TOFAŞ OTO HİSSE YORUMU

Tofaş Oto Hisse Profili

Tofaş Oto otomotiv sektöründeki lider şirketlerden biri. Borsada da kar oranları yüksek olan ve geçmişte yüksek getiri getirmiş hisse senetlerinden biri. İstikrarlı bir yönetim yapısı ve sektör olarak avantajlı bir konumu var. Borsa yatırımları açısından mutlaka her portföyde düşünülmesi gereken bir hisse senedi. İhracat da yapıyor olması şirketin kar oranlarının yüksek olması açısından ayrı bir avantaj. Ayrıca yüksek karlılık oranı ile de özkaynak karlılığı yüksek hisseler arasında. Dolayısıyla Tofaş Oto’nun 2021 yılında çok iyi bir performans sergilemesi sürpriz olmaz.

Tofaş Oto Hisse Analizi Giriş

Tofaş Oto hisse analizi ve yorumu için basit ama etkili yöntemler kullanacağız. Özellikle hisse senedine ait geçmiş kar açıklamaları, finansal oranlar ve haftalık grafik üzerindeki analizler bize yardımcı olacaktır. Genel olarak yapacağımız analiz orta vadeli bir görünüm üzerinden olacağı için doğruluk oranı da daha yüksek olacaktır.

Tofaş Oto Net Kar Analizi

Tofaş Oto için son üç yıllık kar açıklamalarını grafik olarak incelediğimizde ilk dikkat çeken husus hisse senedinin devamlı kar açıkladığıdır. Tofaş Oto’nun yüksek kar açıklamalarına 2020 yılında devam etti ve 2021 yılı için de benzer bir performans beklenebilir.

Mevcut durumda 2020-12 dönemi için 926 milyon TL. ile güzel bir kar açıklaması var. Her ne kadar beklentilerin biraz altında olsa da Covid-19 etkisi dikkate alındığında olumlu bir kar açıklaması. Diğer taraftan 2021 yılında otomotiv sektöründeki hareketlenmelerin Tofaş Oto hise senedi için çok olumlu olacağı da açıkça görülüyor.

Tofaş Oto hisse senedi için yıllık olarak esas faaliyetlerden gelen kar grafiğini incelersek düzenli bir artış dikkat çekici ve önemli. 2021 yılında da yukarı doğru ivme devam ederse elbette hisse senedi için yukarı trend devam edecektir.

Tofaş Oto Teknik Analiz

Tofaş Oto 2018 yılı içinde önemli bir düşüş yaşamıştı ancak 2020 yılı başından itibaren yeni bir yükselen kanal içinde olduğu söylenebilir. Bununla birlikte yeni yükselen kanalda üst direnç çizgisine çok yakın ve olası bir geri çekilme olabilir. Bu aşamada mavi trend destek çizgisinden daha aşağı düşmesini beklemek olası değil. Bu nedenle geri çekilmeler takip edilerek orta vadeli alım denemeleri yapılabilir.

Tofaş Oto Finansal Oranlar

Tofaş Oto hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 3.04 ve F/K (Fiyat/Kazanç oranı):8.26 gibi bir seviyede olduğunu görüyoruz. Hisse senedinin piyasa değeri borsa ortalamalarının hafif üzerinde ancak borsada büyük ve önemli bir hisse senedi için çok da yüksek değil. F/K oranı ise makul seviyelerde. Hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise %41 gibi mükemmel bir seviyede ve bu oran gelecek için çok ümit veriyor. Kar açıklamalarının yüksek olması halinde yüksek bir özkaynak karlılığı ile mevcut seviyeler, orta vadeli bir alım için cazip görünüyor. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Tofaş Oto Hisse Yorumu

Tofaş Oto için yukarıda belirtilen verileri ve grafikleri orta vadeli olarak değerlendirip nihai bir hisse yorumu yapacak olursak; hisse senedinin yatay bir bant içinde hareket ettiği, bununla birlikte yıllık getiri tablosuna göre, yüksek getiri sağladığı her yıldan sonra ortalama bir getiri getiren Tofaş Oto hisse senedi, eğer geri çekilmelerde yakalanabilirse 2021 yılı içinde kazandıracak hisselerden biri olarak görünüyor.

Son üç yıllık 2017-2020 dönemleri kar grafiğine göre hisse senedinin düzenli ve yüksek kar açıklayan bir şirket olduğu rahatlıkla görülüyor. 2020-12 kar açıklamaları ise oldukça tatmin edici, 2021 dönemi için orta seviyeli bir yükseliş beklenebilir. Bu nedenle geri çekilmelerin takip edilmesinde büyük fayda var.

Teknik analiz olarak Tofaş Oto orta orta vadeli yükselen kanal içinde hareket ediyor. Kanal içinde üst direnç seviyelerine yakın seyrediyor.

Finansal oranlar olarak ise Tofaş Oto’nun piyasa değeri borsa ortalamalarına göre hafif yüksek. F/K oranı ise borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde. Bu açıdan bakıldığında da olumsuz bir durum görünmüyor.

Sonuç olarak, Tofaş Oto hisse senedi orta vadeli bir alım için geri gelmelerde uygun görünüyor ve takip edilmesi gereken bir hisse senedi. Hisse senedinin orta vadeli yükselen bir bant içinde hareket etmesi de geri çekilmelerde alım için güzel fırsatlar doğuruyor. Hisse senedinin 2021 yılı sonunda kazandıran hisseler arasında olması sürpriz olmaz. Bu kapsamda hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir