İçeriğe geç

EGE ENDÜSTRİ HİSSE YORUMU

Doğru hisse analizi ile doğru portföyü oluşturmak borsada para kazanmanın en önemli kuralıdır. Dolayısıyla hisse seçimine esas analiz önemlidir. Hisse analizi için özellikle şirketin bilanço ve kar durumunu incelemek gereklidir. Hisse analizinin ilk aşamasında fazla detaya girmeden şirketin piyasa değeri ile defter değeri oranı (PD/DD) ve fiyat kazanç oranlarının (F/K) incelenmesi önemli bilgiler verebilir. EGEEN için burada yapılan analizde de detaylara girilmeden hisse analizinde etkili olan hususlar incelenmektedir.

1.Ege Endüstri Hisse Analizi Giriş:

EGEEN (EGE ENDÜSTRİ) sanayi sektöründe otomotiv parçaları üretimi üzerine faaliyet gösteren bir kuruluş. Borsada zaman zaman öne çıkan hisselerden biri. Son dönemde özellikle yüksek karlılığı ile dikkat çeken bir hisse. İyi bir zamanlama ile alınırsa çok güzel bir kazanç sağlayacak hisseler arasında sayılabilir.

Bu aşamada EGEEN hisse analizi için hissenin geçmiş net kar grafiğini ve fiyat hareketlerini kıyaslayacağız. Basit finansal oranlarını da değerlendirip genel bir sonuca ulaşacağız. İlk olarak 2017-2019 yıllarına ait net kar grafiğini inceleyerek EGEEN hisse analizine başlayabiliriz.

2. Ege Endüstri Hisse Net Kar Analizi:

Ege Endüstri hissesine ait son dönemdeki kar grafiğini incelediğimizde, hissenin geçmişte zarar açıklamadığı, kar oranlarının düzenli olduğu görülüyor. Özellikle 2018 yılı başından itibaren net karlardaki önemli artış dikkat çekici. Zaten bu artış fiyat hareketlerine yansımış durumda. 2019 yılında ise ilk 6 aylık kar açıklamaları daha önceki dönemlere göre biraz düşük ancak gene de yüksek sayılabilecek karlar yapılmış. Ayrıca en kötü ekonomik koşullarda bile zarar etmeden karın artması olumlu bir unsur.

3. Ege Endüstri Hisse Teknik Analizi:

Ege Endüstri hisse senedi teknik analizi için fiyat hareketlerini haftalık grafikte incelediğimizde Ege Endüstri hissesinin dalgalı bir formasyonla yükseliş trendinde olduğu görülüyor. Temmuz 2019 itibarı ile yeni bir zirve yapılmış olması en dikkat çekici husus. Dolayısıyla bu yükseliş trendinin hala devam ettiği söylenebilir. Ancak mevcut fiyatlar yükselen kanal içinde üst bant seviyelerinde. Dolayısıyla bu seviyelerden bir düzeltme hareketi beklemek makul olabilir. Bu nedenle teknik açıdan alım için fiyatın biraz daha konsolide olmasını beklemekte yarar var.

4.Ege Endüstri Hisse Finansal Oranlar:

EGEEN hissesine ait finansal oranları inceleyecek olursak; PD/DD:2.71 ve F/K:4.20 olarak bulunabilir.(Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.) Finansal oranlardan PD/DD, borsa ortalamalarına göre yüksek bir seviyede. Kaldı ki hisse senedinin fiyat grafiğine göre de mevcut piyasa fiyatı yukarı seviyelerde. F/K oranı ise borsa şirketleri ortalamasında. Ayrıca her iki oranın çarpımı da 11.3 gibi uygun bir seviyede. EGEEN özkaynak karlılık oranı ise %73 gibi rekor bir seviyede ve bu oranla BİST hisseleri arasında özkaynak karlılığı sıralaması açısından ilk sıralarda yer alıyor. Bu aşamada ilk akla gelen bu yüksek karlılık oranlarının devam edip etmeyeceği. Geçmiş net kar grafiği ile kıyasladığımızda, bu kadar yüksek olmasa da bu karlılığın devam edeceği öngörülebilir.

5.Ege Endüstri Hisse Yorumu:

Bu aşamada Ege Endüstri hisse analizi yapacak olursak; Ege Endüstri düzenli ve yüksek kar açıklayan bir hisse. Fiyat grafiğine göre dalgalı bir formasyonla uzun vadeli bir yükseliş trendi içerisinde. 2019 yılında yeni bir zirve görülmüş. Finansal oranlar açısından piyasa değeri biraz yüksek. F/K oranı uygun seviyelerde ayrıca her iki oran çarpımı 11.3 gibi makul bir seviyede. Özkaynak karlılığı ise %73 gibi rekor bir seviyede.

Ege Endüstri için her ne kadar kar grafiği ve F/K oranı iyi seviyede olsa da hissenin piyasa fiyatının hafif yukarı olması nedeniyle alım için biraz beklenebilir. Çünkü yeni bir zirve yapılmış olması nedeni ile biraz geri çekilme görülebilir. Ayrıca uzun avdeli trend kanalı içinde üst bant seviyelerinde bulunması teknik analiz açısından düzeltme hareketini gerektiriyor. Diğer taraftan hissenin geçmiş verilere bakarak hissenin yüksek kar grafiğine devam edeceği öngörülebilir. Dolayısıyla hisseyi takip etmekte fayda var. Olası geri çekilmeler alım fırsatı oluşturabilir.

Ege Endüstri hisse analizini özetleyecek olursak yüksek kar eden hissenin 2019 yılında da karının devam edeceği ve yükseleceği öngörülebilir. Bununla birlikte yeni bir zirve yapılmış olması nedeniyle düzeltme hareketi olması ihtimaline karşı biraz daha takip etmekte yarar var. Hisse fiyatları biraz daha geri çekilirse alım yapılabilir ve orta vadede güzel getiri sağlanabilir. Bu aşamada uygun fiyatlardan alımlar yapabilmek için hisse alım teknikleri başlığını incelemenizde büyük fayda var.