İçeriğe geç

ÇEMTAŞ HİSSE YORUMU

Borsada para kazanmanın en önemli kuralı doğru yatırım yani hisse almaktır. Bu aşamada hisse analizi kritik bir öneme sahiptir. Basit bir hisse analizi için öncelikle şirketin bilanço ve kar durumunu incelemek gereklidir. Hisse analizinin ilk aşamasında fazla detaya girmeden şirketin piyasa değeri ile defter değeri oranı (PD/DD) ve fiyat kazanç oranlarının (F/K) dikkate alınması önemli bilgiler verebilir. Burada yapılan analizde de gereksiz detaylara girilmeden en önemli hususlar incelenmektedir.

1.ÇEMTAŞ Hisse Analizi Giriş:

ÇEMTAŞ ÇELİK vasıflı çelik imalatı üzerine faaliyet gösteren bir sanayi kuruluşu. Borsada başarılı performans sergileyen hisselerden biri. Düzenli kar açıklamasıyla dikkat çekici. Özellikle son üç yıldır devamlı yükselen bir grafiği ve çok kazandıran hisselerden biri olması en dikkat çekici özelliği.

ÇEMTAŞ hisse analizi için öncelikle net kar grafiğini inceleyip, fiyat hareketlerini kıyaslayacağız. Basit finansal oranlarını da değerlendirip genel bir sonuca ulaşacağız. İlk olarak 2017 yılından itibaren net kar grafiğini inceleyerek hisse analizine başlayabiliriz.

2. ÇEMTAŞ Hisse Net Kar Analizi:

çemtaş-kar-grafik-201912
ÇEMTAŞ 2017-2019 KAR GRAFİĞİ

ÇEMTAŞ hissesine ait kar grafiğini incelediğimizde, şirketin düzenli olarak kar açıkladığı görülüyor. Geçmişte büyük bir zarar açıklandığı bir dönem yok. Özellikle her yılın üçüncü çeyreğinde yüksek kar açıklanmış. Ancak 2019 yılı itibari ile yüksek bir kar açıklaması mevcut değil. Gene de bilançolarda kar açıklanmış olması olumlu.

2019/12 itibari ile Çemtaş dönemsel olarak ortalama bir kar açıklamış durumda. Açıklanan kar oranı tatmin edici değil.Bu düşük kar oranının özkaynak ve büyüme oranlarına etkisi düşük olacaktır. Dolayısıyla Çemtaş hisse senedi için 2020 yılında yüksek kar açıklamalarının takip edilmesi gerekiyor.

3. ÇEMTAŞ Hisse Teknik Analizi:

çemtaş-grafik-şubat20

ÇEMTAŞ hisse analizi için fiyat hareketlerini haftalık grafikte incelediğimizde hissenin son üç yıldır düzenli olarak yükseliş trendinde olduğunu görebiliriz. 2018/9 döneminden itibaren geri çekilme ve düzeltme görülüyor ve hemen arkasından yeni bir zirve görülmüş.. Uzun vadeli yükselen bant içinde fiyat olarak yüksek seviyelerde. Kaldı ki kar açıklamaları da çok yüksek değil. Dolayısıyla biraz geri çekilme öngörülebilir. Ancak hisse senedinin geri çekilmelerinde mutlaka takip edilip portföylerde değerlendirilmesinde fayda var.

4.ÇEMTAŞ Hisse Finansal Oranlar Analizi:

ÇEMTAŞ hissesine ait finansal oranları inceyecek olursak; PD/DD:2.04 ve F/K:16.1olarak bulunabilir.(Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.) Finansal oranlardan PD/DD ve F/K oranının hafif yüksek seviyelerde olduğu görülebilir. Hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise yıllık %13 seviyesinde ve geçen yıla oranla düşüş görülüyor. Dönemsel olarak ise %3 gibi ortalama bir seviyede. Hissenin mutlaka 2020 yılında yüksek bir kar açıklaması gerekiyor.

5.ÇEMTAŞ Hisse Yorumu:

Bu aşamada ÇEMTAŞ hisse analizi yapacak olursak ÇEMTAŞ devamlı kar açıklayan bir hisse ancak son dönem karlılığı düşük seyrediyor. Fiyat grafiğine göre uzun dönem bir yükseliş trendi dirençnoktalarına gelmiş görünüyor. Bu aşamada bir düzeltme beklenilebilir. Finansal oranlar açısından piyasa değeri hafif yüksek.

ÇEMTAŞ için mevcut durumdaki fiyatlar orta ve uzun vadeli bir alım için hafif yüksek görünüyor. Hissenin son iki dönem çok düşük bir kar açıklaması olumsuz görünebilir ancak 2020 yılında yeni ve yüksek açıklanacak karlar bu görünümü pozitif yapabilir. Gene de mevcut durumda hissenin karlılık açısından hızlı bir yükseliş gerçekleştireceğini söylemek zor.

ÇEMTAŞ hisse analizini özetleyecek olursak düzenli kar eden hisse senedinin son dönem vasat kar açıklamaları nedeniyle portföylerde düşük tutulması düşünülebilir. Hisse senedinin uzun vadeli direnç seviyesinde olması nedeniyle alım için erken ayrıca 2020/3 kar açıklamasını beklemekte yarar var. Bu nedenle kar açıklaması öncesi belki alım düşünülebilir. Bu aşamada uygun alımlar yapabilmek için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.