HEKTAŞ HİSSE YORUMU

Doğru hisse analizi ile doğru portföyü oluşturmak borsada para kazanmanın en önemli kuralıdır. Dolayısıyla hisse seçimine esas analiz önemlidir. Hisse analizi için özellikle şirketin bilanço ve kar durumunu incelemek gereklidir. Hisse analizinin ilk aşamasında fazla detaya girmeden şirketin piyasa değeri ile defter değeri oranı (PD/DD) ve fiyat kazanç oranlarının (F/K) dikkate alınması önemli bilgiler verebilir. HEKTAŞ için burada yapılan analizde de gereksiz detaylara girilmeden en önemli hususlar incelenmektedir.

1.HEKTAŞ Hisse Analizi Giriş:

HEKTAŞ tarım sektöründe faaliyet gösteren bir şirket. Üretim tesisleri ile bu sektördeki lider firmalardan biri. Borsada da hisseleri çok göz önünde olmasa da yüksek getiri sağlayan hisselerden biri. İyi bir zamanlama ile alınırsa gerçekten portföylerde olması gereken bir hisse.

Bu aşamada HEKTAŞ hisse analizi için net kar grafiğini inceleyip geçmiş görünümünü, fiyat hareketlerini kıyaslayacağız. Basit finansal oranlarını da değerlendirip genel bir sonuca ulaşacağız. İlk olarak 2017-2020 yıllarına ait net kar grafiğini inceleyerek hisse analizine başlayabiliriz.

2. HEKTAŞ Hisse Net Kar Analizi:

HEKTAŞ hissesine ait son üç yıllık kar grafiğini incelediğimizde, ilginç bir görünüm ortaya çıkıyor. Geçmişte zarar açıklanmamış ama net kar grafiği hep dalgalı bir seyir göstermiş. Karlı dönemlerden sonra düşük kar açıklanan dönemler takip etmiş. Gerçi yıllık olarak düşünülürse toplamda hep düzenli ve yüksek bir kar oranı açıklanmış. Bu durum hisse için çok olumlu bir husus. 2020-3 itibarı ile geçmiş dönemlerde olduğu gibi çok güzel bir kar açıklanmış durumda.

3. HEKTAŞ Hisse Fiyat Analizi:

HEKTAŞ hisse analizi için fiyat hareketlerini haftalık grafikte incelediğimizde HEKTAŞ’ın son üç yıldır içinde olduğu yükseliş trendinden yatay bir bant içinde hareket ettiği söylenebilir. Geçmişteki yüksek net karlar ile uyumlu bir yükseliş trendi görülüyor. Bu trend içinde en son Ocak 2020 itibarı ile yeni bir zirve gerçekleşmiş. Uzun vadeli kanal içinde direnç seviyelerinde ve geri çekilme olması muhtemel görünüyor. Geri çekilmelerde alt trend çizgisi üzerinde destek bulunmasu muhtemel.

4.HEKTAŞ Hisse Finansal Oranlar Analizi:

HEKTAŞ hissesine ait finansal oranları inceyecek olursak; PD/DD:8.4 ve F/K:16.1 olarak bulunabilir.(Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.) Finansal oranlardan PD/DD borsa ortalamalarına göre yüksek bir seviyede. F/K oranı ise borsa şirketleri ortalamasında ve makul görünümde. HEKTAŞ özkaynak karlılık oranı ise %44 gibi çok iyi bir seviyede ve BİST ortalamalarının çok üstünde. Bu aşamada ilk akla gelen bu yüksek karlılık oranlarının devam edip etmeyeceği. Geçmiş net kar grafiği ile kıyasladığımızda bu kadar yüksek olmasa da karlılığın devam edeceği öngörülebilir.

5.HEKTAŞ Hisse Analizi Yorumu:

Bu aşamada HEKTAŞ hisse analizi yapacak olursak; HEKTAŞ dalgalı bir seyir ile kar açıklayan bir hisse. Ancak yıllık olarak bakıldığında toplam net karı her zaman yüksek oluyor. Fiyat grafiğine göre son üç yıldır devam eden yükseliş trendi yatay bir bant içerisinde ve direnç seviyelerinde. Henüz düşüş trendi başladığına dair bir işaret yok. Finansal oranlar açısından piyasa değeri biraz yüksek. F/K oranı makul seviyelerde.

HEKTAŞ için mevcut durumdaki fiyatlar yüksek seyrediyor. Bu fiyatların daha makul seviyelere gelmesi için net karlarda artış veya hisse fiyatlarının biraz daha düşmesi gerekiyor. Bu aşamada geçmiş verilere bakarak hissenin yüksek kar grafiğine devam edeceği öngörülebilir. Dolayısıyla hisseyi takip etmekte ve geri çekilmelerde alım yapmakta fayda var.

HEKTAŞ hisse analizini özetleyecek olursak yüksek kar eden hissenin 2020 yılında da karının devam edeceği ve yükseleceği öngörülebilir. Bununla birlikte mevcut piyasa fiyatının yüksek olması nedeniyle biraz beklemekte yarar var. Hisse fiyatları biraz daha gevşerse alım düşünülebilir. Bu aşamada uygun fiyatlardan alımlar yapabilmek için borsada stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir