İçeriğe geç

KOZA ALTIN HİSSE YORUMU

Koza Altın Hisse Profili

Koza Altın madencilik sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir şirket. Altın madenciliği üzerine çalışması da şirketi ayrıcalıklı yapıyor. Sektörel olarak rekabet açısından fazla bir rakibi yok. Uluslararası düzeyde de maliyetlerinin düşük olması nedeniyle her zaman avantajlı olduğu söylenebilir. Zaten kar garfiğine bakılınca her şey net olarak anlaşılabiliyor. Ayrıca yüksek karlılık oranı ile de özkaynak karlılığı yüksek hisseler arasında. Diğer taraftan Koza Altın aynı zamanda son dönemde hep kazandıran hisselerden birisi. Dolayısıyla Koza Altın her zaman portföylerde yer alması gereken bir hisse senedi.

Koza Altın Hisse Analizi Giriş

Hisse senedi analizi için öncelikle Koza Altın’a ait son dönemdeki kar açıklamalarını grafik olarak inceleyeceğiz. Fiyat hareketlerini daha geniş açıdan görebilmek ve orta vadeli yorum da yapabilmek için haftalık grafikte teknik analiz yapacağız. Daha sonra Koza Altın basit finansal oranlarını inceleyip hisse yorumu ve değerlendirmesi ile analizi tamamlayacağız.

Koza Altın Net Kar Analizi

Koza Altın’a ait son üç yıllık kar açıklamalarını grafik olarak incelediğimizde dalgalı ama yükselen bir grafik görülüyor. Özellikle her düşük kar açıklamasından sonra mutlaka yüksek bir kar açıklaması kendini göstermiş. Zarar açıklanan dönem ise yok. Dolayısıyla Koza Altın hisse senedinin gelecekte de yüksek kar açıklamaları yapması beklenen bir durum olmalıdır.

Mevcut durumda ise 2019/9 itibarı ile gene yüksek bir kar açıklaması görülüyor. 526 Milyon TL. net kar açıklanması mevcut ekonomik şartlarında çok olumlu bir gelişme. Dönemsel olarak yüksek karlılığın fiyatlara yansıması beklenebilir. Ayrıca bu karlılığın devam edecek olması da ayrı bir olumlu husus olarak düşünülebilir.

Koza Altın Teknik Analiz

Koza Altın için haftalık grafikte bir teknik analiz yapacak olursak; son üç yıldır devam eden bir yükselen kanal içinde hareket ettiği rahatlıkla görülebilir. Uzun veya orta vadeli olarak bu yükselen kanalın devam edeceği bu aşamada söylenebilir ancak alım için fiyatların biraz daha kanal içine doğru gerilemesi beklenebilir. Bollinger bantlarındaki ortalama seviyelerin takip edilmesi faydalı olabilir. İyi bir takip ve alımla gelecek yükselen dalga kolaylıkla yakalanabilir.

Koza Altın Finansal Oranlar

Koza Altın hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 2.85 ve F/K (Fiyat/Kazanç oranı):7.13 gibi bir seviyede olduğunu görüyoruz. Hisse senedinin piyasa değeri borsa ortalamalarının hafif üzerinde. F/K oranı ise makul seviyelerde. Koza Altın hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise yıllık %32 gibi çok iyi bir seviyede. Dönemsel olarak ise %10 gibi yüksek bir seviyede. Kaldı ki bu özkaynak karlılığı düzenli bir kar açıklaması ile beraber görünüyor. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Koza Altın Hisse Yorumu

Koza Altın hisse senedi için yukarıda özetlenen analizleri yorumlayacak ve değerlendirecek olursak; hisse senedinin yüksek kar açıklamaları yapan ve uzun/orta vadeli bir yükseliş trendi içinde olduğu söylenebilir.

Son üç yıllık kar grafiğine göre karlılık oranları yüksek ve devamlı. Zarar edilen bir dönem yok. Özkaynak karlılığı yıllık %32 ve dönemsel %10 oranı ile çok iyi bir seviyelerde. Dolayısıyla Koza Altın için dönemsel karlılık oranlarının her zaman devam edeceği öngörülebilir. Kaldı ki sektör olarak her zaman avantajlı bir sektörde.

Teknik analiz olarak Koza Altın yükselen bir kanalda direnç noktasında bulunuyor. Yükselen kanal içinde üst bant bölgesi alım için fazla yüksek bir bölge. Piyasa koşullarına göre kanal içine geri çekilmeler beklenilebilir. Bu geri çekilmeler iyi bir alım fırsatı olabilir.

Finansal oranlar olarak ise Koza Altın’ın piyasa değeri borsa ortalamalarına göre hafif yüksek. Aslında devamlı yükselen bir hisse için bu değerler normal karşılanabilir. Ancak hafif bir geri çekilme dönemi de dikkate alınmalıdır. F/K oranı ise borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde.

Sonuç olarak, Koza Altın orta vadeli bir yatırım için uygun ancak alım için biraz daha beklemekte yarar var çünkü fiyat seviyeleri üst bant olan direnç noktalarında. Geri çekilmelerde ise alt bant noktasına veya kanal ortasına yaklaşması alım için yeterli olabilir . Hisse senedine ait kar grafiğinin geçmişte olduğu gibi 2019 yılında da devam edeceği öngörülebilir. Bu durumda iyi bir alımla yüksek bir getiri sağlamak olası görünüyor. Hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.