ERBOSAN Hisse Analizi ve Yorumu

Borsada yatırım yapmanın en önemli kuralı hisse seçimini doğru yapmaktır. Hisse seçimi aşamasında özellikle şirketin bilanço ve kar durumu önemlidir. Ayrıca şirketin piyasa değeri ile defter değeri oranı (PD/DD)ile kazanç oranlarının (F/K) dikkate alınması gerekir.

Erbosan Hisse Profili

ERBOSAN fazla bilinmeyen ama yatırımcısını zengin yapacak hisselerden biridir. Borsamızda çok göz önünde olmamakla birlikte akıllı bir yatırımcının gözünden kaçmayacak bir hissedir.

Şirketin özellikle büyüme potansiyeli dikkat çekicidir. Ayrıca yoğun olarak ihracat yapması nedeniyle döviz piyasasındaki olumsuzluklardan etkilenen bir hisse değil. Özetle önümüzdeki orta vadede yatırımcısına çok iyi kazandırabilecek potansiyeli olan bir hissedir.

Erbosan Net Kar Analizi

ERBOSAN hissesine ait 2017-2019 net kar grafiği, haftalık grafiği aşağıda sunulmuştur.

Öncelikle şirkete ait kar grafiğini incelediğimizde son dönemdeki düşüş dikkat çekiyor. Geçmiş kar oranlaı ile kıyaslandığında 2019 yılı ikinci yarısından itibaren önemli bir düşüş yaşanmış. 2020 yılında mutlaka kar oranlarının yükselmesi gerekiyor. Özellikle 2019/12 net kar oranı 5.1 milyon TL. ve Erbosan hisse senedi için çok düşük bir oran.

Erbosan Teknik Analiz

Fiyat hareketlerini haftalık grafikte incelediğimzde ise geniş açıdan hissenin durmunu görme şansımız oluyor. Erbosan son 3 yıldır uzun vadeli bir yükselen kanal içinde hareket ediyor. Son olarak 2019 yılı sonu itibarı ile yeni bir zirve yapılmış ancak düşük seyreden kar grafiği ve direnç seviyeleri nedeniyle tekrar düşüşe geçmiş. Bu aşamada hisse senedinin tekrar bant içinde geri çekilmeler yaşayacağını öngörmek yanlış olmaz. Dolayısıyla alım için biraz beklemekte yarar var.

Erbosan Finansal Oranlar

ERBOSAN’a ait finansal oranları inceyecek olursak; PD/DD:1.71 ve F/K:11.2 olarak bulunabilir.(Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.) Finansal oranlara yönelik ilk dikkat çeken husus hissenin defter değerine yakın olarak fiyatlandığı ve F/K oranının ise makul seviyelerde olduğu hususudur. Özkaynak karlılığı olarak ise yıllık bazda %20 seviyeleri iyi bir oran ancak dönemsel olarak ise %2 gibi bir özkaynak karlılığı var ve bu oran çok olumlu değil.

Erbosan Hisse Yorumu

Bu aşamada genel bir analiz yapacak olursak ERBOSAN net kar grafiğinde düzenli artış olan ve büyüme potansiyeli olan bir hisse. Ancak 2019 yılı ikinci yarısı kar oranlarında önemli düşüş yaşanmış. Fiyat grafiğine göre uzun vadeli yükselen kanal içinde direnç seviyelerinden geri çekilme görülme olasılığı çok yüksek.

Akıllı bir yatırımcı için mevcut durum geri çekilmelerde yapılacak alımlar ile orta vadede çok iyi bir yatırım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Elbette 2020/3 kar açıklaması dikkatle takip edilmeli.

Özetleyecek olursak ERBOSAN büyüme potansiyeli ile yatırımcısına çok kazandıracak bir hisse. Fiyat grafiği olarak uzun vadeli bir trend içinde geri çekilmeler bölgesinde. Hisseye ait PD/DD uygun ve F/K oranı da makul seviyelerde. Net kar grafiği ise 2020 yılındaki oranlarla daha belirgin bir hale gelecek çünkü son kar açıklamaları olumlu değil. Gene de her durumda geri çekilmeler ile yapılacak alımların orta vadede çok iyi kazanç sağlayacağı değerlendirilebilir. Bu kapsamda hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.