Faiz Kararları ve Borsaya Etkisi

Stratejik borsa analizine örnek olarak faiz ve borsa ilişkisini inceleyelim. Öncelikle belirtmek gerekir ki dünyada faiz oranları Amerikan Merkez Bankası FED oranları ile beraber hareket ediyor. FED faiz kararları genelde domino etkisi gösteriyor. Diger ülkeler de faiz oranlarını düzenlemek geregi duyuyor. Bu kararların stratejik olarak borsa gündemine etkisi 2019 itibari ile rahatlıkla görülebilir.

FED faiz oranlarını 2016 sonundan itibaren arttırmaya baslamıs ancak bu artıslar belirli seviyede kalmıstır. 2017 ortası ve 2018 yılından itibaren ise faiz artırma niyetini açıkça belirtmis ve artış hızını yükseltmistir. 2018 yılından itibaren FED faiz oranları, ABD enflasyon ile cazip bir hal almaya baslamıstır.

Düsünün elinizde 100 bin TL. var. Enflasyon %20 ve faizler %14 civarı. Paranızı ne yaparsınız. Elbette faize yatırmazsınız. Çünkü bu durumda paranız enflasyon karsısında erimis olur. Alternatif yatırım araçları bulmak zorundasınız ve böyle bir durumda en güzel yatırım aracı borsadır. Borsanın gündemine göre kar odaklı sirketlere yatırım yaparsınız. Zaten faizler düsük olduğu için borsa cazip haldedir.

Derken aniden faizler yükseliyor. Yeni durumda enflasyon rakamlarının üzerinde bir faiz oranı var. Simdi ne yaparsınız. Elbette borsadaki yatırımınızın büyük bir bölümünü sabit getiriye kaydırısınız. Çünkü kolay ve basit bir gelir elde edebileceksiniz. Borsada seçilmis bazı hisselerde kalmaya devam edebilirsiniz ama portfoyünüzün çoğunu sabit getiriye kaydırısınız.

Elbette küçük yatırımcıların yapacagı bu değişiklikler borsa gündemini ve endeks değerini fazla etkilemez ama milyon USD/TL. ile yatırım yapan borsa fonlarını bir düsünün. Ayrıca yabancı yatırım fonlarını. Büyük yatırım fonları ve yatırımcılar kademeli olarak sabit getiriye dönerler ve bu para çıkısı ile borsa degerini kaybeder. Sadece IMKB degil ama bütün borsalarda genel bir düsüs görülür.

Bütün bunlar olurken olayların farkına varamayan, borsa gündemini dedikodu ile takip eden veya günlük alım satım yapan yatırımcılar ise borsadan zarar ettikçe söylentilere ve sehir efsanelerine inanmaya devam eder. Büyük yatırımcılar ise borsadan para kazanmaya devam eder.

Özetle FED faiz kararı ile reel faiz cazip hale gelmis ve borsadan para kazanmak yerine sabit getiriye kaçan uluslararası fonlar nedeniyle borsa endeksi geri çekilmistir. Ayrıca yerel yatırımcılar da TCMB faiz artırım kararlarndan sonra benzer bir portföy değisikliğine gitmis ve borsa endeksi gerilemeye devam etmistir.