İçeriğe geç

VESTEL BEYAZ EŞYA HİSSE YORUMU

Vestel Beyaz Eşya Hisse Profili

Vestel Beyaz Eşya (VESBE) yerli üretim yapan ve sektöründe başarılı şirketlerden biri. Özellikle devamlı kar açıklaması ve dönemsel olarak sürpriz çıkışlar yapması ile hisse senedi olarak her zaman yatırımcıların dikkatini çekiyor. İhracat da yapıyor olması çok önemli bir avantaj çünkü bu sayede bilançolarda devamlı artış sağlanıyor ve döviz hareketlerinden çok fazla olumsuz etkilenmiyor. İhracat yapmak ve düzenli kar açıklanması kazandıran hisse özellikleri arasında önemli etkenler arasında. Dolayısıyla Vesbe borsada her zaman dikkatle takip edilmesi gereken bir hisse senedi.

Vestel Beyaz Eşya Hisse Analizi Giriş

Vestel Beyaz Eşya hisse analizi için orta vadeli parametreler kullanacağız. Haftalık grafik, son üç yıllık kar açıklamalarını bu aşamada belirleyici kriter olarak değerlendireceğiz. Ayrıca basit finansal oranları da inceleyip genel bir yorum yapacağız.

Vestel Beyaz Eşya Net Kar Analizi

vestel-beyaz-eşya-kar-201912

Vestel Beyaz Eşya hisse senedine ait 2017-2019 dönemsel kar açıklamalarını grafik olarak incelediğimizde son dönemde dalgalı bir kar açıklaması dikkat çekiyor. 2019-3 döneminde düşük bir kar açıklanmış ama hemen sonrasında 2019-6 döneminde güzel bir kar açıklanmış. Üstelik son kar açıklamasındaki önemli kalemler faaliyet gelirlerinden geliyor ve açıklanan kar rakamlarının nitelikli olduğunu gösteriyor.

Mevcut durumda şirket 2019-12 itibari ile kar oranları ortalama seviyelerde. Hisse senedinin yükselişe devam etmesi için tekrar kar oranlarını yükseltmesi gerekiyor. Geçmiş grafiklerle incelendiği takdirde 2020 yılında da kar grafiğinin yükseleceği öngörülebilir.

Vestel Beyaz Eşya Teknik Analiz

vesbe-grafik-şubat20

Vestel Beyaz Eşya hisse senedine ait fiyat hareketlerini haftalık grafikte incelediğimizde, hisse senedinin 2019 yılında yeni bir zirve yaptığı daha sonra ise daralan bir üçgen formasyonuna girdiği ve son olarak daralan formasyonu yukarı kırdığı ve son bir zirve yaptığı görülüyor. Bu aşamada uzun vadeli yükselen bant içinde fiyat biraz yüksek seyrediyor. Dolayısıyla geri çekilmelerin takip edilmesi faydalı olabilir.

Vestel Beyaz Eşya Finansal Oranlar

Vestel Beyaz Eşya hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak; PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri):2.61 ve F/K(Fiyat/Kazanç oranı): 8.32 olarak görünüyor. Yıllık özkaynak karlılığı ise %32 gibi çok iyi bir seviyede ve mevcut kar açıklamaları ile bu seviyelerin devam edeceği öngörülebilir. Dönemsel olarak ise özkaynak karlılığı %8 gibi seviyelerde. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Vestel Beyaz Eşya Hisse Yorumu

Vestel Beyaz Eşya hisse senedi için yukarıdaki verileri özetleyecek olursak; hisse senedinin son dönemde ortalama bir kar açıkladığı ancak yıllık olarak olumlu bir kar oranının olduğu, bununla birlikte fiyat olarak yüksek seviyelerde olması nedeniyle geri çekilmelerin takip edilmesinin uygun olabileceği söylenebilir.

Son dönemde 2019-12 için açıklanan kar verileri her ne kadar düşük olsa da yıllık olarak hala yüksek bir karlılık görünüyor. Bu kaspamsa 2020 kar oranlarının dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

Teknik analiz olarak haftalık grafikte uzun vadeli yükselen bandın üst seviyelerinde ve geri çekilme olması muhtemel olabilir.

Finansal oranlar olarak ise Vesbe’nin piyasa değeri borsa ortalamalarına göre alım için uygun seviyelerde. F/K oranı ise borsa ortalamalarına göre düşük seviyelerde. Bu açıdan bakıldığında da olumsuz bir durum görünmüyor.

Sonuç olarak, Vestel Beyaz Eşya hisse senedi orta vadeli bir alım için uygun görünüyor ancak alım için fiyatların geri gelmesi beklenebilir. Özellikle 2020 kar açıklaması ve fiyat düzeltmesi ile birlikte alım düşünülebilir. Bu kapsamda hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.