İçeriğe geç

FORD OTOSAN HİSSE YORUMU

Ford Otosan Hisse Profili

Ford Otosan (Froto) otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir hisse. Güçlü bir yönetim ve finansal yapısı var. İhracat olarak da en yüksek hacimli ihracat yapan şirketler arasında. Borsada da yerli ve yabancı yatırımcıların gözde hisseleri arasında. Ayrıca yüksek karlılık oranı ile de özkaynak karlılığı yüksek hisseler arasında.

Ford Otosan Hisse Analizi Giriş

Hisse analizi için Ford Otosan hissesine ait geçmiş getiri tablosu, 2017-2019 net kar grafiği ve fiyat grafiğini kullanacağız. Ayrıca basit finansal oranlarını tespit edip sonuç olarak hisse yorumunu yapacağız.

Ford Otosan Net Kar Analizi

Ford-otosan-kar-grafik-201912

Hisse senedine ait 2017-2019 net kar grafiğini incelediğimizde ilk dikkat çeken husus düzenli ve yüksek bir kar açıklaması olduğudur. Sektörel olarak ihracat yapılması iç ekonomik dengelerden bağımsız olarak düzenli bir kar getirisi sağlıyor. Kar oranları belirli düzeyin altına inmiyor. Dolayısıyla Ford Otosan için gelecek dönemde de karlılığın devam edeceği öngörülebilir.

Mevcut durumda 2019/12 itibarı ile yeni bir zirve kar açıklaması yapılmış durumda. Ayrıca yıllık toplamda da çok iyi bir kar görünüyor. Dolayısıyla bu kar oranlarının hissenin fiyatlarına yansıması beklenen bir durum. Diğer taraftan 2020 yılı için de benzer bir grafiğin olacağını öngörmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

ford-otosan-yıllık-getiri

Diğer taraftan Ford Otosan yıllık olarak da düzenli getiri sağlayan bir hisse senedi. 2015 ve 2016 yılları sakin geçmiş ama 2017 yılında çok yüksek bir getiri sağlamış. Getiri tablosuna göre geçmişte olduğu gibi eksi olan 2018 yılı sonrası 2019 yılında güzel bir getiri olmuş. Bu tabloya göre 2020 yılına da olumlu bakmak düşünülebilir. Elbette düşük fiyatlardan alım yapmak kaydıyla.

Ford Otosan Teknik Analiz

ford-otosan-grafik-şubat20

Hisse senedine ait haftalık grafikte teknik analiz incelemesi yapacak olursak, Ford Otosan’ın uzun vadeli bir yükselen kanal içinde, orta vadeli olarak ise düşen bir kanal sonrasında tekrar yükselen bir kanal içine girdiği görünüyor. Mevcut durumda ise direnç denilebilecek seviyelerde. Orta vadeli olarak düşünülürse geri çekilmelerde sarı trend çizgisi üzerinde destek bulunabilir. Ancak her durumda risk yönetimi yapmak için kademeli alım yapmakta fayda var.

Ford Otosan Finansal Oranlar

Ford Otosan basit finansal oranlarından; PD/DD: 6.85 ve F/K: 15.2olarak bulunuyor. Basit finansal oranlara göre Ford Otosan’ın piyasa değeri borsa ortalamalarına göre yüksek. Diğer taraftan F/K oranı ise makul seviyelerde. Hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise %41 gibi çok iyi bir seviyede. Üstelik net kar grafiğine göre bu karlılık oranı düzenli ve devam edebilir bir görünüm sergiliyor. Yüksek özkaynak karlılığı hisse senedinin büyüme potansiyelinin olduğuna işaret ediyor. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Ford Otosan Hisse Yorumu

Ford Otosan hisse analizini özetleyecek olursak; düzenli ve yüksek kar açıklayan hisse senedi, yükselen bir kanal içinde hareket ediyor. Genel olarak yıllık getiri oranı yüksek ve 2020 yılı için de destek seviyelerinden yapılacak alımlar ile güzel bir getiri öngörülebilir.

Teknik analiz olarak haftalık grafikte incelediğimizde, hisse senedinin yükselen bir kanal içinde hareket ettiği ve trend çizgisine direnç seviyelerinde olduğu gözleniyor. Bu kanal içindeki hareketin düzeltmeler ile devam edeceği öngörülebilir.

Hisse senedine ait basit finansal oranlardan PD/DD yüksek ve borsa ortalamalarına gelmesi için biraz daha gevşemesi gerekiyor. Diğer taraftan yüksek bir özkaynak karlılığı ise düzenli ve devam edebilir görünüyor ki bu durumda Ford Otosan mutlaka takip edilmesi gereken bir hisse.

Sonuç olarak Ford Otosan hisse senedi; geçmiş getiri istatistikleri, net kar grafiği ve fiyat hareketlerine göre orta vadeli ve kademeli bir alım için uygun seviyelerde. Yükselen kanal içinde direnç seviyesinde olduğu için geri çekilmeler takip edilebilir ve destek noktalarından kısa vadeli denemeler de olabilir ancak orta vadeli bir yatırım daha faydalı olacaktır. Hissenin güçlü yapısı ve yüksek karlılığı nedeniyle mutlaka takip edilmesinde ve fiyatların geri çekilmesi aşamasında alım yapılmasında yarar var. Hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.