EGE ENDÜSTRİ HİSSE YORUMU

Doğru hisse analizi ile doğru portföyü oluşturmak borsada para kazanmanın en önemli kuralıdır. Dolayısıyla hisse seçimine esas analiz önemlidir. Hisse analizi için özellikle şirketin bilanço ve kar durumunu incelemek gereklidir. Hisse analizinin ilk aşamasında fazla detaya girmeden şirketin piyasa değeri ile defter değeri oranı (PD/DD) ve fiyat kazanç oranlarının (F/K) incelenmesi önemli bilgiler verebilir. EGEEN için burada yapılan analizde de detaylara girilmeden hisse analizinde etkili olan hususlar incelenmektedir.

1.Ege Endüstri Hisse Analizi Giriş:

EGEEN (EGE ENDÜSTRİ) sanayi sektöründe otomotiv parçaları üretimi üzerine faaliyet gösteren bir kuruluş. Borsada zaman zaman öne çıkan hisselerden biri. Son dönemde özellikle yüksek karlılığı ile dikkat çeken bir hisse. İyi bir zamanlama ile alınırsa çok güzel bir kazanç sağlayacak hisseler arasında sayılabilir.

Bu aşamada EGEEN hisse analizi için hissenin geçmiş net kar grafiğini ve fiyat hareketlerini kıyaslayacağız. Basit finansal oranlarını da değerlendirip genel bir sonuca ulaşacağız. İlk olarak 2017-2019 yıllarına ait net kar grafiğini inceleyerek EGEEN hisse analizine başlayabiliriz.

2. Ege Endüstri Hisse Net Kar Analizi:

Ege Endüstri hissesine ait son dönemdeki kar grafiğini incelediğimizde, hissenin geçmişte zarar açıklamadığı, kar oranlarının düzenli olduğu görülüyor. Özellikle 2018 yılı başından itibaren net karlardaki önemli artış dikkat çekici. Zaten bu artış fiyat hareketlerine yansımış durumda. 2019 yılında ise toplam kar açıklamaları daha önceki dönemlere göre biraz düşük ancak gene de yüksek sayılabilecek karlar yapılmış. Ayrıca en kötü ekonomik koşullarda bile zarar etmeden karın artması olumlu bir unsur.

Bu aşamada en önemli unsur 2020 kar açıklamaları çünkü ekonomik durgunluk içinde Ege Endüstri hisse senedinin nasıl bir performans sergileyeceği kritik bir unsur olarak öne çıkıyor. Özellikle 2020/6 itibaren yükselen karlar mutlaka hisse senedi için olumlu olacaktır.

3. Ege Endüstri Hisse Teknik Analizi:

Ege Endüstri hisse senedi teknik analizi için fiyat hareketlerini haftalık grafikte incelediğimizde Ege Endüstri hissesinin dalgalı bir formasyonla yükseliş trendinde olduğu görülüyor. 2020 yılı başı itibarı ile yeni bir zirve yapılmış. Ayrıca son 3 yıllık uzun vadeli kanal yukarı kırılmış. Hemen akabinde Koronavirüs nedeniyle oluşan satış dalgasında uzun vadeli destek noktasına kadar gerilemiş ve bu seviyelerden alım gelmiş. Dolayısıyla uzun vadeli destek noktasından çıkış olan hisse senedine orta vadeli yatırım yapılması makul bir karar olabilir.

4.Ege Endüstri Hisse Finansal Oranlar:

EGEEN hissesine ait finansal oranları inceleyecek olursak; PD/DD:2.51 ve F/K:5.20 olarak bulunabilir.(Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.) Finansal oranlardan PD/DD, borsa ortalamalarına göre yüksek bir seviyede. Kaldı ki hisse senedinin fiyat grafiğine göre de mevcut piyasa fiyatı yukarı seviyelerde. F/K oranı ise borsa şirketleri ortalamasında. EGEEN özkaynak karlılık oranı ise %34 gibi çok iyi bir seviyede ve bu oranla BİST hisseleri arasında özkaynak karlılığı sıralaması açısından ilk sıralarda yer alıyor. Bu aşamada ilk akla gelen bu yüksek karlılık oranlarının devam edip etmeyeceği. Geçmiş net kar grafiği ile kıyasladığımızda, bu kadar yüksek olmasa da uzun vadede bu karlılığın devam edeceği öngörülebilir.

5.Ege Endüstri Hisse Yorumu:

Bu aşamada Ege Endüstri hisse analizi yapacak olursak; Ege Endüstri düzenli ve yüksek kar açıklayan bir hisse. Fiyat grafiğine göre dalgalı bir formasyonla uzun vadeli bir yükseliş trendi içerisinde. 2020 yılında yeni bir zirve görülmüş. Finansal oranlar açısından piyasa değeri makul. F/K oranı uygun seviyelerde. Özkaynak karlılığı ise %34 gibi çok iyi bir seviyede.

Ege Endüstri için her ne kadar kar grafiği ve F/K oranı iyi seviyede olsa da kısa vadede genel ekonomik durgunluk ve kar açıklamalarının belirsizliği nedeniyle takibe devam etmekte yarar var. Ancak uzun vadeli olarak destek seviyelerine yaklaşmalarda her zaman portföylerde yer alması düşünülebilecek bir hisse senedi.

Ege Endüstri hisse analizini özetleyecek olursak yüksek kar eden hissenin 2020 yılında da uzun vadede karının devam edeceği ve yükseleceği öngörülebilir. Bununla birlikte küresel ekonomik kriz ve kar oranlarındaki belirsizlik ihtimaline karşı biraz daha takip etmekte yarar var. Hisse fiyatları biraz daha geri çekilirse uzun vadeli olmak üzere alım yapılabilir ve orta vadede güzel getiri sağlanabilir. Bu aşamada uygun fiyatlardan alımlar yapabilmek için hisse alım teknikleri başlığını incelemenizde büyük fayda var.