İçeriğe geç

TOFAŞ OTO HİSSE YORUMU

Last updated on 7 Şubat 2020

Tofaş Oto Hisse Profili

Tofaş Oto otomotiv sektöründeki lider şirketlerden biri. Borsada da kar oranları yüksek olan ve geçmişte yüksek getiri getirmiş hisse senetlerinden biri. İstikrarlı bir yönetim yapısı ve sektör olarak avantajlı bir konumu var. Borsa yatırımları açısından mutlaka her portföyde düşünülmesi gereken bir hisse senedi. İhracat da yapıyor olması şirketin kar oranlarının yüksek olması açısından ayrı bir avantaj. Ayrıca yüksek karlılık oranı ile de özkaynak karlılığı yüksek hisseler arasında. Dolayısıyla Tofaş Oto’nun 2019 yılı ikinci yarısında çok iyi bir performans sergilemesi sürpriz olmaz.

Tofaş Oto Hisse Analizi Giriş

Tofaş Oto hisse analizi ve yorumu için basit ama etkili yöntemler kullanacağız. Özellikle hisse senedine ait geçmiş kar açıklamaları, finansal oranlar ve haftalık grafik üzerindeki analizler bize yardımcı olacaktır. Genel olarak yapacağımız analiz orta vadeli bir görünüm üzerinden olacağı için doğruluk oranı da daha yüksek olacaktır.

Tofaş Oto Net Kar Analizi

Tofaş Oto Net Kar Grafiği
Tofaş Oto 2017-2019 Net Kar Analizi

Tofaş Oto için son üç yıllık kar açıklamalarını grafik olarak incelediğimizde ilk dikkat çeken husus hisse senedinin devamlı kar açıkladığıdır. Tofaş Oto’nun yüksek kar açıklamalarına rağmen fiyat olarak 2018 yılı içinde düşüş yaşaması çok beklenebilir bir durum değil. Ancak bu kadar düzenli kar açıklaması yapan bir hisse senedinin eninde sonunda bir yükseliş trendine girmesi de beklenen bir durum olarak görünüyordu ve 2019 yılı sonundan itibaren önemli bie yükseliş gerçekleşti.

Mevcut durumda 2019-12 dönemi için güzel bir kar açıklaması var. Kar grafiği içinde kolayca farkedilebiliyor. Dolayısıyla 2020 yılı için hisse senedinin uzun vadeli yükseliş trendinin devam edeceği öngörülebilir. Özellikle 2020 yılı diğer kar açıklamalarının da yüksek olması ile birlikte yükseliş trendi içinde yeni fırsatlar doğacaktır. Dolayısıyla Tofaş Oto portföylerde yer alması gereken bir hisse senedi olarak görünüyor.

Tofaş Oto Teknik Analiz

Tofaş Oto Grafik

Tofaş Oto 2018 yılı içinde önemli bir düşüş yaşamış. Orta vadeli trendi görebilmek için haftalık grafik üzerinde bir inceleme yaptığımızda ise düşüş donrası yatay hareket eden Tofaş Oto hisse senedinin yükseliş trendine girdiği söylenebilir. Mevcut durumda üst bant seviyelerine yakın noktalarda. Dolayısıyla alt bant seviyelerine her yaklaşma da alım için güzel bir fırsat olabilir. Sonuç olarak her durumda Tofaş Oto orta vadeli bir alım için mutlaka düşünülmesi gereken bir hisse senedi ancak fiyat olarak geri çekilmeler takip edilerek alım yapılmalı.

Tofaş Oto Finansal Oranlar

Tofaş Oto hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 3.35 ve F/K (Fiyat/Kazanç oranı):9.17 gibi bir seviyede olduğunu görüyoruz. Hisse senedinin piyasa değeri borsa ortalamalarının hafif üzerinde ancak borsada büyük ve önemli bir hisse senedi için çok da yüksek değil. F/K oranı ise makul seviyelerde. Hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise %39 gibi mükemmel bir seviyede ve bu oran gelecek için çok ümit veriyor. Kar açıklamalarının yüksek olması halinde yüksek bir özkaynak karlılığı ile mevcut seviyeler, orta vadeli bir alım için cazip görünüyor. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Tofaş Oto Hisse Yorumu

Tofaş Oto Yıllık Kazanç

Tofaş Oto için yukarıda belirtilen verileri ve grafikleri orta vadeli olarak değerlendirip nihai bir hisse yorumu yapacak olursak; hisse senedinin geçmişte önemli bir düşüş yaşadığı ancak yeni bir yükseliş trendi içine girdiği mevcut kar trendi ve teknik analizi ile gelecekte getiri potansiyeli yüksek olduğu söylenebilir. Özellikle yıllık getiri tablosuna göre yüksek getiri sağladığı her yıldan sonra ortalama bir getiri getiren Tofaş Oto hisse senedi eğer geri çekilmelerde yakalabilirse 2020 yılı içinde kazandıracak hisselerden biri olarak görünüyor.

Son üç yıllık 2017-2019 dönemleri kar grafiğine göre hisse senedinin düzenli ve yüksek kar açıklayan bir şirket olduğu rahatlıkla görülüyor. 2019 yılı 12 aylık kar açıklamları ise oldukça tatmin edici, 2019-12 itibarı ile yüksek bir kar açıklanmış durumda. Özellikle 2020 yıında da iyi bilançolar gelirse 2020 yılında da yükselişin devam edeceği öngörülebilir.

Teknik analiz olarak Tofaş Oto orta vadeli bir yükselen bir bant içinde hareket ediyor. Mevcut durumda üst bant bölgelerinde bu nedenle alt bant bölgesine yaklaşmalarda alım fırsatı olarak kullanılabilir.

Finansal oranlar olarak ise Tofaş Oto’nun piyasa değeri borsa ortalamalarına göre hafif yüksek. F/K oranı ise borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde. Bu açıdan bakıldığında da olumsuz bir durum görünmüyor.

Sonuç olarak, Tofaş Oto hisse senedi orta vadeli bir alım için uygun görünüyor ve takip edilmesi gereken bir hisse senedi. Hisse senedinin yükselen bir bant içinde hareket etmesi de geri çekilmelerde alım için güzel fırsatlar doğuruyor. Hisse senedinin 2020 yılı sonundakazandıran hisseler arasında olması sürpriz olmaz. Bu kapsamda hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.