Borsada Hisse Önerileri

Borsada yatırım yapmaya başlayan herkes için ilk düşünülen soru hangi hisse senetlerine yatırım yapmalıyım oluyor. İlk akla gelen sosyal medya veya arkadaş ortamından gelen hisse önerileri dinlemek. Bu tür hisse önerileri ilk başta mantıklı görünse de uzun vadede önemli maddi kayıplara yol açabiliyor. Dolayısıyla hisse önerileri konusunda çok dikkatli olmak para kazanmak için kritik bir önem kazanıyor.

Diğer taraftan sürekli hisse önerisinde bulunan arkadaş veya sosyal medya fenomenleri konusunda dikkatli olmak lazım. Çünkü bu insanlar eğer borsadan çok iyi kazanıyor olsalar bu kadar ön planda olmak veya devamlı hisse önerisi yapmak zorunda olmayabilirlerdi. Belki de hisse önerileri yaparak belirli hisse senetleri için algı yapıyor olabilirler. Dolayısıyla gerek arkadaş gerek sosyal medya üzerinden hisse önerileri yapan kişilere temkinli yaklaşmakta fayda var.

Hisse önerileri konusunda daha detaylı bir inceleme yapacak olursak öncelikle hangi sürede ve ne oranda kazanmak istediğimize karar vermemiz gerekiyor. Bu nedenle hisse önerileri makalemizi;

1. Kısa Vadeli Hisse Önerileri

2. Orta Vadeli Hisse Önerileri

3. Uzun Vadeli Hisse Önerileri

başlıkları ile değerlendirmekte fayda var. Bu başlıklar ile hisse önerileri konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabileceğiz.

1. Kısa Vadeli Hisse Önerileri

Kısa vadeli hisse önerileri olarak inceleme kıstasını genellikle teknik analiz veya haber akışı olarak düşünülebilir. Yani teknik analizciler kısa vadeli olarak önemli bir patern yakalamış olabilirler ve bunu paylaşabilirler. Teknik analiz kısa vadede bazen olumlu sonuçlar verebilir. Dolayısıyla iyi bir teknik analiz sonucunda çok net bir formasyon yakalanabilirse bu hisse önerileri dikkate alınabilir.

Diğer kısa vade hisse önerileri ise haber akışı üzerinden yapılabilir. Örneğin bir hisse senedine ait temettü haberi veya şirketin önemli bir kar sağlayacak faaliyete imza atması gibi haberler kısa vadeli getirilere sebep olacaktır. Dolayısıyla bu tür hisse önerileri gerekçesi ile beraber dikkate alındığında getiri elde etme şansı olabilir. Ancak kısa vadeli olarak gerekçesi olmayan sadece duyumlar üzerinden yapılan hisse önerileri çoğunlukla zarar etmeye sebep olacağından bu konuda temkinli olunması gereklidir.

2. Orta Vadeli Hisse Önerileri

Orta vadeli hisse önerileri aslında getiri potansiyeli en çok olan hisse önerileridir. Çünkü borsada yatırım yapmanın temel mantığı orta/uzun vade üzerindedir. Dolayısıyla orta vade içindeki hisse önerilerini dikkate almakta fayda olabilir. Ancak burada da hisse önerilerinin gerekçesi ön plana çıkar. Orta vadeli bir hisse önerisi için mutlaka temel analiz ile inceleme yapılması gerekir. Sadece teknik analiz veya haber akışı orta vade için yeterli değildir çünkü zaman aralığı açıldıkça kısa vade için geçerli olan kriterler orta/uzun vade için yetersiz kalmaktadır.

Orta vade hisse senedi önerileri için şirketin genel durumu, finansal tablolar ve oranların dikkate alınması gerekir. Bu şekilde yapılan bir hisse önerisi başar getirebilir. Sitemizde bu konuda orta vadeli olarak yapılan analiz sonuçlarına göre yapılmış 2020 yılı için hisse önerileri mevcuttur.

3. Uzun Vadeli Hisse Önerileri

Uzun vadeli hisse önerileri için genel trend, sektör analizi, makro ekonomik datalar gibi verilerin incelenmesi ve bu doğrultuda analiz yapılması gereklidir. Pratik bir çözüm olarak borsada son 3-5 yıl içinde devamlı kazandıran hisse senetleri içerisinden yapılacak hisse önerileri başarılı olabilir. Borsamızda özellikle BIST 30 içinde bu tür hisse senetlerine rastlamak mümkündür.

Sonuç olarak borsada hisse önerilerine temkinli yaklaşmak gerekir. Ancak yukarıda açıklandığı gibi gerekçelerle şeffaf olarak gösterilen hisse önerileri dikkate alınabilir. Bu önerilerin de kısa, orta ve uzun vadeli olarak değerlendirilmesi ve bu kapsamda yatırım yapılması gereklidir. Ayrıca hisse önerilerini değerlendirmek için hisse önerilerine temel teşkil edecek hisse seçim kriterleri ve borsada kazandıran teknikler gibi konularda da tecrübe sahibi olmakta fayda vardır. Bu konudaki daha detaylı hisse önerilerine de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir