Borsada En Karlı 10 Hisse

Borsada en iyi hisse senetlerini bulmak konusunda değişik kriterler kullanılıyor. Fiyat hareketleri, piyasa değeri, temettü oranları veya karlılık düzeyi bu kriterlerin başında geliyor. Genel olarak BİST için, hisse senetleri arasında yüksek karlılık oranları olan hisseler daha iyi performans sergiliyor. Dolayısıyla bu çalışmada borsada en yüksek karlılık oranı olan hisse senetlerini araştırdık. Bu listede özkaynak karlılığını da belirleyici bir kriter olarak kullandık. Zaten özkaynak karlılığı en çok kazandıran hisselerin ortak özelliklerinden biri. Bu nedenle hep kazandıran hisselerin 5 ortak özelliğini okumanızda da fayda var.

1. FM İZMİT PİSTON (FMIZP):

Borsada en çok kar eden hisselerin en başında FMIZP geliyor. Özkaynak karlılığı 2018/12 itibarı ile %73 seviyesinde. Ancak bu karlılık oranının fiyatlara yansıdığını söylemek güç. Bunun nedeni bu karlılığın devamlı olmaması. Kaldı ki %73 gibi borsa ortalamalarının çok üzerinde bir karlılık oranını sürdürmek pek kolay değil. Dolayısıyla karlılık oranında ani yükselişlerin kalıcı olmayacağı öngörüsü ile fiyatlarda olağanüstü bir artış görülmüyor. Ancak gene de FMIZP hisse olarak kaybettiren bir hisse değil. Hafif yukarı yönlü ama dalgalı bir bant içinde hareket ediyor.

2. EGE ENDÜSTRİ (EGEEN):

Borsada yüksek karlılık oranı olan ikinci hisse EGEEN. Özkaynak karlılığı %73 düzeyinde. Yani hisse enflasyon oranlarının çok üzerinde kar açıklamış. Yani büyüyen bir şirket. Bu karlılık son dönemde düzenli bir şekilde gerçekleşmiş. Bu nedenle fiyat grafiği de hep yükselen bir seyir göstermiş.

3. HEKTAŞ (HEKTS):

HEKTAŞ %54 gibi bir karlılık oranı ile borsada yüksek kar açıklayan hisse senetleri arasında. Bu karlılık oranı geçmişte de devamlılık gösteriyor. Bu nedenle de fiyatları devamlı bir yükseliş trendi içerisinde. Hatta son üç yıldır hiç kaybettirmeyen hisse senetlerinden biri. Çünkü yüksek ve düzenli karlılık oranı ile devamlı büyüyen bir hisse. Daha detaylı bilgi ve net kar grafiği için HEKTAŞ Hisse Analizini okuyabilirsiniz.

4. BOSCH FREN SİSTEMLERİ (BFREN):

BFREN de %50 özkaynak karlılığı ile yüksek karlılığı olan hisse senetlerinden biri. Ancak bü yüksek karlılık oranı fiyatlara yansımış değil. Gene de yatay bir bant içinde hareket eden BFREN, iyi bir alım yapıldığı takdirde kaybettiren bir hisse değil. Genellikle belirli fiyat aralıkları arasında hareket eden bir hisse.

5. VESTEL BEYAZ EŞYA (VESBE):

Borsada yüksek karlılığı olan diğer bir hisse senedi VESBE. Kendine özgü sektörü ile ihracat da yapan VESBE doğal olarak yüksek karlılık açıklıyor. %44 gibi bir özkaynak karlılığına sahip. Bu yüksek karlılık oranı kısa vadeli değil aksine düzenli olarak devam ediyor. Daha detaylı bilgi ve net kar grafiği için VESBE Hisse Analizini okuyabilirsiniz.

6. FORD OTOSAN (FROTO):

FROTO otomotiv sektöründeki lider şirketlerden biri. Doğal olarak da karlılığı yüksek. %44 özkaynak karlılığı ile borsada üst sıralarda. Bu karlılık düzenli olduğu için fiyatlarına da yansımış durumda. Daha detaylı bilgi ve net kar grafiği için FROTO Hisse Analizini okuyabilirsiniz.

7. ÇEMTAŞ:

Borsada yüksek karlılığı ile dikkat çeken diğer bir hisse senedi ÇEMTAŞ. Sanayi sektöründe faaliyet gösteriyor. Düzenli ve yüksek karlılığı ile de devamlı kazandıran hisse senetlerinden biri. %40 karlılık oranı borsa ortalamalarının üzerinde. Bu yüksek karlılık oranı fiyatlara da yansıyor. ÇEMTAŞ son üç yıldır hep kazandıran hisse senetlerinden biri. Daha detaylı bilgi ve net kar grafiği için ÇEMTAŞ Hisse Analizini okuyabilirsiniz.

8. TEKFEN:

Borsada yüksek kar açıklayan hisse senetlerinden biri de TEKFEN. Özellikle yurtdışı ihaleleri alan TEKFEN inşaat sektöründe ve tarım sektöründe faaliyet gösteriyor. Karlılık oranları çok yüksek ve düzenli. Özkaynakl karlılığı %38 seviyesinde. Bu durum da fiyatlara yansımış durumda. TEKFEN’de hep kazandıran hisse senetlerinden biri olarak görülüyor. Daha detaylı bilgi ve net kar grafiği için TEKFEN Hisse Analizini okuyabilirsiniz.

9. SODA:

SODA SANAYİİ kendine özgü sektörü ve düzenli yüksek kar açıklamasıyla dikkat çeken hisse senetlerinden biri. Özkaynak karlılığı %38 seviyesinde. Bu yüksek karlılık oranı da fiyatlarda kendini gösteriyor. SODA uzun vadede devamlı bir yükseliş trendi içinde kendini gösteriyor. Daha detaylı bilgi ve net kar grafiği için SODA Hisse Analizini okuyabilirsiniz.

10. BİMAS:

Borsada yüksek karlılığı olan hisselerden biri de BİMAS. Perakendecilik sektöründeki başarılı bir şirket olan BİMAS %38 özkaynak karlılığı ile borsada üst sıralarda. Hisse senedi fiyatları da yüksek karlılık ile uyumlu olarak hareket ediyor.

SONUÇ ve DEĞERLENDİRME:

Yukarıda listenen 10 hissenin yanında gene yüksek karlılıkları olan bazı önemli hisse senetlerini belirtmeden geçmemek lazım. Örneğin, TÜPRAŞ %37, TOASO %36, KOZAL %35, AKGRT %34, ASELS %31 gibi yüksek kar açıklayan hisse senetleri arasında. Bu hisse senetleri de yüksek karlılıkları ile borsada dikkat çeken hisseler.

Diğer taraftan yüksek karlılık açıklayan hisse senetlerinin tamamında yükselen fiyat hareketleri görülmemiş. Bunun nedeni bu karlılıkların düzenli olmaması veya zaten hissenin fiyatlanmış olması olabilir. Ama orta-uzun vadede hep kazandıran hisse senetleri genelde bu listenin içinden çıkmış. Özellikle %20-50 arasında düzenli karlılık açıklayan hisse senetlerinin çoğunluğu devamlı bir yükseliş trendi içinde olmuşlar. Ayrıca hep kazandıran hisselerin de bazı ortak özellikleri olduğu görülüyor. Bu nedenle hep kazandıran hisselerin 5 ortak özelliğini okumanızda fayda var.