Borsada En Çok Kazandıran Hisselerin 5 Özelliği

Borsada bazı hisseler her zaman çok iyi kazandırır. Yüksek getiri sağlar. Sadece kısa bir dönem için değil ama orta ve uzun vadede hep yüksek kazanç sağlayan hisseler vardır. BİST hisseleri arasında da böyle hisseleri bulmak mümkün. Peki bu hisselerin ortak özelliği nedir. Yani borsada en çok kazandıran hisselerin hepsinde ortak bir özellik bulmak mümkün müdür? Bu çalışmada borsada en çok kazanadıran hisselerin ortak yönlerini araştırdık. En çok kazandıran hisseler olarak kısa vadeli veya suni yükselişleri dikkata almadık. En az 2 yıl gibi süreyle kazandırmış ve yükseliş trendi devam etmiş, Soda, Aselsan gibi hisseler üzerinde bir çalışma yaptık.

1. Düzenli Kar Açıklanması:

Borsada en çok kazandıran hisselerin en önemli özelliği düzenli bir kar grafiklerinin olması. Yani bu hisseler her yıl veya her dönem düzenli olarak kar açıklıyorlar. Bu da hisselerin güçlü finansal yapılarının olduğunu, iyi yönetildiklerini veya sektörlerinde lider konumda olduklarını kanıtlıyor. Böyle şirketlerin yapılanmaları da kurumsal olduğu için kısa sürede bozulmaları beklenmiyor. Özellikle yabancı yatırımcıların da tercih ettiği hisselerden oluyorlar. Bu hisseler bazı dönemlerde düşük kar veya küçük bir zarar açıklasalar da hemen sonraki dönemlerde yüksek karlar toplamda gene karlılıklarını devam ettiriyorlar. Bir örnek olarak ASELSAN net kar grafiğini aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca diğer hisse analizlerini de inceleyebilirsiniz.

2. Yüksek Özkaynak Karlılığı:

Borsada en çok kazandıran hisselerin bir diğer ortak özelliği ise yüksek özkaynak karlılığı. Genelde bu hisseler düzenli kar açıklıyorlar ama sadece düzenli kar etmek yeterli bir etken olmuyor. Hisselerin net karlarının özkaynaklarına göre yüksek olması bu hisselerin büyüme içinde olduklarını gösteriyor. Büyüme potansiyeli yüksek olan şirketler borsada her zaman dikkat çekici oluyor. Bu konuda örnek verecek olursak orta vadede son ik yıldır en çok kazandıran hisselerin özkaynak karlılıkları %25 ve üzerinde. Hatta ÇEMTAŞ gibi %40 olan örnekler var. Gerçi borsamızda özkaynak karlılık oranı %70 gibi olan hisseler de mevcut ancak bu yüksek karlılıklarını devam ettirememişler. Dolayısıyla bu hisseleri kapsam dışı tuttuk. Bu aşamada borsada en çok kar eden hisseleri incelemeniz faydalı olabilir.

3. İhracat Yapan Hisseler:

Borsada orta vadede düzenli olarak en çok kazandıran hisselerin ilginç bir özelliği bu hisselerin genellikle ihracat da yapan şirket hisseleri olması. Aslında bu husus beklenen bir durum çünkü ihracat yapan hisselerin her zaman büyüme potansiyeli daha fazla. Yeni pazarlara açılabilme özellikleri bir avantaj. Ayrıca bu hisseler yerel ekonomik koşullardan fazla etkilenmiyor. Hatta ihracat yaptıkları için yükselen döviz fiyatları avantaj bile olabiliyor. Dolayısıyla diğer hisseler oranla daha az kırılgan bir yapıya sahip oluyorlar.

4. Dengeli Piyasa Değeri:

Borsada orta vadede devamlı kazandıran hisselerin bir özelliği de piyasa değerlerinin çok yüksek olmaması. Genelde piyasa değerleri ile defter değerleri arasında önemli bir uçurum görünmüyor. Yani hisseler dengeli bir yükseliş sergiliyor. PD/DD oranları en fazla 3-3.5 üzerini geçmiyor. 1-1.5 oranının da altına inmiyor. Piyasa değerleri aşırı yükselince mutlaka düzeltme hareketi gözleniyor. Daha detaylı bilgi için basit finansal oranların hisse seçimi ve analizinde nasıl kullanıldığını inceleyebilirsiniz.

5. Kurumsal Yönetim

Borsada en çok kazandıran hisselerin bir özelliği de kurumsal bir yapıya sahip olmaları. Kurumsal yapılanma için bir şirketin büyük veya küçük olması önemli değil. Küçük ölçekli şirketler de kurumsal bir yapıya sahip olabilir. Genelde borsada orta vadede en çok kazandıran hisseler iyi yönetilen, kurumsal şirket hisseleri oluyor. İyi yönetim mutlaka şirketin büyümesini ve düzenli kar etmesini sağlıyor. Bu şirketler kendi sektörlerinde bilinen ve saygı duyulan şirketler.

Borsada devamlı ve en çok kazandıran şirketlerin 5 ortak özelliğini yukarıda sıraladık. Aslında bu özellikler birbiri ile bağlantılı. Hiç biri bağımsız düşünülemez. Sonuçta düzenli ve iyi kar açıklayan bir şirket mutlaka iyi yönetiliyordur. Bu şirketlerin hisselerinde suni fiyat hareketleri gözlenmediği için piyasa değerlerinde aşırı yükselme veya ani hareketler gözlenmez. Bu şirketler devamlı büyüme ve kar artışı peşindedir. Bir şirket büyüdükçe hisseleri de eninde sonunda yükselecektir. Nasıl bir öğrencinin performansını karnesi gösteriyorsa, borsa şirketleri için de yüksek karlılık çok iyi bir karnedir. Elbette bu karlılığın devamlı olması çok önemli bir ölçüdür. Özetle düzenli ve yüksek karlılığı olan şirket hisseleri dönemsel olarak geri çekilseler de eninde sonunda yükselerek büyük kazanç sağlayabilirler.

Ayrıca konuyla ilgili olarak borsada devamlı kazandıran hisseler listesini okumanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir