PETKİM HİSSE YORUMU

1.Petkim Hisse Profili:

Petkim enerji sektöründe petro-kimya faaliyet alanındaki önemli bir şirket. Sektörde lider şirketlerden biri. Ayrıca gerek yönetim yapısı ve gerek finansal oranlar açısından parlak bir hisse senedi. Bu nedenle özellikle yabancı yatırımcıların gözdesi olan bir hisse senedi. Endekste de ağırlığı olan bir hisse olduğu için genel ekonomik şartlardan doğrudan etkilenebiliyor. Gene de orta vadeli portföyler için vazgeçilmez bir yatırım olarak dikkat çekiyor.

2.Petkim Hisse Analizi Giriş:

Hisse analizi için öncelikle Petkim’e ait son üç yıllık net kar grafiğini inceleyeceğiz. Daha sonra ise haftalık fiyat grafiğinden son duruma ait bir teknik analiz yapacağız. Son olarak Petkim finansal oranlarını inceleyip hisse yorumu ile analizi tamamlayacağız.

3.Petkim Net Kar Analizi:

Petkim hisse yorumu için 2017-2019 net kar grafiğini incelediğimizde genel olarak kar getirisi yüksek bir hisse senedi olduğu görülüyor. Bununla birlikte 2018/12 döneminde sürpriz bir zarar dikkat çekici. Ancak 2019 yılı içinde ilk 9 aylık dönemde tekrar kar açıklamaları olumlu. Son olarak 235 Milyon Tl. olan kar açıklaması hisse senedinin gelecekte de iyi kar açıklayacağının bir işareti olarak yorumlanabilir. 2019-9 itibarı ile Petkim kar açıklamaları olumlu bir görünüm sergiliyor. Elbette daha yüksek kar açıklamaları Petkim için beklenebilir ancak mevcut şartlarda düzenli kar ediliyor olması olumlu

4.Petkim Teknik Analizi:

Bu aşamada orta vadeli ve geniş bir bakış açısı olmak üzere Petkim için haftalık grafikte teknik analiz yapacak olursak, hissenin dip noktasına yakın ve yatay hareket ettiğini görebiliriz. Alt bant 3.3 gibi bir fiyatlama ile oluşmuş görünüyor. Normal şartlarda bu fiyatlar Petkim gibi bir hisse senedi için son derece uygun fiyatlar. Bu seviyelerden yukarı bir hareket için endeksin yukarı hareketi veya çok yüksek bir kar açıklaması gerekli görünüyor. Ayrıca Bollinger bandındaki sıkışma da Petkim için gelecekte yukarı bir çıkışın başlama ihtimalini kuvvetlendiriyor. Bu nedenle mutlaka takip edilmesi gereken bir hisse senedi.

5.Petkim Finansal Oranlar:

Petkim hisse senedi için finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD (Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 1.9 ve F/K (Fiyat/Kazanç oranı):11.9 gibi bir seviyede olduğunu buluyoruz. Özkaynak karlılığı ise %15 seviyesinde. Son üç aylık döneme ait özkaynak karlılığı ise %5 gibi iyi bir oranda. (Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.) Bu oranlardan piyasa değeri makul bir seviyede. F/K oranı ise borsa ortalamalarında denilebilir. Genel olarak yüksek denilebilecek bir özkaynak karlılığı gelecek için umut vaad ediyor denilebilir. Borsada yüksek karlılığı olan hisselerden biri. 2018 yılında son dönem zarar açıklanmasına rağmen toplamda iyi bir kar elde edilmiş görünüyor.

6.Petkim Hisse Yorumu:

Petkim hisse senedi için yukarıda belirlenen analiz ve grafikler üzerinden yorum yapacak olursak; hissenin düzenli kar getiren bir hisse olduğu, fiyat olarak dip noktalarda ve yatay hareket ettiği ve finansal oranlarının alım için makul seviyelerde olduğu söylenebilir. Bununla birlikte özellikle endeksteki hareketlerin ve Petkim 2019/12 kar açıklamasının hisse senedinin gelecek performansı açısından öne çıktığı değerlendirilebilir. Net kar analizi olarak, 2018/12 zararı sonrasında 2019 ilk dokuz aylık dönemde kar açıklanması olumlu bir gelişme. Bu karlılığın devam edeceği öngörülebilir çünkü Petkim her yıl toplamda yüksek kar açıklayan bir hisse. Özkaynak karlılığı %15 gibi iyi bir seviyede. Dolayısıyla geçmişteki kar trendinin devam edeceği dikkate alınarak alım için planlama yapılabilir. Diğer taraftan teknik analiz olarak Petkim yatay bir bant içinde hareket ediyor. Bu aşamada 3.3 gibi bir destek noktasından daha aşağı düşmesi pek beklenen bir durum değil. Hatta endeksin toparlanması ile üst banta doğru bir hareketlenme daha muhtemeldir. Bollinger bandındaki sıkışma da gelecekte bir fiyat hareketi olacağının habercisi olabilir. Sonuç olarak, Petkim orta vadeli bir yatırım için uygun seviyelerde görülüyor. Hisse 2019 yılı içinde mutlaka kar grafiğini tekrar yükseltecek ve endeksin toparlanması ile birlikte ilk çıkışa geçecek hisselerden biri olacaktır. Bu aşamada kademeli alıma geçilebilir ve orta vadeli bir yatırım planlanabilir. Bu aşamada seçilen hissenin alımında kullanılmak üzere borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.