EREĞLİ DEMİR ÇELİK HİSSE YORUMU

Ereğli Demir Çelik Hisse Profili

Ereğli Demir Çelik demir ve çelik üretimi konusunda sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir hisse senedi. Özellikle inşaat sektörüne hizmet veren çelik üretimi yapıyor. Sadece iç piyasa için değil dış piyasalara demir çelik ihraç eden bir şirket olması avantaj sağlıyor. Ayrıca düzgün yönetimi ve kar açıklamarı ile dikkat çeken hisse senetlerinden biri. Doğal olarak yerli ve yabancı yatırımcıların da sürekli takip ettiği bir hisse senedi.

Ereğli Demir Çelik Hisse Analizi Giriş

Hisse senedi analizi için öncelikle Ereğli Demir Çelik’e ait son dönemdeki kar açıklamalarını trend olarak inceleyeceğiz. Fiyat hareketlerini daha geniş açıdan görebilmek ve orta vadeli yorum da yapabilmek için haftalık grafikte teknik analiz yapacağız. Daha sonra Ereğli Demir Çelik basit finansal oranlarını inceleyip hisse yorumu ve değerlendirmesi ile analizi tamamlayacağız.

Ereğli Demir Çelik Kar Analizi

Öncelikle Ereğli Demir Çelik hisse senedi için genel bir kar analizi yapacak olursak; hisse senedinin esas faaliyetlerden kaynaklanan ve 2015-2019 yıllarını kapsayan yukarıdaki grafiği incelemiz gerekiyor. Bu grafiğe göre Ereğli Demir Çelik 2017 ve 2018 yıllarında çok iyi bir performans sergilemiş ancak 2019 yılı itibarı ile yıllık olarak faaliyet karında önemli bir düşüş yaşamış. Zaten bu düşüş fiyatlara da yansımış durumda. Dolayısıyla bu aşamada 2020 yılı genel toplamındaki kar rakamları önem kazanıyor diyebiliriz.

Diğer taraftan 2015-2020 yıllaı arasında çeyrek bazındaki kar grafiğine göre; Ereğli Demir Çelik hisse senedi düzenli olarak kar açıklayan bir şirket. Her ne kadar dalgalı bir trend ile kar açıklamaları olsa da şirket geçmişte hiç zarar açıklamamış ve bu durum genel hisse performansı açısından çok olumlu. Elbette kar açıklamalarında ihracat yapılmasının önemli bir etkisi var. Dolayısıyla ilk aşamada net kar grafiğine göre 2020 yılında da kar açıklamalarının devam edeceği öngörülebilir. Ancak bu kar açıklamalarının çok yüksek düzeyde olacağını söylemek için biraz erken. Hatta genel ekonomik durgunluk nedeniyle bir müddet daha düşük kar oranları açıklanabilir.

Mevcut durumda 2020/6 itibari ile açıklanan kar oranlarında hafif de olsa artış var. 2020/9 için de bu artışın devam edeceği öngörülebilir. Ekonomik gelişmeler ve inşaat sektöründeki durgunluk bu yükselişi baskılıyor. Böyle bir tabloda kısa vadede Ereğli Demir Çelik için çok yüksek bir kar açıklanmasını beklemek için erken olabilir.

Ereğli Demir Çelik Teknik Analiz

Haftalık grafik üzerinde orta vadeli bir teknik analiz yapacak olursak; Ereğli Demir Çelik hisse senedinin uzun vadeli yükselen trend içinde direnç seviyelerine yakın olduğu görülüyor. Yaklaşık 9.6-9.8 seviyelerinde bir orta vade direnç var ve bu direncin kırılması trendin devamı için önemli. Her ne kadar kısa vadeli olarak geri çekilmeler görünse de orta-uzun vadede önemli getiri imkanları olabilir. Çünkü Ereğli Demir Çelik borsada önemli bir yatırımcı kitlesi olan bir hisse senedi.

Ereğli Demir Çelik Finansal Oranlar

Ereğli Demir Çelik hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 1.04 ve F/K (Fiyat/Kazanç oranı):16.8 gibi bir seviyede olduğunu görüyoruz. Hisse senedinin piyasa değerinin defter değerine oranla düşük. Fiyat kazanç oranı ise makul seviyelerde. Ereğli Demir Çelik hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise %6 gibi düşük bir seviyede. Özkaynak karlılığı düzenli bir kar açıklaması ile beraber görünüyor ancak 2020-6 dönemsel özkaynak karlılık oranı %3 gibi bir seviyede ve geçmişe oranla çok düşük. Mevcut piyasa koşulları ile bu oranların kısa zamanda yükseleceğini beklemek fazla iyimser bir yaklaşım olabilir ancak orta-uzun vadede mutlaka olumlu yükselişler olacaktır. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Ereğli Demir Çelik Hisse Yorumu

Ereğli Demir Çelik hisse senedi için yukarıda özetlenen analizleri yorumlayacak ve değerlendirecek olursak; hisse senedinin düzenli kar eden bir hisse olduğu ancak son dönemlerde kar oranlarında düşüş gözlendiği, ayrıca Covid-19 nedeniyle meydana gelen durgunluğa bağlı olarak sınırlı bir fiyat aralığında hareket ettiği söylenebilir.

Son üç yıllık kar grafiğine göre karlılık oranları dalgalı ve sonu itibarı ile düşüş gösteriyor. İnşaat sektöründeki daralma ve ekonomik koşullar dikkate alındığında şirketin karlılık oranının kısa vadede çok da yüksek seyretmeyeceği öngörülebilir. Bununla birlikte hala kar açıklanması ve demir-çelik fiyatlarının döviz endeksli olarak artması ve bunun da kar marjına yansıması da olumlu bir unsur.

Teknik analiz olarak Ereğli Demir Çelik uzun vadeli direnç seviyelerine yakın. Destek seviyelerine geri çekilmeler veya direncin yukarı kırılması orta-uzun vadeli alımlar için uygun olarak değerlendirilebilir.

Finansal oranlar olarak ise Ereğli Demir Çelik hisse senedinin piyasa değeri çok düşük. F/K oranı ise borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde. Özkaynak karlılığı ise yıllık olarak iyi ama dönemsel olarak düşük bir değerde.

Sonuç olarak, Ereğli Demir Çelik hisse senedi kısa vade için değil ama orta-uzun vadeli bir alım için uygun seviyelerde görünüyor. Gerek ekonomik koşullar ve inşaat sektöründeki daralma, kısa vade için olumsuz görünse de teknik analiz ve şirket değeri açısından orta-uzun vadeli getiri potansiyeli, mevcut. Hissenin alımı aşamasında ise borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir