İçeriğe geç

EREĞLİ DEMİR ÇELİK HİSSE YORUMU

Ereğli Demir Çelik Hisse Profili

Ereğli Demir Çelik demir ve çelik üretimi konusunda sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir hisse senedi. Özellikle inşaat sektörüne hizmet veren çelik üretimi yapıyor. Sadece iç piyasa için değil dış piyasalara demir çelik ihraç eden bir şirket olması avantaj sağlıyor. Ayrıca düzgün yönetimi ve kar açıklamarı ile dikkat çeken hisse senetlerinden biri. Doğal olarak yerli ve yabancı yatırımcıların da sürekli takip ettiği bir hisse senedi.

Ereğli Demir Çelik Hisse Analizi Giriş

Hisse senedi analizi için öncelikle Ereğli Demir Çelik’e ait son dönemdeki kar açıklamalarını trend olarak inceleyeceğiz. Fiyat hareketlerini daha geniş açıdan görebilmek ve orta vadeli yorum da yapabilmek için haftalık grafikte teknik analiz yapacağız. Daha sonra Ereğli Demir Çelik basit finansal oranlarını inceleyip hisse yorumu ve değerlendirmesi ile analizi tamamlayacağız.

Ereğli Demir Çelik Net Kar Analizi

ereğli-kar-201912

Ereğli Demir Çelik hisse senedi düzenli olarak kar açıklayan bir şirket. Her ne kadar dalgalı bir trend ile kar açıklamaları olsa da şirket geçmişte hiç zarar açıklamamış ve bu durum genel hisse performansı açısından çok olumlu. Elbette kar açıklamalarında ihracat yapılmasının önemli bir etkisi var. Dolayısıyla ilk aşamada net kar grafiğine göre 2020 yılında da kar açıklamalarının decam edeceği öngörülebilir. Ancak bu kar açıklamalarının çok yüksek düzeyde olacağını söylemek için biraz erken.

Mevcut durumda 2019/12 açıklanan kar oranlarında önemli bir düşüş görünüyor. Ekonomik gelişmeler ve inşaat sektöründeki durgunluk bu düşüşte etkili olabilir. Böyle bir tabloda kısa vadede Ereğli Demir Çelik için çok yüksek bir kar açıklanmasını beklemek için erken olabilir.

Ereğli Demir Çelik Teknik Analiz

ereğli-grafik-şubat20

Haftalık grafik üzerinde orta vadeli bir teknik analiz yapacak olursak; Ereğli Demir Çelik hisse senedinin yatay bir bant içinde hareket ettiği görülüyor. Bu bant uzun vadeli olarak görünüyor. Özellikle direnç seviyesi olan 9.8-10.00 aralığının kısa vadede kırılması pek muhtemel değil çünkü Ereğli hisse senedinin son dönemlerdeki kar açıklamaları çok yüksek değil. Gene de geri çekilmelerde portföylerde değerlendirilmesi düşünülebilir.

Ereğli Demir Çelik Finansal Oranlar

Aselsan hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 1.08 ve F/K (Fiyat/Kazanç oranı):6.47 gibi bir seviyede olduğunu görüyoruz. Hisse senedinin piyasa değerinin defter değerine oranla çok düşük olması olumsuz bir unsur. Fiyat kazanç oranı ise makul seviyelerde. Ereğli Demir Çelik hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise %13 gibi ortalama bir seviyede. Özkaynak karlılığı düzenli bir kar açıklaması ile beraber görünüyor ancak 2019-12 dönemsel özkaynak karlılık oranı %1.5 gibi bir seviyede ve geçmişe oranla çok düşük. Mevcut piyasa koşulları ile bu oranların kısa zamanda yükseleceğini beklemek fazla iyimser bir yaklaşım olabilir. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Ereğli Demir Çelik Hisse Yorumu

Ereğli Demir Çelik hisse senedi için yukarıda özetlenen analizleri yorumlayacak ve değerlendirecek olursak; hisse senedinin düzenli kar eden bir hisse olduğu ancak uzun vadeli yatay bir bant içinde hareket ettiği söylenebilir. Bu yatay bandın yukarı kırılması için ise biraz erken olduğu kanaati daha güçlü gibi görünüyor.

Son üç yıllık kar grafiğine göre karlılık oranları dalgalı ve 2019 sonu itibarı ile düşüş gösteriyor. İnşaat sektöründeki daralma ve ekonomik koşullar dikkate alındığında şirketin karlılık oranının çok da yüksek seyretmeyeceği öngörülebilir.

Teknik analiz olarak Ereğli Demir Çelik geniş bir yatay bant içinde hareket ediyor. Henüz bu trendin yukarı yönlü kırıldığına dair bir işaret yok.

Finansal oranlar olarak ise Ereğli Demir Çelik hisse senedinin piyasa değeri çok düşük. Her ne kadar bu durumda hisse ucuz gibi görünse de Ereğli gibi bir hisse senedinin bu kadar düşük oranla uzun süre kalması olumsuz bir beklentiye işaret ediyor. F/K oranı ise borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde. Özkaynak karlılığı ise yıllık olarak iyi ama dönemsel olarak düşük bir değerde.

Sonuç olarak, Ereğli Demir Çelik hisse senedi orta vadeli bir alım için henüz çok uygun bir görünümde değil. Gerek ekonomik koşullar ve inşaat sektöründeki daralma, gerek teknik analiz açısından alım yapmak için henüz erken gibi görünüyor. Bu aşamada biraz daha bekleyip hisse senedinde düşüşün sonlanması ve kar açıklamalarının yükselmesi beklenebilir. Hissenin alımı aşamasında ise borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.