İçeriğe geç

TÜPRAŞ HİSSE YORUMU

TÜPRAŞ Hisse Profili

Tüpraş petro-kimya sektöründe faaliyet gösteren bir şirket. Kendi sektöründeki lider şirketlerden biri. Borsada yerli ve yabancı yatırımcıların gözdesi olan bir hisse senedi. Özellikle yüksek temettü oranı ile borsadaki diğer hisse senetlerinden ayrışıyor. Yani fiyat olarak yatay hareket etse dahi temettü ile kazandırabiliyor. Ayrıca yüksek karlılık oranı ile de özkaynak karlılığı yüksek hisseler arasında. Fiyat hareketleri genelde endeks ile orantılı olarak seyrediyor ama özellikle petrol fiyatlarındaki değişikliklere göre de farklılık gösterebiliyor.

TÜPRAŞ Hisse Analizi Giriş

Hisse analizi için öncelikle Tüpraş’a ait son üç yıllık net kar grafiğini inceleyeceğiz. Teknik analiz için geniş açıdan yorum yapabilmek için haftalık fiyat grafiğini kullanacağız. Son olarak Tüpraş finansal oranlarını inceleyip hisse yorumu ve değerlendirmesi ile analizi tamamlayacağız.

TÜPRAŞ Net Kar Analizi

tüpraş-grafik-201912

Tüpraş hisse senedine ait net kar grafiğini incelediğimizde dalgalı bir kar açıklaması dikkat çekici. Özellikle 2018 sonunda açıklanan çok yüksek kar sonrası 2019 yılı başında önemli bir zarar yazılması hisse senedi için olumsuz bir görünüm olmuştu. 2019 yılında ise tekrar eski yüksek karlar görünmüyor. Karlılık oranları önemli ölçüde düşmüş.

Mevcut durumda Tüpraş hisse senedi için 2019-12 döneminde vasat bir kar açıklamış. Önceki dönemlerin de kar oranlarının çok yüksek olmaması trendi devam etmiş. Bu da özellikle yabancı yatırımcılar için negatif bir unsur. Tüpraş’ın iyi bir çıkış yakalayabilmesi için mutlaka kar oranlarını eski yüksek seviyelere getirmesi gerekiyor.

TÜPRAŞ Teknik Analiz

tüpraş-grafik-şubat20

Bu aşamada Tüpraş için haftalık grafikte teknik analiz yapacak olursak, hisse senedinin uzun vadeli yükselen kanal içinden aşağı doğru hareket ettiği açıkça görülüyor. Bu aşamada yeni bir destek noktası ile birlikte yatay bir hareket öngörülebilir. Bu destek noktası 100.00 seviyeleri olabilir. Bu düşüşteki en önemli neden 2019 yılı kar oranlarının düşük kalması. 2020 yılı için bilanço açıklamalarına göre yeni hareketlerin olması takip edilebilir.

TÜPRAŞ Finansal Oranlar

Tüpraş hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 2.93 ve F/K (Fiyat/Kazanç oranı):13.6 gibi bir seviyede olduğunu buluyoruz. Bu oranlardan piyasa değeri borsa ortalamalarına göre yüksek bir seviyede. F/K oranı ise makul seviyelerde. Tüpraş hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise %6 gibi bir seviyede. Tüpraş gibi bir hisse için çok düşük bir oran ve olumsuz bir görünüm. Dönemsel olarak ise %3 olarak görünüyor. Her durumda Tüpraş’ın 2020 yılında kar oranlarını yükseltmesi gerekiyor Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

TÜPRAŞ Hisse Yorumu

Tüpraş hisse senedi için yukarıda özetlenen analizleri yorumlayacak ve değerlendirecek olursak; hisse senedinin dalgalı bir karlılık oranı olduğu, yukarı yönlü bir bant içerisinden çıkış yaparak yeni destek noktası aradığı söylenebilir. Bu aşamada 2019-12 dönemi itibarı ile vasat bir kar açıklanmış olması aşağı destek seviyelerinin dikkatle takip edilmesini gerektiriyor.

Net kar grafiğine göre Tüpraş karlılık oranları dalgalı seyrediyor ancak her yıl toplamda yüksek kar açıklayan bir hisse senedi Tüpraş. Özkaynak karlılığı %6 gibi iyi bir seviyede. Dolayısıyla bu aşamada 2020 yılı finansal açıklamalar önem kazanıyor.

Diğer taraftan teknik analiz olarak Tüpraş yatay bant içinden çıkarak yeni bir destek noktası arayışı içinde. Bu desteğin 100.00 seviyeleri olması çok muhtemel. Bu aşamada 2020/3 kar açıklamasının da dikkate alınması faydalı olacaktır. Finansal oranlar olarak ise Tüpraş’ın piyasa değeri biraz yüksek. F/K oranı ise borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde.

Sonuç olarak, Tüpraş orta vadeli bir yatırım için takip edilebilir ancak alım için fiyatın biraz daha düşmesi beklenebilir. Hisse senedine ait kar grafiği 2020 yılında artmak zorunda. Ayrıca temettü verecek olması da ayrı bir avantaj olacaktır. Hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.