KOZA ALTIN HİSSE YORUMU

Koza Altın Hisse Profili

Koza Altın madencilik sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir şirket. Altın madenciliği üzerine çalışması da şirketi ayrıcalıklı yapıyor. Sektörel olarak rekabet açısından fazla bir rakibi yok. Uluslararası düzeyde de maliyetlerinin düşük olması nedeniyle her zaman avantajlı olduğu söylenebilir. Zaten kar garfiğine bakılınca her şey net olarak anlaşılabiliyor. Ayrıca yüksek karlılık oranı ile de özkaynak karlılığı yüksek hisseler arasında. Diğer taraftan Koza Altın aynı zamanda son dönemde hep kazandıran hisselerden birisi. Dolayısıyla Koza Altın her zaman portföylerde yer alması gereken bir hisse senedi.

Koza Altın Hisse Analizi Giriş

Hisse senedi analizi için öncelikle Koza Altın’a ait son dönemdeki kar açıklamalarını grafik olarak inceleyeceğiz. Fiyat hareketlerini daha geniş açıdan görebilmek ve orta vadeli yorum da yapabilmek için haftalık grafikte teknik analiz yapacağız. Daha sonra Koza Altın basit finansal oranlarını inceleyip hisse yorumu ve değerlendirmesi ile analizi tamamlayacağız.

Koza Altın Net Kar Analizi

Koza Altın’a ait son üç yıllık kar açıklamalarını grafik olarak incelediğimizde dalgalı ama yükselen bir grafik görülüyor. Özellikle her düşük kar açıklamasından sonra mutlaka yüksek bir kar açıklaması kendini göstermiş. Zarar açıklanan dönem ise yok. Dolayısıyla Koza Altın hisse senedinin gelecekte de yüksek kar açıklamaları yapması beklenen bir durum olmalıdır.

Mevcut durumda ise 2020-3 itibari ile gene yüksek bir kar açıklaması var. Her ne kadar bir önceki döneme göre düşük görünse de yıllık olarak da toplamdaki kar seviyesi olumlu ve 2020 için umut vaat ediyor. Genel bir ekonomik dalgalanma nedeni ile düşüş yaşanmış olsa da 2020 yılı için uzun vadeli olarak mutlaka düşünülmesi gereken bir hisse senedi.

Koza Altın Teknik Analiz

Koza Altın için haftalık grafikte bir teknik analiz yapacak olursak; son üç yıldır devam eden bir yükselen kanal içinde hareket ettiği rahatlıkla görülebilir. Uzun veya orta vadeli olarak bu yükselen kanalın devam edeceği bu aşamada söylenebilir kaldı ki uzun vadeli destek noktasına kadar geri çekilme yaşanmış ve hızlı toparlanma gerçekleşmiş görünüyor. Dolayısıyla teknik analiz olarak orta/uzun vadeli alım yapılabilir bir noktada ancak kısa vadeli dalgalanmaların bir müddet daha devam edeceği söylenebilir.

Koza Altın Finansal Oranlar

Koza Altın hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 1.45 ve F/K (Fiyat/Kazanç oranı):4.37 gibi bir seviyede olduğunu görüyoruz. Hisse senedinin piyasa değeri borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde. Koza Altın hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise yıllık %32 gibi çok iyi bir seviyede. Dönemsel olarak ise %6 gibi yüksek bir seviyede. Kaldı ki bu özkaynak karlılığı düzenli bir kar açıklaması ile beraber görünüyor. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Koza Altın Hisse Yorumu

Koza Altın hisse senedi için yukarıda özetlenen analizleri yorumlayacak ve değerlendirecek olursak; hisse senedinin yüksek kar açıklamaları yapan ve uzun/orta vadeli bir yükseliş trendi içinde olduğu, son yaşanan dalgalanma ile uzun vadeli destek seviyelerine geldiği söylenebilir.

Son üç yıllık kar grafiğine göre karlılık oranları yüksek ve devamlı. Zarar edilen bir dönem yok. Özkaynak karlılığı yıllık %36 ve dönemsel %9 oranı ile çok iyi bir seviyelerde. Dolayısıyla Koza Altın için dönemsel karlılık oranlarının her zaman devam edeceği öngörülebilir. Kaldı ki sektör olarak her zaman avantajlı bir sektörde.

Teknik analiz olarak Koza Altın yükselen bir kanalda destek noktasında bulunuyor. Bu kanal uzun vadeli bir kanal olduğu için orta/uzun vade için alım yapılabilir aşamada.

Finansal oranlar olarak ise Koza Altın’ın piyasa değeri borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde. 2020 yılı içinde piyasaların normale dönmesi ile ilk çıkış yapacak hisselerden biri Koza Altın olarak görünüyor.

Sonuç olarak, Koza Altın orta/uzun vadeli bir yatırım için uygun seviyelerde görünüyor. Bu nedenle portföylerde düşünülebilir. Hisse senedine ait kar grafiğinin geçmişte olduğu gibi 2020 yılında da devam edeceği öngörülebilir. Bu durumda iyi bir alımla yüksek bir getiri sağlamak olası görünüyor. Hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.