İçeriğe geç

ASELSAN HİSSE YORUMU

Aselsan Hisse Profili

Aselsan savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir şirket. Aslında bir nevi teknoloji şirketi de denilebilir. Borsada kendi sektöründe açık ara lider şirketlerden biri. Savunma sanayinde gurur duyulan bir şirket. Özellikle yabancı ülkelerden aldığı ihaleler ile ihracat yapıyor olması büyük bir avantaj. Böylece iç ekonomik dinamiklerden daha az etkileniyor denilebilir. Ayrıca yüksek karlılık oranı ile de özkaynak karlılığı yüksek hisseler arasında.

Aselsan Hisse Analizi Giriş

Hisse senedi analizi için öncelikle Aselsan’a ait son dönemdeki kar açıklamalarını grafik olarak inceleyeceğiz. Fiyat hareketlerini daha geniş açıdan görebilmek ve orta vadeli yorum da yapabilmek için haftalık grafikte teknik analiz yapacağız. Daha sonra Aselsan basit finansal oranlarını inceleyip hisse yorumu ve değerlendirmesi ile analizi tamamlayacağız.

Aselsan Net Kar Analizi

aselsan-201912-kar-grafik

Aselsan’a ait son üç yıllık kar açıklamalarını grafik olarak incelediğimizde dalgalı ama yükselen pozitif bir trend hemen fark ediliyor. Kar açıklamalarında mevsimsellik etkisi görünmüyor. Yani belirli dönemlerde açıklanan yüksek kar veya zarar mevcut değil. Diğer taraftan çok düzenli bir kar artışı göze çarpıyor ki borsada çok az hisse senedine bulunan bir özellik. Bu grafik üzerinden denilebilir ki Aselsan gelecek dönemlerde de düzenli kar açıklamalarına devam edecektir.

2019dördüncü ve son dönem itibarı ile Aselsan tekrar çok yüksek bir kar açıklamış durumda. Bu kar oranı yeni bir zirve ve Aselsan için 2020 yılı başlarında çok olumlu bir fiyat hareketine neden olabilir. Ayrıca 2019 yılı toplam kar oranı da geçen yıla oranla %45 civarı artmış durumda . Yukarıdaki kar grafiği borsa şirketleri açısından kolay bulunur bir grafik değil ve gelecek için çok umut vaat ediyor. Bu aşamada Aselsan açıklanan bilançosu ile 2020 yılı başındaki favori hisselerden biri olabilir.

Aselsan Teknik Analiz

Aselsan için haftalık grafikte bir teknik analiz yapacak olursak; hisse senedinin yatay bir seviyede ve daralan bir formasyon içinden yukarı doğru bir yükseliş hareketine başladığını söyleyebiliriz. Bu aşamada direnç seviyelerinde. Ancak yüksek kar açıklamaları ile bu yükselişin devam edeceğini de öngörebiliriz. Dolayısıyla bant içindeki geri çekilmelerin takip edilmesi ile güzel getiri fırsatları da yakalanabilir. 28.00 seviyesi ise orta vadeli bir direnç ve dikkat edilmesinde fayda var.

Aselsan Finansal Oranlar

Aselsan hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 2.71 ve F/K (Fiyat/Kazanç oranı):10.75 gibi bir seviyede olduğunu görüyoruz. Hisse senedinin piyasa değeri borsa ortalamalarının hafif üzerinde. F/K oranı ise makul seviyelerde. Her iki oranın çarpımı da 28.1 gibi uygun bir seviyede. Aselsan hisse senedine ait özkaynak karlılığı ise yıllık %31 gibi çok iyi bir seviyede. Kaldı ki bu özkaynak karlılığı düzenli bir kar açıklaması ile beraber görünüyor. Dönemsel olarak ise 2019-9 için %10 gibi bir oran çıkıyor ve çok iyi bir oran denilebilir. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Aselsan Hisse Yorumu

Aselsan hisse senedi için yukarıda özetlenen analizleri yorumlayacak ve değerlendirecek olursak; hisse senedinin düzenli ve yükselen bir karlılık oranı olduğu, yükselen bir bant formasyonunda hareket ettiği ve yükselme potansiyelinin devam ettiği söylenebilir.

Son üç yıllık kar grafiğine göre karlılık oranları düzenli ve yükseliyor. Özkaynak karlılığı yıllık %30 oranı ile çok iyi bir seviyede. Ayrıca Aselsan için bu karlılık oranlarının 2020 yılında da devam edeceği hatta artabileceği öngörülebilir.

Teknik analiz olarak Aselsan hisse senedi yükselen bir bant içinde üst bant seviyelerinde. Alım için hafif bir geri çekilme takip edilebilir. Diğer taraftan mevcut kar oranları ile Aselsan’ın orta vadeli bir yükseliş trendi içine girdiği de söylenebilir.

Finansal oranlar olarak ise Aselsan’ın piyasa değeri borsa ortalamalarına göre hafif yüksek. Ancak gene de alım için olumsuz bir etken değil. F/K oranı ise borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde.

Sonuç olarak, Aselsan kısa/orta vadeli bir yatırım için uygun seviyelerde görülüyor. Hisse senedine ait kar grafiğinin geçmişte olduğu gibi 2020 yılında da devam edeceği öngörülebilir. Dolayısıyla her durumda orta vadede güzel bir getiri sağlayacaktır. Ayrıca hisse senedinin haftalık grafikte yükselen bir bant içinde bulunması da kısa vadeli olarak dahi güzel bir fırsatlar doğurabilir. Hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.