İçeriğe geç

Güncel Borsa Analizi

Borsaya yatırım yapmadan önce genel bir borsa analizi yapmak her zaman gereklidir. Çünkü hisse senetleri borsanın genel görünümü ile etkileşim içindedir. Borsaya para girişi olduğu müddetçe hisse senetleri de yukarı hareket edecektir. Dolayısıyla hisse alımından önce yapılacak genel bir borsa analizi başarı için kritik öneme sahiptir. Borsa için Ocak 2020 tarihi ile stratejik bir analizi; Temel Analiz, Teknik Analiz ve Genel Değerlendirme başlıkları ile okuyabilirsiniz.

1.Borsa Analizi Giriş:

Borsa hisse senetlerinin değerlendiği bir yatırım ortamıdır. Bu nedenle borsa analizi için hisse senetlerinin değerlenme sürecinde etken faktörler incelenmelidir. Genel olarak bu faktörleri dış ve iç faktörler olarak sıralamak mümkündür. En etkili dış etken faiz kararları, iç etkenlerde kar açıklamaları, şirket haberleri, teknik analiz olarak düşünülebilir. Borsada hisse senetlerinin yükselmesi için sıcak para girişi olması gerekiyor. Bu yeni paranın yabancı veya yerli yatırımcılar tarafından sağlanması ve kısa vadeli olmaması sağlıklı bir borsa genişlemesine yol açıyor. Paranın borsada değerlendirilmesi için ise borsada cazip bir getiri beklentisi olması gerekiyor. Yani faiz veya alternatif yatırım araçlarına göre daha iyi bir yatırım beklentisi olması kritik bir unsur.Bu kapsamda ayrıca faiz borsa ilişkisine yönelik başlıkta detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Borsa analizi için öncelikle dış etkenlerden uluslararası ve yerel faiz koşullarını inceleyip temel bir analiz yapacağız. Daha sonra ise endeks haftalık grafiği kapsamında teknik bir analiz ile son fiyat hareketlerini inceleyeceğiz. Son olarak da genel bir değerlendirme ile borsa analizini tamamlayacağız.

2. Borsa Temel Analiz:

Borsa analizine yönelik dış etkenlerden faiz koşullarını inceleyecek olursak; bu aşamada yabancı ve yerel faiz koşullarını incelemek gerekiyor. Mevcut durumda dünya para piyasalarını etkileyen en önemli karar FED faiz kararları. Güncel olarak FED 2019 yılı içinde faiz indirimine gitmeye başladı. Bu durum SP500 gibi yabancı endekslerde önemli yukarı yönlü bir harekete neden oldu. Ayrıca düşük faiz uygulamasının 2020 yılında da devam edecek olması bu yükselişleri hala destekliyor. Dolayısıyla yabancı para koşulları olumlu bir izlenim göstermekte bununla birlikte hala ükemizin yatırım notunun düşük olması ve risk primi borsaya gelecek sıcak para girişinde sınırlayıcı bir faktör olabilir.

Yerel olarak baktığımız zaman da benzer bir durum ile karşılaşıyoruz. TCMB Aralık 2019 itibarı ile tekrar faiz indirimine gitti ve son olarak gösterge faiz %12 seviyesine düştü. Sonuç olarak faiz cazip olmaktan uzaklaştıkça borsaya yerel para girişi daha fazla olacaktır. Mevcut durumda da önümüzdeki dönemde borsada bir yükseliş beklentisi makul bir beklenti olacaktır. Ancak TCMB’nin müteakip faiz kararları bu yükselişin devamı konusunda etkileyici olma özelliğini koruyacaktır.

3.Borsa Teknik Analizi:

Borsa analizi için geniş açıdan bir görünüm olması nedeniyle haftalık grafikte bir teknik analiz yapacağız. (Güncel grafiğe ulaşmak için tıklayınız.) Borsa endeksi grafiğini incelediğimizde ivmeli bir yukarı kanal içinde hareket dikkat çekiyor. Bu yükselen trend üst bant seviyesinde ve aynı zamanda Ocak 2018 tarihli zirve noktası olan direnç noktasında. Dolayısıyla bu aşamada biraz geri çekilme olması muhtemel görünüyor. Sert yukarı çıkışlarda mutlaka zamanla geri çekilmeler görülebilir ve tekrar yatay bir bant içinde hareket oluşabilir.

4.Borsa Analizi Genel Değerlendirme ve Yorumu:

Borsa analizini özetleyecek olursak, yükselen bir bant içinde hareket eden borsa endeksinin 2018 Ocak dönemi direnç noktasına geldiği görülüyor. Yükselişin ivmeli olması ve üst bant seviyelerinde bulunması nedeniyle bu aşamada biraz geri çekilme ve dalgalı yatay hareket beklenebilir.

Dolayısıyla TCMB bir sonraki faiz kararına kadar yatay bir bant içinde dalgalı hareket beklenebilir. Ayrıca olası siyasi gelişmeleri de dikkate almakta fayda var.

Sonuç olarak olumlu bir borsa analizi ile yorumu tamamlayabiliriz. Mevcut seviyelerden hisse bazlı alıcı pozisyonuna girmekte fayda olabilir. Veya hisse sentlerinin 2019/12 bilanço açıklama dönemlerinde yüksek karlılık gösteren hisselerden alım düşünülebilir. Mevcut faiz koşulları ile borsa hala 2020 yılı için cazip görünüyor. Bu aşamada borsada kazandıran stratejiler konusunda da bilgi sahibi olmanız bu aşamada faydalı olabilir.