FORD OTOSAN HİSSE YORUMU

Ford Otosan Hisse Profili

Ford Otosan (Froto) otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir hisse. Güçlü bir yönetim ve finansal yapısı var. İhracat olarak da en yüksek hacimli ihracat yapan şirketler arasında. Borsada da yerli ve yabancı yatırımcıların gözde hisseleri arasında. Ayrıca yüksek karlılık oranı ile de özkaynak karlılığı yüksek hisseler arasında.

Ford Otosan Hisse Analizi Giriş

Hisse analizi için Ford Otosan hissesine ait geçmiş getiri tablosu, 2017-2020 net kar grafiği ve fiyat grafiğini kullanacağız. Ayrıca basit finansal oranlarını tespit edip sonuç olarak hisse yorumunu yapacağız.

Ford Otosan Net Kar Analizi

Hisse senedine ait 2017-2020 net kar grafiğini incelediğimizde ilk dikkat çeken husus düzenli ve yüksek bir kar açıklaması olduğudur. Sektörel olarak ihracat yapılması iç ekonomik dengelerden bağımsız olarak düzenli bir kar getirisi sağlıyor. Kar oranları belirli düzeyin altına inmiyor. Dolayısıyla Ford Otosan için uzun vadede kar oranlarının yüksek olması öngörülebilir.

Mevcut durumda 2020/9 itibarı ile yeni bir zirve kar açıklaması yapılmış durumda. Önceki dönemde Covid-19 nedeniyle kar oranlarının düşeceği zaten beklenen bir durumdu kaldı ki Froto hisse senedine ait kar oranları en olumsuz koşullara rağmen çok da kötü değildi. Pandemi etkilerinden sonra ise Froto mükemmel bir kar açıklamış durumda. Diğer taraftan araç satışlarındaki hızlı yükselmenin gelecek dönem bilançolara yansıyacağı da aşikar. Dolayısıyla 2020-12 için de yüksek bir kar oranı beklenebilir.

Ford Otosan hisse senedi için 2015-2020 yılları arasındaki esas faaliyetleden gelen kar oranlarını grefik olarak incelediğimizde gene olumlu bir tablo ile karşılaşıyoruz. Her sene bir öncekinden daha yüksek olan kar rakamları 2020 yılı için de daha yüksek gelecek görünüyor. Dolayısıyla büyüyen bir şirket için fiyat hareketlerinin de olumlu olması öngörülebilir.

Diğer taraftan Ford Otosan yıllık olarak da düzenli getiri sağlayan bir hisse senedi. 2015 ve 2016 yılları sakin geçmiş ama 2017 yılında çok yüksek bir getiri sağlamış. Getiri tablosuna göre geçmişte olduğu gibi eksi olan 2018 yılı sonrası 2019 yılında güzel bir getiri olmuş. Bu tabloya göre 2020 yılına da olumlu bakmak düşünülebilir. Elbette düşük fiyatlardan alım yapmak kaydıyla.

Ford Otosan Teknik Analiz

Hisse senedine ait haftalık grafikte teknik analiz incelemesi yapacak olursak, Ford Otosan’ın uzun vadeli bir kanal içinde hareket ettiği görülüyor. 2020 yılında bu kanal yukarı doğru kırılmış durumda çünkü 2020-9 kar açıklamaları çok yüksek geldi. Bu aşamada fiyat beklenti ile beraber biraz yukarıda. Dolayısıyla en azından hareketli ortalamalar ile geri çekilmeler takip edilebilir.

Ford Otosan Finansal Oranlar

Ford Otosan basit finansal oranlarından; PD/DD: 7.65 ve F/K: 18.2 olarak bulunuyor. Basit finansal oranlara göre Ford Otosan’ın piyasa değeri borsa ortalamalarına göre yüksek. Diğer taraftan F/K oranı ise makul seviyelerde. Hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise %52 gibi çok iyi bir seviyede. Üstelik net kar grafiğine göre bu karlılık oranı düzenli ve devam edebilir bir görünüm sergiliyor. Yüksek özkaynak karlılığı hisse senedinin büyüme potansiyelinin olduğuna işaret ediyor. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Ford Otosan Hisse Yorumu

Ford Otosan hisse analizini özetleyecek olursak; düzenli ve yüksek kar açıklayan hisse senedi, yükselen bir kanal içinde hareket ediyor. Genel olarak yıllık getiri oranı yüksek olan hisse senedi için destek geri çekilmelerde yapılacak alımlar ile güzel bir getiri öngörülebilir. Çünkü Covid-19 nedeniyle durağanlaşan otomotiv sektöründe hızlı bir toparlanma olması kuvvetle muhtemel bir senaryo görünüyor.

Teknik analiz olarak haftalık grafikte incelediğimizde, hisse senedinin uzun vadeli bir kanal içinde hareket ettiği görünüyor. Bu kanal içindeki hareketin düzeltmeler ile devam edeceği öngörülebilir. Özellikle destek çizgisine yaklaşmalarda yapılacak alımlar önemli getiriler sağlayabilir.

Hisse senedine ait basit finansal oranlardan PD/DD yüksek ve borsa ortalamalarına gelmesi için biraz daha gevşemesi gerekiyor. Diğer taraftan yüksek bir özkaynak karlılığı ise düzenli ve devam edebilir görünüyor ki bu durumda Ford Otosan mutlaka takip edilmesi gereken bir hisse.

Sonuç olarak Ford Otosan hisse senedi; geçmiş getiri istatistikleri, net kar grafiği ve fiyat hareketlerine göre orta vadeli ve kademeli bir alım için uygun seviyelerde. Uzun vadeli bir kanal içinde geri çekilmeler takip edilebilir ve destek noktalarından kısa vadeli denemeler de olabilir ancak orta vadeli bir yatırım daha faydalı olacaktır. Hisse senedinin güçlü yapısı ve yüksek karlılığı nedeniyle mutlaka takip edilmesinde ve fiyatların geri çekilmesi aşamasında alım yapılmasında yarar var. Hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir