İçeriğe geç

TEKFEN HİSSE YORUMU

Tekfen Holding Hisse Profili

Tekfen inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir şirket. Ayrıca Toros Tarım olarak da tarım sektöründe faaliyet gösteriyor. Genel olarak enerji sektörü ve büyük yurt dışı ihaleleri ile bilinen şirkete ait hisse senetleri borsada her zaman dikkat çekici oluyor. Kar açıklamalarının yüksek olması ve getiri oranlarının borsa ortalamalarının üstünde olması nedeniyle her zaman yerli ve yabancı yatırımcıların gözde hisse senetlerinden birisi Tekfen Holding. Ayrıca yüksek karlılık oranı ile de özkaynak karlılığı yüksek hisseler arasında.

Tekfen Holding Hisse Analizi Giriş

Hisse senedi analizi ve yorumunu orta vadeli bir yatırım incelemesi olarak yapacağız. Dolayısıyla öncelikle 2017-2019 yılları arasındaki kar açıklamaları ve haftalık olarak fiyat hareketlerini inceleyeceğiz. Orta vadeli bir analiz için çok önemli olan kar açıklamaları ve fiyat hareketleri ile birlikte basit finansal oranlarına göz atıp nihai olarak hisse yorumunu tamamlayacağız.

Tekfen Holding Net Kar Analizi

tekfen-kar-201912

Tekfen Holding’e ait son üç yıllık kar açıklamalarını grafik olarak incelediğimizde hisse senedinin düzenli kar açıkladığı hemen görülebiliyor. Özellikle yüksek kar açıklanan dönemlerde hisse senedi fiyat hareketlerinde olumlu gelişmeler oluyor. 2019 yılı ilk çeyreğinde de çok yüksek bir kar açıklaması ile beraber hafif yükselen bir grafik görülmüş. Her ne kadar çok önemli bir yükseliş olmasa da 2019 yılı başındaki olumsuz ekonomik koşullar içinde çok iyi bir performans sergilenmiş denebilir. Ancak 2019/9 kar açıklaması maalesef yeteri kadar yüksek değil. Üstelik 2019/12 itibarı ile 20.1 Milyon TL.zarar açıklanmış durumda. Bu nedenle mevcut durum olumlu değil ancak Tekfen 2020 yılı içinde kar oranlarını tekrar düzeltebilirse hızlı bir çıkış yakalaması olası bir durum ve bu nedenle mutlaka takip edilmesi gereken bir hisse senedi.

Tekfen Holding Teknik Analiz

tekfen-grafik-şubat20

Tekfen holding son üç yıldır yükseliş trendinde. Hatta hisse senedi bu özelliği ile hep kazandıran hisseler arasında. Ancak uzun vadeli bu yükseliş trendi son düşüş ile birlikte tamamlanmış gibi görünüyor. Özellikle kar oranlarındaki düşüşlerin bu performans kaybında etkisi olabilir. Bu aşamadan sonra Tekfen yatay bir bant içerisinde hareket edebilir. Dolayısıyla eski zirve seviyelerine kısa vade içinde gelmesi biraz iyimser bir değerlendirme olabilir. Destek seviyesi olarak borsanın genel gelişmelerine bağlı 13,00-13,50 seviyelerine kadar geri çekilme olabilir. Bununla birlikte destek seviylerinden yapılacak alımlarla güzel kazançların sağlanabileceği de unutulmamalı.

Tekfen Holding Finansal Oranlar

Tekfen Holding hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 1.16 gibi bir seviyede olduğunu görüyoruz. Hisse senedinin piyasa değeri borsa ortalamalarının altında ve uygun görünüyor.. Hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise yıllık %32 gibi çok iyi bir seviyede, Dönemsel olarak zarar edildiği için bir oran vermek mümkün değil. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Tekfen Holding Hisse Yorumu

Tekfen Holding hisse senedi için yukarıda özetlenen analizleri yorumlayacak ve değerlendirecek olursak; hisse senedinin uzun vadeli bir yükseliş trendini tamamladığı, kar açıklamalarında ise 2019 yılı sonunda düşüş yaşandığı söylenebilir.

Son üç yıllık kar grafiğine göre karlılık oranları yıllık toplamda iyi seviyelerde. 2019 yılı içindeki toplam karları hisse senedinin iyi bir performans göstermesi için umut veriyor ancak 2020 yılı için yüksek bir kar açıklanması gerekli görünüyor. Özkaynak karlılığı %32 oranı ile iyi bir seviyede. 2020 yılında da bu seviyelerin korunması halinde önemli bir getiri potansiyeli görünüyor.

Teknik analiz olarak Tekfen Holding uzun vadeli yükseliş trendi destek noktalarını aşağı doğru kırmış. Dolayısıyla yeni bir trend için yatay bir bant içinde hareket etmesi muhtemel görünüyor. Bu aşamada günlük grafikte yapılacak takiple geri çekilmeler alım için fırsat olarak kullanılabilir.

Finansal oranlar olarak ise Tekfen Holding’in piyasa değeri borsa ortalamalarına göre düşük. Bu açıdan bakıldığında olumsuz bir durum görünmüyor.

Sonuç olarak, Tekfen Holding hisse senedi orta/uzun vadeli bir alım için uygun görünüyor. Ancak kısa vade için yüksek bir getiri oranı beklemek iyimser bir tahmin olabilir. 2020/3 dönemi ile birikte yüksek kar açıklamaları hissenin gelecekte yönünü daha net belirleyecektir. Bu nedenle Tekfen portföylerde mutlaka takip edilmesi gereken bir hisse senedi olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.