TEKFEN HİSSE YORUMU

Tekfen Holding Hisse Profili

Tekfen inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir şirket. Ayrıca Toros Tarım olarak da tarım sektöründe faaliyet gösteriyor. Genel olarak enerji sektörü ve büyük yurt dışı ihaleleri ile bilinen şirkete ait hisse senetleri borsada her zaman dikkat çekici oluyor. Kar açıklamalarının yüksek olması ve getiri oranlarının borsa ortalamalarının üstünde olması nedeniyle her zaman yerli ve yabancı yatırımcıların gözde hisse senetlerinden birisi Tekfen Holding. Ayrıca yüksek karlılık oranı ile de özkaynak karlılığı yüksek hisseler arasında.

Tekfen Holding Hisse Analizi Giriş

Hisse senedi analizi ve yorumunu orta vadeli bir yatırım incelemesi olarak yapacağız. Dolayısıyla öncelikle 2017-2019 yılları arasındaki kar açıklamaları ve haftalık olarak fiyat hareketlerini inceleyeceğiz. Orta vadeli bir analiz için çok önemli olan kar açıklamaları ve fiyat hareketleri ile birlikte basit finansal oranlarına göz atıp nihai olarak hisse yorumunu tamamlayacağız.

Tekfen Holding Net Kar Analizi

Tekfen Holding’e ait son üç yıllık kar açıklamalarını grafik olarak incelediğimizde hisse senedinin düzenli kar açıkladığı hemen görülebiliyor. Özellikle yüksek kar açıklanan dönemlerde hisse senedi fiyat hareketlerinde olumlu gelişmeler oluyor. 2019 yılı ilk çeyreğinde de çok yüksek bir kar açıklaması ile beraber hafif yükselen bir grafik görülmüş. Her ne kadar çok önemli bir yükseliş olmasa da 2019 yılı başındaki olumsuz ekonomik koşullar içinde çok iyi bir performans sergilenmiş denebilir.

Ancak 2019/9 itibaren kar peformansında önemli bir düşüş görünüyor. Üstelik bu performans kaybı devamlılık kazanmış durumda. Dolayısıyla fiyatlar da düşük kar açıklamasından etkilenmiş görünüyor.

Yıllık olarak esas faaliyet karı açısından da 2019 yılına kadar herşey çok iyi gitmiş ancak 2020 yılı toplamda çok olumsuz görünüyor.

2020 yılı itibarı ile hala kar açıklamaları yükselmiş değil dolayısıyla fiyat hareketleri de olumsuz bir seviyede. Covid-19 etkileri de göz önüne alındığında kısa vadede hızlı bir toparlanma zor görünüyor.

Tekfen Holding Teknik Analiz

Tekfen holding son üç yıldır yükseliş trendindeydi ancak 2020 yılı başından itibaren önemli bir düzeltme görülüyor. Dolayısıyla orta vadeli bir düşen kanal içinde hareket ediyor ve destek seviyelerine yakın. Hisse senedine ait kar oranları da kısa vadeli bir toparlanmayı henüz desteklemiyor. Bu aşamada destek seviyelerinden yapılabilecek küçük alımlar ile kar oranlarının yükselmesini beklemek makul bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir.

Tekfen Holding Finansal Oranlar

Tekfen Holding hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 1.16 gibi bir seviyede olduğunu görüyoruz. Hisse senedinin piyasa değeri borsa ortalamalarının altında ve uygun görünüyor.. Hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise yıllık %9 gibi 0rta bir seviyede, Dönemsel olarakise çok düşük bir karlılık söz konusu. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Tekfen Holding Hisse Yorumu

Tekfen Holding hisse senedi için yukarıda özetlenen analizleri yorumlayacak ve değerlendirecek olursak; hisse senedinin uzun vadeli bir yükseliş trendini tamamladığı, kar açıklamalarında ise 2020 itibarı ile devam eden bir düşüş trendi yaşandığı söylenebilir.

Son üç yıllık kar grafiğine göre karlılık oranları yıllık toplamda iyi seviyelerde olmak ile birlikte 2020 yılı başlangıç değerleri pek parlak değil. Ayrıca 2020-9 dönemi Covid-19 etkileri dikkate alındığında bu görünümün kısa zamanda düzeleceği pek ihtimal dahilinde görünmüyor. Bununla birlikte 2020 sonunda kar oranlarının yükselmesi halinde önemli bir getiri potansiyeli de görünüyor.

Teknik analiz olarak Tekfen Holding orta vadeli bir düşen kanal içinde ve destek noktalarına yakın. Dolayısıyla orta vade için küçük alım denemeleri olabilir.

Finansal oranlar olarak ise Tekfen Holding’in piyasa değeri borsa ortalamalarına göre düşük. Bu açıdan bakıldığında olumsuz bir durum görünmüyor.

Sonuç olarak, Tekfen Holding hisse senedi orta vadeli bir alım için henüz uygun görünmüyor. Ancak 2020 ikinci yarısı için kar oranlarının düzelmesi halinde uzun vadeli alımı düşünülebilir. Bu nedenle Tekfen portföylerde mutlaka takip edilmesi gereken bir hisse senedi olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir