Borsada Kazandıran 5 Strateji

Borsada para kazanmak için mutlaka bir strateji ile yatırım yapmak gerekir. Hisse senetleri alımında ve satımında plan yapmadan yapılan işlemler ya zararla sonuçlanır veya hedeflenen kazanca ulaşılamaz. Borsadan hisse senetleri almak ve satmak üzerine çok fazla çalışma yapılıyor. Özellikle tecrübeli yatırımcılar veya fonlar tarafından. Bu nedenle, yüksek getiri sağlayan ve borsada kullanılan denenmiş stratejiler mevcut. Bu borsa stratejileri ile hisse senetleri üzerinden iyi bir getiri sağlamak mümkün. Biz de dünya borsalarında kullanılan ve yüksek getiri sağlayan stratejileri araştırdık. Ayrıca bu stratejilerin BİST kapsamında uygulanabilirliğini inceledik. Bu kapsamda borsada kazandıran 5 stratejiyi aşağıda bulabilirsiniz.

1. Martingale Sistemi:

Borsada para kazandıran stratejilerden biri Martingale sistemi olarak bilinen bir teknik. Aslında bu teknik diğer yatırımlarda da kullanılıyor. Genelde kısa vade için tercih ediliyor.

Özetle, yükselecek bir hisse senedi biliyorsunuz ama alım zamanını bilemiyorsunuz. Veya yukarı trend içinde bir geri çekilme tespit ettiniz ve hisseye girmek istiyorsunuz. Bu aşamada dip noktasını tespit etmek veya en dip noktadan almaya çalışmak genelde ilk hedef oluyor. Ancak bir hisseyi dip noktadan yakalamak mümkün değildir. Genelde yeni başlayanlarda böyle bir hedef olur. Bunun yerine belirli fiyat aralıkları ile alım yapmak en iyi tekniktir. Martingale sisteminde de her alım bir önceki alımın iki katı olacak şekilde kademeli alım yapılır. 1,x2,x4,x8 şeklinde. Alım için belirli bir plan kullanılır. Mesela hissenin her %5 veya %10 düşüşünde yeni bir alım yapılır. Hisse dip noktaya ulaştığında alım ortalaması dip noktaya çok yakın olur çünkü en yüksek alım dip noktaya en yakın olandır. Hisse yukarı harekete başladığı anda kar etmeye başlarsınız çünkü alım ortalamanız zaten en dip noktaya çok yakındır.

Bu sistemde en kritik olan ana para kontrolüdür. Çünkü her bir alım iki kat olduğu için anaparanız erken tükenebilir. Dolayısıyla ilk planlamayı iyi yapmak başarılı olmak için en kritik etkendir.

2. Maliyet Ortalaması Yapmak:

Borsada para kazandıran diğer bir strateji maliyet ortalaması oluşturmak. Genelde orta-uzun vadeli alımlarda ve dalgalı fiyat hareketleri olan hisse senetlerinde kullanılıyor. Aslında sistem basit. Yükselen bir trend buluyorsunuz. Belirli zaman aralıkları ile düzenli alım yapıyorsunuz. Veya belirli ağırlıklı ortalama değerine göre alım yapıyorsunuz. Genelde 13 veya 21 günlük ortalamalar kullanılıyor. Sonuçta uç noktalar arasında ortalama bir maliyet oluşuyor ve yukarı trend devam ederken siz de kar etmeye devam ediyorsunuz.

3. En Kazandıranlar Portfoyü Oluşturmak:

Borsada para kazandıran stratejilerden biri de en çok kazandıran hisselerden bir portföy oluşturmak. Genelde kısa vadeli bir strateji olarak biliniyor. Kısaca, belirli bir dönemde en çok kazandıran hisseler bulunuyor. Bu hisselerden seçim yapılarak küçük bir portföy oluşturuluyor. Seçilen hisse senetleri için bir risk/kazanç oranı belirleniyor. Mesela risk %10, kazanç %40 olabilir. Veya hisselerin performansına göre. En çok kazandıran hisselerin kazandırdığı süre kadar bekleniyor. Bu sürede risk oranı kadar yani örnekteki gibi %10 düşenler varsa hemen satılıyor. Yükselenler ise kazanç oranına (örnekte %40) ulaşınca satılıyor. Sonuçta başlangıçta eğer 5 hisse seçerseniz sadece 1 hisseniz kazanç oranına ulaşsa dahi zarar etmiyorsunuz. 2 veya daha fazla hisse yükselişe devam ederse kar etmeye başlıyorsunuz.

Bu teknikte kritik olan kaç hisse ile portföy oluşturulacağı ve risk/kazanç oranının belirlenmesi. Genelde kişisel tercihler öne çıkıyor. Ancak çok fazla hisse senedi ile portföy oluşturmak veya risk/kazanç oranının orantısız olması tavsiye edilmiyor. Ayrıca piyasa koşullarını da dikkate almak gerekiyor. Gene de dikkatli bir seçim ile borsada kazandıracak bir strateji. Bu aşamada borsada devamlı kazandıran hisseler başlığını da okumanızda fayda var.

4. En İyiler Portfoyü Oluşturmak:

Borsada para kazandıran stratejilerden bir diğeri En İyiler Portfoyü oluşturmak. Bu teknik orta-uzun vadeli olarak kullanılıyor. Genelde en başarılı stratejilerden biri. Borsada geçmiş performanslara göre en iyi hisselerden bir portföy oluşturuluyor. Geçmişte en az 2 yıl süreyle düzenli olarak yüksek performans sağlamış hisselerden bir portföy oluşturuluyor. Bu hisselerden, belirli süre sonunda beklenen getiriyi sağlamayanlar satılarak, diğerleri ile devam ediliyor. Sonuçta performansı devam eden iyi hisselerin sağladığı getiri yeterli görülürse kar satışları ile süreç tamamlanıyor.

En İyiler Portfoyünde önemli olan hisselerin seçim kriterleri. Sadece en çok kazandıran hisselerden olmak bir seçim kriteri değil. Amerika’da temettü verimliliği üzerine yapılıyor genelde ama BİST için bu kriter çok etkin olmayabilir. BİST için özkaynak karlılığına göre belirlenecek hisseler bu strateji için uygun olabilir. Veya yatırımcının kendi performans kriterleri olabilir. Bu stratejide temel mantık geçmişte uzun bir müddet yüksek performans sağlamış bir hisse senedinin bu başarısını devam ettireceği öngörüsü. Bu aşamada borsada en çok kazandıran hisselerin ortak özelliklerini okumanızda fayda var.

5. Mevsimsel Hisse Alımı Yapmak:

Mevsimsel olarak yükselen hisse senetleri her borsada vardır. Bu tür hisseleri takip etmek ve mevsimsel olarak yatırım yapmak borsada kazandıracak diğer bir strateji. Bu strateji için hisse senetlerinin geçmiş hareketleri incelenerek mevsimsel hareket yapan hisseler tepit ediliyor ve hareket başlamadan önce pozisyon alınıyor. Geçmişteki gibi bir yükseliş olduğu takdirde kazanç sağlanıyor. Ancak bu strateji daha az kullanılan bir strateji çünkü düzenli olarak mevsimsel yükseliş sağlayan hisse senetleri borsamızda çok fazla değil. Belki THY hissesi istisnai bir örnek olabilir. Gene de iyi bir araştırma ile güzel getiri sağlayabilecek bir yöntem.

Borsada para kazandıracak stratejileri yukarıda sıraladık. Elbette hiç bir strateji garantili olarak para kazandırmaz. Her stratejide hisse seçim kriterleri ve iy bir portföy yönetimi başarıdaki etkili hususlar olarak öne çıkar. Ayrıca konuyla ilgili olarak borsada devamlı kazandıran hisseler başlığı ile borsada en çok kazandiran hisselerin ortak özelliklerini okumanızda büyük fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir