TOFAŞ OTO HİSSE YORUMU

Tofaş Oto Hisse Profili

Tofaş Oto otomotiv sektöründeki lider şirketlerden biri. Borsada da kar oranları yüksek olan ve geçmişte yüksek getiri getirmiş hisse senetlerinden biri. İstikrarlı bir yönetim yapısı ve sektör olarak avantajlı bir konumu var. Borsa yatırımları açısından mutlaka her portföyde düşünülmesi gereken bir hisse senedi. İhracat da yapıyor olması şirketin kar oranlarının yüksek olması açısından ayrı bir avantaj. Ayrıca yüksek karlılık oranı ile de özkaynak karlılığı yüksek hisseler arasında. Dolayısıyla Tofaş Oto’nun 2019 yılı ikinci yarısında çok iyi bir performans sergilemesi sürpriz olmaz.

Tofaş Oto Hisse Analizi Giriş

Tofaş Oto hisse analizi ve yorumu için basit ama etkili yöntemler kullanacağız. Özellikle hisse senedine ait geçmiş kar açıklamaları, finansal oranlar ve haftalık grafik üzerindeki analizler bize yardımcı olacaktır. Genel olarak yapacağımız analiz orta vadeli bir görünüm üzerinden olacağı için doğruluk oranı da daha yüksek olacaktır.

Tofaş Oto Net Kar Analizi

tofaş-oto-kar-20203

Tofaş Oto için son üç yıllık kar açıklamalarını grafik olarak incelediğimizde ilk dikkat çeken husus hisse senedinin devamlı kar açıkladığıdır. Tofaş Oto’nun yüksek kar açıklamalarına rağmen fiyat olarak 2018 yılı içinde düşüş yaşaması çok beklenebilir bir durum değildi zaten 2019 yılı sonunda tekrar bir yükseliş yaşandı.

Mevcut durumda 2020-3 dönemi için güzel bir kar açıklaması var. Ancak Covid-19 nedeniyle otomotiv sektöründe meydana gelen durağanlık gelecek dönemde düşük kar açıklaması olarak kendini gösterecektir. Dolayısıyla kısa vadeli olarak çok olumlu bir senaryo gündemde değil. Ancak orta-uzun vadede mutlaka sektörl toparlanma ile yukarı bir hareket başlayacaktır.

Tofaş Oto Teknik Analiz

toaso-grafik-may20

Tofaş Oto 2018 yılı içinde önemli bir düşüş yaşamış. Orta-uzun vadeli trendi görebilmek için haftalık grafik üzerinde bir inceleme yaptığımızda ise Tofaş Oto hisse senedinin 2019 yılı son çeyreğinde önemli bir yükseliş yaşadığı ancak tekrar yatay bir bant içinde hareket ettiği söylenebilir. Kısa-orta vadede bu bant içinde hareketin devam etmesi bekelenen bir senaryodur. Ancak uzun vadede otomotiv sektöünün toparlanması ile birlikte mutlaka tekrar yukarı hareket başlayacaktır dolayısıyla bu seviyelerden uzun vadeli alımlar düşünülebilir.

Tofaş Oto Finansal Oranlar

Tofaş Oto hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 2.28 ve F/K (Fiyat/Kazanç oranı):6.58 gibi bir seviyede olduğunu görüyoruz. Hisse senedinin piyasa değeri borsa ortalamalarının hafif üzerinde ancak borsada büyük ve önemli bir hisse senedi için çok da yüksek değil. F/K oranı ise makul seviyelerde. Hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise %39 gibi mükemmel bir seviyede ve bu oran gelecek için çok ümit veriyor. Kar açıklamalarının yüksek olması halinde yüksek bir özkaynak karlılığı ile mevcut seviyeler, orta vadeli bir alım için cazip görünüyor. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Tofaş Oto Hisse Yorumu

Tofaş Oto Yıllık Kazanç

Tofaş Oto için yukarıda belirtilen verileri ve grafikleri orta vadeli olarak değerlendirip nihai bir hisse yorumu yapacak olursak; hisse senedinin yatay bir bant içinde hareket ettiği, Covid-19 nedeniyle kısa vadede hızlı bir toparlanma beklenemeyeceği söylenebilir. Bununla birlikte yıllık getiri tablosuna göre, yüksek getiri sağladığı her yıldan sonra ortalama bir getiri getiren Tofaş Oto hisse senedi, eğer geri çekilmelerde yakalanabilirse 2020 yılı içinde kazandıracak hisselerden biri olarak görünüyor.

Son üç yıllık 2017-2020 dönemleri kar grafiğine göre hisse senedinin düzenli ve yüksek kar açıklayan bir şirket olduğu rahatlıkla görülüyor. 2020-3 kar açıklamları ise oldukça tatmin edici, 2020-6 dönemi için önemli bir düşüş beklenebilir. Ancak özellikle 2020 yılı ikinci yarısında kar grafiğinde tekrar yüksek karlar oluşabilir.

Teknik analiz olarak Tofaş Oto orta orta vadeli yatay kanal içinde hareket ediyor. Kısa vadede kırılmasa da orta-uzun vadede bu kanalın yukarı kırılması kuvvetle muhtemeldir.

Finansal oranlar olarak ise Tofaş Oto’nun piyasa değeri borsa ortalamalarına göre hafif yüksek. F/K oranı ise borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde. Bu açıdan bakıldığında da olumsuz bir durum görünmüyor.

Sonuç olarak, Tofaş Oto hisse senedi orta vadeli bir alım için uygun görünüyor ve takip edilmesi gereken bir hisse senedi. Hisse senedinin orta vadeli yatay bir bant içinde hareket etmesi de geri çekilmelerde alım için güzel fırsatlar doğuruyor. Hisse senedinin 2020 yılı sonunda kazandıran hisseler arasında olması sürpriz olmaz. Bu kapsamda hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir