İçeriğe geç

THY HİSSE YORUMU

THY Hisse Profili

Türk Hava Yolları borsada en dikkat çekici hisselerden biri. Özellikle ulaştırma sektöründe başarılı bir performans sergilemesi belli dönemlerde çok iyi getiri sağlaması THY hisse senedi için öne çıkan başlıklar. Bu nedenle yerli ve yabancı yatırımcıların her zaman gözdesi olan hisse senetlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Türk Hava Yolları borsada yatırım yapan herkesin mutlaka takip etmesi gereken bir hisse senedi çünkü iyi bir alım yapıldığı takdirde yüksek getiri sağlayacak bir hisse senedi. 2019 yılında da en çok kazandıran hisselerden olması sürpriz olmayacaktır.

THY Hisse Analizi Giriş

THY hisse senedi analizi için öncelikle hisse senedine ait son 3 yıllık net kar grafiğini inceleyeceğiz. Daha sonra haftalık grafik üzerinden teknik analiz yaparak karşılaştırma yapacağız. Son olarak da hissenin bilanço ve finansal oranlarını değerlendirip THY hisse yorumu yaparak değerlendirmelerde bulunacağız.

THY Net Kar Analizi

Türk Hava Yolları’na ait son 3 yıllık net kar grafiğini incelediğimizde ilk dikkat çeken husus dalgalı bir netkar açıklamasının olduğudur. İlginç bir şekilde özellikle her yılın üçüncü çeyreğinde çok yüksek bir kar açıklandığı görülüyor. Muhtemelen yaz aylarındaki yolcu artışı bunun sebeplerinden biri olabilir. Diğer taraftan her yüksek kar açıklamasından sonra mutlaka düşük bir kar oranı kendini gösteriyor. Fakat yıllık olarak toplam kara bakılınca THY’nin düzenli karlılık gösteren bir hisse senedi olduğu görülüyor. 2019/3 kar açıklaması ise geçmişle benzer olacak şekilde zarar açıklaması olarak açıklandı. Geçmişte de 2017/3 döneminde büyük bir zarar açıklanmış.

Güncel olarak 2019/9 itibarı ile Türk Hava Yolları hisse senedinin mevsimsel kar açıklamalarına devam ettiği rahatlıkla söylenebilir. Her zaman olduğu gibi gene üçüncü çeyrekte yüksek bir kar açıklanmış durumda. Bu karın fiyat hareketlerine yansıması içinde geçmiş fiyat hareketlerinden faydalınabilir

THY Teknik Analiz

Türk Hava Yolları’na ait fiyat grafiğini haftalık olarak incelediğimizde hisse senedinin düşen bir kanal içinde hareket ettiğini görebiliyoruz. Halen bu kanal yukarı doğru kırılmış değil ancak üst bant seviyesine yakın oluşan fiyat ortalamaları hissenin tekrar yükselen bir kanala girmesine neden olabilir. Özellikle 2019/9 kar açıklamasının yüksek olması ve Bollinger üst bant seviyesi olan 13.2 fiyatlarının kırılması ile birlikte yukarı doğru bir yükseliş görülebilir. Bu yükselişin ne kadar süreceği ise 2019/12 dönemi kar açıklamasına bağlı olacaktır.

THY Finansal Oranlar

Türk Hava Yolları hisse senedine ait finansal oranlardan özellikle piyasa değeri ve kazanç oranının belirlenmesi bu aşamada bir değerlendirme yapmak için yeterli olacaktır. Bu oranlardan PD/DD: 0.51 ve F/K: 6.15 olarak karşımıza çıkıyor. Basit finansal oranlara göre THY’nin piyasa değeri defter değerinin çok altında görünüyor. Aslında bu kadar düşük bir oran çok iyi bir görünüm olmayabilir. Fiyat/kazanç oranı ise makul seviyelerde, her iki oranın çarpımı ise 2.61 gibi çok düşük bir seviyede. Hisse senedine ait özkaynak kârlılığını incelediğimiz zaman % 9 gibi bir sonuç elde ediyoruz. THY gibi bir hisse senedi için bu karlılık oranı çok düşük ve mutlaka 2019 yılı kalan aylarında bu oranın yükselmesi gerekiyor. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

THY Hisse Yorumu

THY hisse senedine ait yukarıdaki verileri özetleyecek olursak, THY dalgalı bir kar seyri gösteren ancak yıllık toplamda devamlı kar eden bir hisse senedi. Özellikle her yılın 3. çeyreğinde çok yüksek bir kar açıklandığı görülüyor. Bu kar açıklamasında mevsimsel etkilerin olduğu söylenebilir. Dolayısıyla 2019 yılında da yıl içerisinde çok yüksek bir kar açıklanması beklenen bir durum. Bu durumunda fiyatlar üzerinde mutlaka olumlu etkisi olacaktır. Ancak yüksek kar açıklamaları genelde üçüncü çeyrekte ve diğer dönemlerde kar performansı çok iyi değil. Dolayısıyla bu hususu dikkate almakta fayda var.

Teknik analiz olarak haftalık grafikte incelediğimizde, THY’nin orta vadeli düşen bir kanal içinde hareket ettiği görülüyor. Son haftalarda fiyat ortalamaları üst bant seviyelerine yakın ve yukarı hareket başlayabilir. Bu kapsamda Bollinger üst bant seviyesi olan 13.2 seviyesinin kırılması önemli.

Hisse senedine ait basit finansal oranlar çok düşük seviyelerde. Özellikle piyasa değerinin defter değerinden daha düşük olması dikkat çekici ve olumlu yorumlanmayabilir. Ayrıca özkaynak karlılığının düşük olması da THY gibi bir hissenin uzun vadeli bir yükseliş trendine girmesi için olumsuz bir unsur.

Sonuç olarak THY hisse senedi kısa vadeli bir alım için uygun bir seviyede ancak orta/uzun vadeli bir alım için takip edilmesinde fayda var. Özellikle yaz dönemi ile birlikte yolcu sayısındaki artış net kar grafiğinde yükselişe sebep olmuş durumda ve bu husus kısa vadeli olumlu bir görünüme neden oluyor. Zaten düşük olan fiyatlar yüksek bir kar açıklamasıyla yükseliş trendine girebilir. Dolayısıyla mevcut durumda pozisyon almakta fayda var. Ancak orta/uzun vadede THY yüksek getiri sağlayacak hisselerden biri olarak değerlendirilmesi için yüksek karlılığın sürekli olması gerekiyor. Dolayısıyla uzun vade için takip etmekte yarar var. Hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.