VESTEL BEYAZ EŞYA HİSSE YORUMU

Vestel Beyaz Eşya Hisse Profili

Vestel Beyaz Eşya (VESBE) yerli üretim yapan ve sektöründe başarılı şirketlerden biri. Özellikle devamlı kar açıklaması ve dönemsel olarak sürpriz çıkışlar yapması ile hisse senedi olarak her zaman yatırımcıların dikkatini çekiyor. İhracat da yapıyor olması çok önemli bir avantaj çünkü bu sayede bilançolarda devamlı artış sağlanıyor ve döviz hareketlerinden çok fazla olumsuz etkilenmiyor. İhracat yapmak ve düzenli kar açıklanması kazandıran hisse özellikleri arasında önemli etkenler arasında. Dolayısıyla Vesbe borsada her zaman dikkatle takip edilmesi gereken bir hisse senedi.

Vestel Beyaz Eşya Hisse Analizi Giriş

Vestel Beyaz Eşya hisse analizi için orta vadeli parametreler kullanacağız. Haftalık grafik, son üç yıllık kar açıklamalarını bu aşamada belirleyici kriter olarak değerlendireceğiz. Ayrıca basit finansal oranları da inceleyip genel bir yorum yapacağız.

Vestel Beyaz Eşya Net Kar Analizi

Vestel Beyaz Eşya hisse senedine ait 2017-2020 dönemsel kar açıklamalarını grafik olarak incelediğimizde son dönemde dalgalı bir kar açıklaması dikkat çekiyor. 2019-3 döneminde düşük bir kar açıklanmış ama hemen sonrasında 2019-6 döneminde güzel bir kar açıklanmış. Daha sonraki dönem karları genelde makul olarak görünüyor.

Mevcut durumda şirket 2020-3 itibari ile tekrar ortalama bir kar oranı açıklamış. Her ne kadar geçen seneye ilk üç aya oranla önemli bir yükseliş olsa da genel trend içinde makul bir kar olarak görünüyor. Hisse senedinin yükselişe devam etmesi için tekrar kar oranlarını yükseltmesi gerekiyor. Bu aşamada geçmiş grafiklerle incelendiği takdirde 2020 yılında da kar grafiğinin yükseleceği öngörülebilir.

Vestel Beyaz Eşya Teknik Analiz

Vestel Beyaz Eşya hisse senedine ait fiyat hareketlerini haftalık grafikte incelediğimizde, hisse senedinin 2020 yılında yeni bir zirve yaptığı görülüyor. Daha sonra Covid-19 nedeniyle meydana gelen daralma yüzünden önemli bir geri çekilme görülmüş. Uzun vadeli destek seviyelerinden tekrar yükselen kanal içine dönüş olmuş. 2020 yılı içinde de bu kanal içinde hareketin devam edeceği öngörülebilir.

Vestel Beyaz Eşya Finansal Oranlar

Vestel Beyaz Eşya hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak; PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri):2.43 ve F/K(Fiyat/Kazanç oranı): 7.01 olarak görünüyor. Yıllık özkaynak karlılığı ise %36 gibi çok iyi bir seviyede ve mevcut kar açıklamaları ile bu seviyelerin devam edeceği öngörülebilir. Dönemsel olarak ise özkaynak karlılığı %7 gibi seviyelerde. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Vestel Beyaz Eşya Hisse Yorumu

Vestel Beyaz Eşya hisse senedi için yukarıdaki verileri özetleyecek olursak; hisse senedinin son dönemde ortalama bir kar açıkladığı ancak yıllık olarak olumlu bir kar oranının olduğu, uzun vadeli yükselen kanal içinde dalagalı bir seyir ile fiyat hareketlerinin devam edeceği öngörülebilir.

Son dönemde 2020-3 için açıklanan kar verileri 2020 yılı kalanı için umut vaad ediyor. Her ne kadar Covid-19 nedeniyle 2020-6 bilançoların düşük gelmesi beklense de 2020-9 için Vestel Beyaz Eşya çok güzel kar oranları açıklayabilir. Bu kapsamda 2020 kar oranlarının dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

Teknik analiz olarak haftalık grafikte uzun vadeli yükselen bandın içinde hareket devam ediyor.

Finansal oranlar olarak ise Vesbe’nin piyasa değeri borsa ortalamalarına göre alım için uygun seviyelerde. F/K oranı ise borsa ortalamalarına göre düşük seviyelerde. Bu açıdan bakıldığında da olumsuz bir durum görünmüyor. Özkaynak karlılığı ise çok iyi bir seviyede.

Sonuç olarak, Vestel Beyaz Eşya hisse senedi orta vadeli bir alım için uygun görünüyor ancak alım için fiyatların geri gelmesi beklenebilir. Özellikle 2020 kar açıklaması ve fiyat düzeltmesi ile birlikte alım düşünülebilir. Bu kapsamda hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir