VESTEL HİSSE YORUMU

Vestel Hisse Profili

Vestel Elektronik yerli olarak elektronik cihaz üretimi yapan bir kuruluş. Ayrıca ihracat da yapıyor olması hisse senedi için ayrı bir avantaj. Ancak elektronik sektörü uluslararası sektör olarak zor ve yüksek rekabet isteyen bir sektör. Bununla birlikte iç piyasada Vestel sektöründe başarılı şirketlerden biri. Hisse senedi olarak sürpriz çıkışlar yapabilen bir özelliğe sahip ve bu açıdan takip edilmesinde her zaman fayda var.

Vestel Hisse Analizi Giriş

Vestel hisse analizi ve yorumu için son üç yıllık net kar açıklamalarını, haftalık olarak fiyat grafiğini, basit finansal oranları kullanacağız. Dolayısıyla yapacağımız analiz orta vadeli bir görünüm üzerinden olacaktır. Özellikle hisse senedine ait kar trendi ve haftalık grafikteki görünüm hisse analizinde belirleyici olacaktır. Son olarak da bütün analiz sonuçlarından genel bir yorum ve değerlendirme yapacağız.

Vestel Net Kar Analizi

Vestel hisse senedine ait geçmiş kar açıklamalarını grafik olarak incelediğimizde düzensiz bir kar açıklaması dikkat çekiyor. Hisse senedi zaman zaman yüksek kar açıklarken, belirli dönemlerde de zarar açıklamış. Bu düzensiz kar açıklamaları çok olumlu bir tablo çizmiyor çünkü belirli bir kar trendi okunamıyor.

Mevcut durumda 2019 yılı başında önemli bir zarar açıklanmış. Üstelik bu zarar vergi veya başka bir sebepten değil doğrudan faaliyet gelirlerinden geliyor. Ama 2019/6 itibarı ile tekrar yüksek bir kar açıklanmış ancak hemen bir dönem sonra tekrar düşük bir kar açıklaması olmuş. Düzensiz kar açıklamalarına devam edilmiş. Dolayısıyla Vestel kar grafiği çok olumlu bir görünüm sergilemiyor.

Vestel Teknik Analiz

Vestel hisse senedine ait fiyat hareketlerini haftalık grafikte incelediğimizde, hisse senedinin 2019 yılında yeni bir zirve yaptığı daha sonra ise daralan bir üçgen formasyonuna girdiği ve bu formasyonun yukarı doğru kırıldığı görünüyor. Yeni yükselişin devamlı olup olmayacağını ancak 2019-12 kar açıklamaları ile değerlendirmek mümkün olabilir. Kaldı ki mevcut fiyatlar ortalamalara göre yüksek seviyelerde.

Vestel Finansal Oranlar

Vestel hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 1.27 ve F/K (Fiyat/Kazanç oranı):8.85 gibi bir seviyede olduğu görülüyor. Genel olarak PD/DD oranı borsa ortalamalarına göre alım için uygun seviyelerde. Fiyat kazanç oranı ise yüksek. Diğer taraftan özkaynak karlılığı ise yıllık %14 gibi ortalama bir oranda. 2019-3 dönemi açıklanan yüksek zararın bu düşük oranda payı büyük. Vestel’in yüksek özakaynak karlılığı elde etmesi için 2019 yılı geri kalanında çok iyi bilanço rakamları açıklaması gerekiyor. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Vestel Hisse Yorumu

Vestel hisse senedi için yukarıdaki verileri özetleyecek olursak; hisse senedinin düzensiz ve kar-zarar dönemlerini içeren bilanço açıklamaları olduğu, fiyatının haftalık bazda daralma sonrası yükseliş içine girdiği ancak yükselişin devamı konusunda yorum yapmak için henüz erken olduğu söylenebilir.

Son dönem 2017-2019 yılları arasındaki net kar açıklamalarına göre her yıl mutlaka zarar açıklanmış ancak daha sonra yüksek kar açıklamaları ile telafi edilmiş. 2019 yılında da ilk 3 aylık dönemde önemli bir zarar açıklanmış. Daha sonra açıklanan kar ile kısmen telafi olsa da hisse senedinin yılın geri kalanındaki bilanço performansı tahmin edilebilir değil.

Teknik analiz olarak Vestel daralan bir üçgen formasyonunu yukarı kırmış durumda. Haftalık grafik üzerinden teknik analiz görünümüne göre fiyat ortalamaları biraz yüksek ve düzeltme olması beklenebilir.

Finansal oranlar olarak ise Vestel’in piyasa değeri borsa ortalamalarına göre alım için uygun seviyelerde. F/K oranı ise borsa ortalamalarına göre yüksek seviyelerde. Bu açıdan bakıldığında alım için biraz beklemekte yarar olabilir.

Sonuç olarak, Vestel hisse senedine yönelik orta vadeli bir alım için biraz beklemekte fayda var. Hisse senedinin fiyat yönünün belirli olması ve 2109-12 kar oranları ile birlikte alım düşünülebilir. Aksi durumda beklemek ve takip yapmak daha iyi bir strateji gibi görünüyor. Bu kapsamda hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.