TÜPRAŞ HİSSE YORUMU

TÜPRAŞ Hisse Profili

Tüpraş petro-kimya sektöründe faaliyet gösteren bir şirket. Kendi sektöründeki lider şirketlerden biri. Borsada yerli ve yabancı yatırımcıların gözdesi olan bir hisse senedi. Özellikle yüksek temettü oranı ile borsadaki diğer hisse senetlerinden ayrışıyor. Yani fiyat olarak yatay hareket etse dahi temettü ile kazandırabiliyor. Ayrıca yüksek karlılık oranı ile de özkaynak karlılığı yüksek hisseler arasında. Fiyat hareketleri genelde endeks ile orantılı olarak seyrediyor ama özellikle petrol fiyatlarındaki değişikliklere göre de farklılık gösterebiliyor.

TÜPRAŞ Hisse Analizi Giriş

Hisse analizi için öncelikle Tüpraş’a ait son üç yıllık net kar grafiğini inceleyeceğiz. Teknik analiz için geniş açıdan yorum yapabilmek için haftalık fiyat grafiğini kullanacağız. Son olarak Tüpraş finansal oranlarını inceleyip hisse yorumu ve değerlendirmesi ile analizi tamamlayacağız.

TÜPRAŞ Net Kar Analizi

tupras-kar-20203

Tüpraş hisse senedine ait net kar grafiğini incelediğimizde dalgalı bir kar açıklaması dikkat çekici. Özellikle 2018 sonunda açıklanan çok yüksek kar sonrası 2019 yılından itibaren kar açıklamalarında düşüş olması dikkat çekici.

Mevcut durumda Tüpraş hisse senedi için 2020-3 döneminde önemli bir zarar açıklamış durumda. Elbette bu zararın petrol fiyatlarındaki ani dalgalanmalardan kaynaklandığı söylenebilir. Yani şirket yapısında olumsuz bir husus görünmüyor. Gene de zarar açıklanmış olması kısa vadede için negatif bir unsur. Tüpraş’ın iyi bir çıkış yakalayabilmesi için mutlaka kar oranlarını eski yüksek seviyelere getirmesi gerekiyor.

TÜPRAŞ Teknik Analiz

tupras-grafik-may20

Bu aşamada Tüpraş için haftalık grafikte teknik analiz yapacak olursak, hisse senedinin uzun vadeli yükselen kanal içinden aşağı doğru hareket ettiği açıkça görülüyor. Bu aşamada yeni bir destek noktası ile birlikte yatay bir hareket öngörülebilir. Bu destek noktası 100.00 seviyeleri olabilir. Bu düşüşteki en önemli neden 2019 yılı kar oranlarının düşük kalması. 2020 yılı için bilanço açıklamalarına göre yeni hareketlerin olması takip edilebilir.

TÜPRAŞ Finansal Oranlar

Tüpraş hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 1.52 gibi bir seviyede olduğunu buluyoruz. Bu oran makul seviyelerde. Tüpraş hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise negatif bir seviyede. Tüpraş gibi bir hisse için olumsuz bir görünüm. Her durumda Tüpraş’ın 2020 yılında kar oranlarını yükseltmesi gerekiyor Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

TÜPRAŞ Hisse Yorumu

Tüpraş hisse senedi için yukarıda özetlenen analizleri yorumlayacak ve değerlendirecek olursak; hisse senedinin düşen bir kar trendi içinde olduğu ve fiyat hareketlerinin de kar açıklamları ile düşerek dip bölgesinde yatay bir kanal içine geldiği söylenebilir.

Net kar grafiğine göre Tüpraş karlılık oranları düşük seyrediyor ancak her yıl toplamda yüksek kar açıklayan bir hisse senedi Tüpraş. Dolayısıyla bu aşamada 2020 yılı finansal açıklamalar önem kazanıyor.

Diğer taraftan teknik analiz olarak Tüpraş dip bölgede yatay bir kanal içinde hareket ediyor. Bu bölgede destek seviyesine yakın alımlar ile orta vadeli kazanç sağlanabilir çünkü Tüpraş hisse senedi kurumsal olarak çok sağlam ve bu dönemim sonunda tekrar yüksek karlar ile yükselişe geçebilir.

Sonuç olarak, Tüpraş orta vadeli bir yatırım için takip edilebilir ancak alım için fiyatın biraz daha düşmesi beklenebilir. Hisse senedine ait kar grafiği 2020 yılında artmak zorunda. Ayrıca temettü verecek olması da ayrı bir avantaj olacaktır. Hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.