İçeriğe geç

Borsada Para Kazanmanın 8 Kuralı

Borsada kazanmak için yatırımcıların dikkat etmesi gereken kurallar ve teknikler vardır. Genelde bu kurallara dikkat edilirse önemli zararların önüne geçilebilir ve hisse senetlerinden kar edilebilir. Aslında borsa dışarıdan görüldüğü kadar karmaşık bir yatırım aracı değildir ancak her şeyin bir kuralı olduğu gibi borsada da kendine özgü kurallar vardır. Borsada kazanmak için aşağıda 10 altın kural verilmiştir. Bu kurallar mutlaka hisse senedi yatırımcısı için faydalı olacaktır çünkü geçmişyen bugüne kadar bu kurallar değişmeden hala geçerliliğini korumaktadır.

1. Doğru Zamanlama ile Borsada Hisse Senedi Satın Almak

Borsada para kazanmak için zamanlama çok önemlidir. Zaten borsada yatırımcı hisse senedini alırken kazanır, satarken değil. Yani iyi bir zamanda ve fiyat ile alım yaparsanız biraz sabırla mutlaka borsada getiri sağlarsınız. Bunun için genel ekonomik şartların, borsanın rakibi olan faiz gibi yatırım araçlarının durumunu da takip etmelisiniz. Borsa açısından olumlu görünen ekonomik ortamlarda yatırım yapmak her zaman en doğru zamanlamadır. Bu konuda ilave bilgi için borsa ve faiz ilişkisini incelemenizde yarar var.

2. Şirketlerin Bilançolarını İncelemek

Borsada şirketler kar ederek büyüdükçe fiyatları artar. En azından sağlık bir borsa bu şekilde işler. Dolayısıyla temel bilanço bilgilerini öğrenmenizde büyük fayda var. Şirketlerin geçmiş kar oranları ve gelecek beklentiler hisse senetleri için kritik önem taşır. Bu nedenle temel bilanço bilgilerini iyi takip etmek borsada para kazanmak için önemlidir. Elbette bu kural kısa vadeli borsada yatırım yapanlar için geçerli değildir. Ancak kısa vadeli borsada yüksek miktarda para kazanmak pek mümkün değildir. Bu nedenle iyi bir yatırımcı borsada yatırım yaptığı şirketlerin mali krnesi her zaman bilmelidir. Bu kapsamda çok detaylı bir incelemeye gerek olmayabilir. Sadece temel bazı veriler ile şirketin mali durumunu anlamak da mümkündür.

3. Borsada Orta vadeli Yatırım Yapmak

Borsadan para kazanmak için orta vadeli düşünmek gerekir. Hiç kimse bir ev yada arsa alıp birkaç gün içinde satmaya çalışmaz. Genelde biraz sabırla bu yatırımlar iyi kazandırır. Aynen öyle de borsada iyi bir şirketin hisse senedi iyi bir alımla orta vadede inanılmaz para kazandırabilir. Geçmişte bunun örnekleri çoktur ve gelecekte de olacaktır. Basit bir çalışma ile iyi kar getiren hisse senetlerinin geçmiş getirilerine bakılırsa bu husus kolaylıkla açığa çıkacaktır. Borsada fırsatlar tükenmez. Dıolayısıyla borsada kar getiren şirketlerin hisse senetlerine orta vadeli yatırım yapmak her zaman kazandıran bir kural olmuştur.

4. Borsada Sabırlı Olmak

Hisse senedi alıp satarken acele etmek veya acele karar vermek her zaman zararla sonuçlanır. Borsa her zaman sabır edenleri ödüllendirir. Bir hisse senedini aldıktan sonra acele edip satmak veya kararsız kalmak size yanlış kararlar verdirir. Acele etmek yerine borsada para kazanmak için mutlaka sabırla beklemek gerekir. Kısa vadede olumsuz görünen her olay orta vadede zaman içinde önemini kaybedecek ve hisse senedi gerçek fiyatına ulaşacaktır. Elbette sabırla beklemek özellikle zarar pozisyonlarında çok zordur ancak çoğu yatırımcı sabısızlık edip hisse senedini sattıktan kısa süre sonra hisseler yukarı çıkmaya başlar. Bu gibi olayların örneği çoktur. Bu nedenle borsada sabırlı olmak da kazanmak için kritik bir kuraldır.

5. Alım ve Satım için Hedef Belirlemek

Borsada para kazanmak için diğer önemli bir kural da hisse senetlerini almak ve satmak için hedef belirlemektir. Bu kural çok önemli görünmeyebilir ama bütün profesyonel yatırımcılar ve kurumlar her zaman hedef fiyat belirler. Bu fiyatlar üzerinden işlem yaparlar. Önemli olan sizin kar etmenizdir. Siz hisse senedini sattıktan sonra da hisse yükselebilir ama hedef belirlediyseniz mutlaka uygulayın. Çünkü borsa değişken bir ortamdır ve her zaman fiyatlar sonsuza kadar yukarı çıkmayacaktır.

6. Hisse Senetlerinden Porföy Oluşturmak

Borsada kazanmak için tek bir hisse senedi ile işlem yapmak yerine belirli hisselerden portföy oluşturmak çok fayda sağlar. Ortalama 5 hisse senedi ile yapılacak bir portföy olası yanlış kararların da etkisini azaltacaktır. Bu şekilde oluşturulan portföyler ile risk yönetimi yapılarak borsada önemli getiriler elde edilebilir. Elbette zaman içinde hisse senetlerinden performansı düşük olanlar diğerleri ile değiştirilebilir. İyi bir portföy yönetimi borsada kazanmak için önemli kurallardan biridir.

7. Nakit Yönetimi Yapmak

Borsada kazanmak için diğer bir önemli kural da nakit yönetimidir. Her zaman biraz nakitte kalmakta fayda vardır. Eldeki paranın tamamı ile hisse senedi almak risklere açık bir durumdur. Borsaya ayırdığınız paranın bir bölümünü nakit olarak tutarsanız olumsuz gelişmelere karşı manevra şansızın olacaktır. Aksi durumda hisse senetlerinden zararda olmanız halinde sadece kötü bir psikoloji ile beklemek zorunda kalırsınız ki bu hiç de kolay değildir. Nakit olarak tutacağınız parayı da daha az risk taşıyan alternatif yatırımlar ile değerlendirebilirsiniz.

8. Duygusal Kontrolü Sağlamak:

Belki de borsada kazanmanın en önemli kuralı en son olarak geliyor. Duygusal kontrol her yatırımcı için olmazsa olmaz bir kural olarak karşımıza çıkıyor. Zarara tahammül edebilmek, karda iken hayallere kapılmamak gibi duygusal etkenler borsada çok ön plana çıkıyor. Sadece duygusal etkenlerin olumsuz sonuçlarından kurtulmak için profesyonel yatırım kurumları algoritmalar veya robotlar kullanıyor ve milyonlarca para harcanıyor. Hatta Fibonacci oranları gibi bazı kademelerin bile çoğunluk yatırımcı psikolojisi ile oluştuğu bile iddia edilebiliyor. Bu nedenle borsada duygular ile değil, uygun yatırım stratejileri ile hisse senedi alıp satmak gerekiyor. Konuyla ilgili olarak kazandıran yatırım stratejileri için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Borsada kazanmak için gerekli 8 altın kuralı yukarıda sıraladık. Elbette sadece bu kurallar değil başka yeni kurallar da düşünülebilir ancak genel olarak bu 8 altın kural diğerlerini de kapsayacaktır. Borsa bir oyun yeri değil yatırım aracıdır. Trafik kurallarına uymadan araba sürmek sonucu kaza olacağı gibi borsada yatırım kurallarına uymadan hisse senedi alıp satmak da hüsran ile sonuçlanacaktır. Geçici bir kar edilse bile sonuçta zarar ile karşılaşılacaktır. Bol kazançlar dileğiyle.