Borsa Yorum

Güncel Borsa Yorumu

Borsaya yatırım yapmadan önce genel bir borsa yorumu yapmak her zaman gereklidir. Çünkü hisse senetleri borsanın genel görünümü ile etkileşim içindedir. Borsaya para girişi olduğu müddetçe hisse senetleri de yukarı hareket edecektir. Dolayısıyla hisse alımından önce yapılacak genel bir borsa yorumu başarı için kritik öneme sahiptir. Borsa için Şubat 2021 tarihi ile stratejik bir borsa yorumu; Temel Analiz, Teknik Analiz ve Genel Değerlendirme başlıkları ile okuyabilirsiniz.

1.Borsa Yorum Giriş:

Borsa hisse senetlerinin değerlendiği bir yatırım ortamıdır. Bu nedenle borsa yorumu ve analizi için hisse senetlerinin değerlenme sürecinde etken faktörler incelenmelidir. Genel olarak bu faktörleri dış ve iç faktörler olarak sıralamak mümkündür. En etkili dış etken faiz kararları, iç etkenlerde kar açıklamaları, şirket haberleri, teknik analiz olarak düşünülebilir. Borsada hisse senetlerinin yükselmesi için sıcak para girişi olması gerekiyor. Bu yeni paranın yabancı veya yerli yatırımcılar tarafından sağlanması ve kısa vadeli olmaması sağlıklı bir borsa genişlemesine yol açıyor. Paranın borsada değerlendirilmesi için ise borsada cazip bir getiri beklentisi olması gerekiyor. Yani faiz veya alternatif yatırım araçlarına göre daha iyi bir yatırım beklentisi olması kritik bir unsur. Dolayısıyla borsa yorumu için bütün bu etkenlerin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu kapsamda ayrıca faiz borsa ilişkisine yönelik başlıkta detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Borsa yorum için öncelikle dış etkenlerden uluslararası ve yerel faiz koşullarını inceleyip temel bir analiz yapacağız. Daha sonra ise endeks haftalık grafiği kapsamında teknik bir analiz ile son fiyat hareketlerini inceleyeceğiz. Son olarak da genel bir değerlendirme ile borsa yorumunu tamamlayacağız.

2. Borsa Yorum Temel Analiz:

Borsa yorumu için dış etkenlerden faiz koşullarını inceleyecek olursak; bu aşamada yabancı ve yerel faiz koşullarını incelemek gerekiyor. Mevcut durumda dünya para piyasalarını etkileyen en önemli karar FED faiz kararları. Güncel olarak FED Covid-19 nedeniyle faiz oranını tekrar 0.25% olacak şekilde aşağı çekti. Ayrıca yeni parasal genişleme destek paketlerini açıkladı. Bu açıklamalar orta ve uzun vadede borsalar için çok olumlu olacaktır. Dalgalı geri çekilmeler olsa da genel olarak çok fazla parasal genişleme olması borsalar için olumlu bir unsur olacaktır.

Borsa yorum için dış etkenler açısından en önemli durum faiz kararlarından ziyade coronavirus olarak görünüyor. Virüs nedeniyle uluslararası ticaretin durağanlaşması bekleniyordu ve nisbeten bu gerçekleşti. Borsa yorumu açısından bakılacak olursa büyüme rakamlarının düşmesi borsa için olumsuz bir unsur. Ancak ilk şoktan sonra özellikle düşük faizlerin borsa için itici bir unsur olduğu unutulmamalı. Ayrıca aşılama işlemlerinin başlamış olması gelecek açısından pozitif bir etken. Dolayısıyla kısa vadede olumsuz görünen bu durum orta vade için borsalar için pozitif olacaktır. Borsa yorum olarak temel bir incelemeyi özetleyecek olursak orta-uzun vadeli olumlu bir görünüm olduğu söylenebilir.

Yerel olarak baktığımız zaman farklı bir görünüm var. Merkez Bankası faiz oranlarını Aralık 2020 itibarı ile artırdı. Bu artış bankacılık sektörü için avantajlı olsa da faiz artışının devam etmesi halinde diğer sektörler için olumsuz sonuçları olabilir. Ayrıca yerel siyasi gelişmelerin çok hızlı değişmesi borsamız için bilinmeyen bir değişken ve borsa yorumu ve analizi açısından daha öne çıkıyor.

3.Borsa Yorum Teknik Analizi:

Borsa yorum ve analizi için geniş açıdan bir görünüm olması nedeniyle XU30 aylık grafikte bir teknik analiz yapacağız. (Güncel grafiğe ulaşmak için tıklayınız.) Borsa endeksi grafiğini incelediğimizde endeksin orta vadeli yükselen bir kanal içinde hareket ettiği görünüyor. Şubat 2021 itibarı ile önemli bir direnç seviyesi ile karşılaşmış durumda. Son 10 yıllık yükselen kanal içindeki bu direnç çok önemli. Yükselen kanal içinde üst bant seviyelerindeki fiyat hareketleri bir düzeltmeyi işaret ediyor olabilir. Yüksek faiz koşulları da bu düzeltmeyi destekleyebilir. Bu nedenle bu aşamada olası geri çekilmeleri takip etmekte fayda var.

4.Borsa Yorum Genel Değerlendirme:

Borsa yorum ve analizini özetleyecek olursak, borsanın yükselen bir kanal içinde direnç seviyelerinde olduğu ve orta vadede bir yön belirleneceği söylenebilir. Bu yönün aşağı olması daha muhtemel ancak uzun vadede yeni bir zirve yapılması için yeni para girişi olması lazım.

Bu aşamada 1500 ilk destek seviyesi görünüyor. Yeni bir zirve olmadıkça kanal içinde dalgalı bir hareket öngörülebilir.

Sonuç olarak orta vadede düzeltme olabilecek ancak uzun vade için olumlu bir borsa analizi olduğu söylenebilir. Özellikle üretim ve ticaret açısından virusten etkilenmeyecek veya nakit akışı iyi olan sektörler veya şirketlerin takip edilmesi faydalı olacaktır. Bu aşamada borsada kazandıran stratejiler konusunda da bilgi sahibi olmanız faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir