İçeriğe geç

Güncel Borsa Analizi

Güncel Borsa Analizi

Borsaya yatırım yapmadan önce genel bir borsa analizi yapmak her zaman gereklidir. Çünkü hisse senetleri borsanın genel görünümü ile etkileşim içindedir. Borsaya para girişi olduğu müddetçe hisse senetleri de yukarı hareket edecektir. Dolayısıyla hisse alımından önce yapılacak genel bir borsa analizi başarı için kritik öneme sahiptir. Borsa için Mart 2020 tarihi ile stratejik bir analizi; Temel Analiz, Teknik Analiz ve Genel Değerlendirme başlıkları ile okuyabilirsiniz.

1.Borsa Analizi Giriş:

Borsa hisse senetlerinin değerlendiği bir yatırım ortamıdır. Bu nedenle borsa analizi için hisse senetlerinin değerlenme sürecinde etken faktörler incelenmelidir. Genel olarak bu faktörleri dış ve iç faktörler olarak sıralamak mümkündür. En etkili dış etken faiz kararları, iç etkenlerde kar açıklamaları, şirket haberleri, teknik analiz olarak düşünülebilir. Borsada hisse senetlerinin yükselmesi için sıcak para girişi olması gerekiyor. Bu yeni paranın yabancı veya yerli yatırımcılar tarafından sağlanması ve kısa vadeli olmaması sağlıklı bir borsa genişlemesine yol açıyor. Paranın borsada değerlendirilmesi için ise borsada cazip bir getiri beklentisi olması gerekiyor. Yani faiz veya alternatif yatırım araçlarına göre daha iyi bir yatırım beklentisi olması kritik bir unsur. Dolayısıyla borsa analizi için bütün bu etkenlerin değerlendirilmesi gerekiyor. Bu kapsamda ayrıca faiz borsa ilişkisine yönelik başlıkta detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Borsa analizi için öncelikle dış etkenlerden uluslararası ve yerel faiz koşullarını inceleyip temel bir analiz yapacağız. Daha sonra ise endeks haftalık grafiği kapsamında teknik bir analiz ile son fiyat hareketlerini inceleyeceğiz. Son olarak da genel bir değerlendirme ile borsa analizini tamamlayacağız.

2. Borsa Temel Analiz:

Borsa analizine yönelik dış etkenlerden faiz koşullarını inceleyecek olursak; bu aşamada yabancı ve yerel faiz koşullarını incelemek gerekiyor. Mevcut durumda dünya para piyasalarını etkileyen en önemli karar FED faiz kararları. Güncel olarak FED 2019 yılı içinde faiz indirimine gitmeye başladı. Son olarak coronavirus nedeniyle sürpriz bir faiz indirim kararı aldı. Ancak henüz bu indirim kararı etkisini göstermiş değil. Muhtemelen 2020 yılı devamında faiz indirimleri devam edebilir. Henüz uluslararası piyasalarda sağlıklı fiyat hareketleri görülmüş değil.

Dış etkenler açısından en önemli durum faiz kararlarından ziyade coronavirus olarak görünüyor. Virüs nedeniyle uluslararası ticaretin durağanlaşması bekleniyor ve bu duruma piyasalar olumsuz tepki veriyor. Borsa analizi açısından bakılacak olursa büyüme rakamlarının düşmesi borsa için olumsuz bir unsur. Ancak ilk şoktan sonra özellikle düşük fazilerin borsa için itici bir unsur olduğu unutulmamalı. Dolayısıyla kısa vadede olumsuz görünen bu durum orta vade için borsalar için pozitif olacaktır. Borsa analizi olarak temel bir incelemeyi özetleyecek olursak kısa vadeli olumsuz ama orta vadeli pozitif bir görünüm olduğu söylenebilir.

Yerel olarak baktığımız zaman da benzer bir durum ile karşılaşıyoruz. TCMB Aralık 2019 itibarı ile tekrar faiz indirimine gitti ve son olarak gösterge faiz %11 seviyesine düştü. Sonuç olarak faiz cazip olmaktan uzaklaştıkça borsaya yerel para girişi daha fazla olacaktır. Ancak yerel siyasi gelişmelerin çok hızlı değişmesi borsamız için bilinmeyen bir değişken ve borsa analizi açısından daha öne çıkıyor.

3.Borsa Teknik Analizi:

borsa-analiz-mart20

Borsa analizi için geniş açıdan bir görünüm olması nedeniyle haftalık grafikte bir teknik analiz yapacağız. (Güncel grafiğe ulaşmak için tıklayınız.) Borsa endeksi grafiğini incelediğimizde Eylül 2019 ile başlayan ivmeli yukarı mavi kanal içindeki hareket sona ermiş görünüyor. Mevcut durumdaki yeni bir destek arayışı sarı çizgi ile oluşan geçmiş destek noktaları olabilir. Kısa vadede yukarı bir yükseliş beklemek pek mümkün değil. Sadece tepki çıkışları görünebilir. Borsanın yeni bir destek seviyesi bulduktan sonra ise mevcut faiz koşulları ile yavaş bir toparlanma içine girebileceği öngörülebilir.

4.Borsa Analizi Genel Değerlendirme ve Yorumu:

Borsa analizini özetleyecek olursak, borsanın yükselen kanal içinden aşağı doğru inişe geçtiği ve yeni bir destek noktası arayışı olduğu söylenebilir.

Dolayısıyla son düşüşteki destek noktasını beklemekte ve fiyat hareketlerinin daralmasını gözlemekte fayda var. Ayrıca olası siyasi gelişmeleri de dikkate almakta fayda var. Ancak orta vade açısından borsa analizi hala olumlu görünüyor. Düşük faiz koşulları ile orta vadede borsanın toparlanması beklenilebilir.

Sonuç olarak kısa vade için borsa analizi olumsuz ancak orta vade için olumlu bir borsa analizi olduğu söylenebilir. Özellikle üretim ve ticaret açısından virusten etkilenmeyecek sektörler veya şirketlerin takip edilmesi faydalı olacaktır. Bu aşamada borsada kazandıran stratejiler konusunda da bilgi sahibi olmanız faydalı olabilir.