Borsada Yatırım Teknikleri

Doğru zamanda ve doğru hisseleri belirledik. Son olarak bu hisselere ne zaman ve nasıl yatırım yapmalıyız sorusu öne çıkar. Genel olarak hisse seçiminde belirlediğimiz hisseler borsada kar ve büyüme potansiyeli taşıyan hisselerdi. Dolayısıyla bu hisselerin alımında aynı strateji ile hareket edeceğiz.

Alım zamanı olarak, belirlenen hisselerin borsada geri çekilme dönemleri çok uygundur. Hisselerde fiyat hareketleri doğrusal olmadığı için mutlaka bir trend icinde geri çekilme dönemleri olacaktır. Bu dönemleri ağırlıklı ortalama veya benzer teknik analiz yöntemleri ile tespit edebiliriz. Özellikle gelecek dönemde kar yapma olasılığı olan hisseler bilanço açıklamadan önceki dönemde takip edilebilir ve geri çekilmelerde alım yapılabilir. Veya zaten düşük seviyelerde ise alım için uygundur. Ancak alım yaparken tek seferde alım yapmak yerine belirli bir plan dahilinda alım yapmak en uygun olandır.

Büyük yatırımcıların borsada hisse alımı icin kullandığı belirli planlar mevcut. Örneğin zamana bağlı plan yapanlar vardır. Yani her hafta veya her ay düzenli olarak belli bir oranda secilmis hisse senedinden alım yapılır. Böylece ortalama bir maliyet oluşturulur. Diğer bir teknik ise fiyata bağlı alım tekniğidir. Burada fiyat belirli hareketli ortalamanın altına düştükçe alım yapılır. Genelde 13 veya 20 günlük ağırlıklı ortalamalar kullanılır. Alım yapılacak toplam miktara ulaşınca veya hissede yukarı hareket başlayınca alım kesilir.

Bu alım tekniklerindeki amaç fiyat hareketlerindeki uç noktalar arasında bir maliyet olusturmaktır. Amaç bir hisseyi en alt noktadan almak veya en üst noktadan satmak değildir. Zaten böyle bir hedef ulaşılması cok zor bir hedeftir. Genelde yeni başlayanlarda böyle bir hedef olur ama bu hedef sadece sizi yıpratır kaldı ki her zaman en alttan daha aşağı bir alt vardır. Bir hisse geri çekilirken en alltan almak yerine belirli plan dahilinda alım yaparsak zaten çok uygun bir ortalama elde etmis oluruz. Bir fiyat hareketinin ne zaman duracağı veya en alt noktanın neresi olacaği her zaman belirsizdir.

Diğer bir alım teknigi ise Martingale sistemi olarak bilinen bir tekniktir. Aslında çok etkili olan bu sistem aynı zamanda biraz daha risklidir ama sonuçta dip noktaya en yakın ortalama elde edilebilir. Yatırımcı hisse senedi geri çekilmesi döneminde her yaptığı alımı bir öncekine göre iki kat arttırır. Böylece hisse dip noktalara yaklaştıkca daha yüksek alım yapılır ve alım ortalaması dip noktaya cok yakın bir yerde oluşur. Bu teknikte para yönetimi çok önemlidir. Çünkü her alım daha fazla olduğu icin henüz geri cekilme tamamlanmadan alım için planladığınız kotaya ulaşıp ilave finansmana ihtiyac duyabilirsiniz. Martingale sistemi ile ilgili internette daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak borsada belirlediğimiz hisse senetlerini tek seferde almak veya en dip noktadan yakalamaya çalısmak uygun bir teknik değildir. Bunun yerine zamana veya fiyata bağlı maliyet ortalaması olusturacak sekilde alım yapmak en uygun tekniktir. Amerika’da zamana bağlı Apple hissesi alan bir borsacının 5 yıl sonunda 100 bin dolar gibi inanılmaz bir kar ettiği örneği cok konuşulur. Borsa fırsatlarla doludur. Her zaman yeni bir fırsat doğru tekniklerle sizi zengin yapabilir.