ARÇELİK HİSSE YORUMU

Arçelik Hisse Profili

Arçelik, beyaz eşya ağırlıklı üretim yapan bir şirket. Yönetimsel ve finansal açıdan güçlü bir yapıya sahip. Sadece yerli pazarlara değil aynı zamanda yurt dışına da ihracat yapması ilave bir avantaj sağlıyor. Uygun zamanlama ile alım yapıldığı takdirde çok güzel getiri sağlayan hisse senetlerinden biri.

Arçelik Hisse Analizi Giriş

Hisse analizi için, son üç yıllık net kar grafiği üzerinden hissenin büyüme potansiyelini inceleyeceğiz. Haftalık ve günlük fiyat grafiği üzerinden orta vadede teknik analiz yaparak, son yıllara ait getiri tablosundan istatistiksel bir analiz yapacağız. Son olarak da basit finansal oranlarını inceleyip genel bir değerlendirme ile hisse yorumunu tamamlayacağız.

Arçelik Net Kar Analizi

Arçelik son üç yıldır devamlı kar açıklayan bir hisse senedi. Özellikle yıllık toplamda düzenli kar getiren bir hisse senedi. 2020 yılı içinde de beklendiği gibi 2020-9 dönemi yeni bir zirve kar açıklaması geldi. Covid-19 etkilerini tamamen üzerinden atmış görünene şirket ihracat yaparak önemli bir kar elde etti. Ancak her yüksek kar sonrası düşük bir kar açıklaması var. Dolayısıyla 2020-12 için kar açıklaması pek yüksek olmayabilir.

Diğer taraftan yıllık olarak çok iyi bir kar oranı görünüyor ve büyümeye işaret ediyor. Yukarıdaki grafikde görüleceği üzere 2019 yılı kar oranları toplamda yatay olmuştu ancak 2020 yılı çok iyi bir toplam olacak gibi görünüyor.

Diğer taraftan 2010 yılından itibaren yıllık bazda kazanç tablosuna göre Arçelik her düşüşten sonra mutlaka önemli getiriler sağlamış bir hisse senedi olarak öne çıkıyor. 2018 yılında kayıp yaşayan hisse senedinin 2019 yılında kazanç sağlaması sürprüz değil. 2020 yılı için ise bu grafiğe göre ortalama bir kar öngörülebilir.

Arçelik Teknik Analiz

Arçelik için haftalık grafikte inceleme yaparsak; hisse senedinin orta vadeli yukarı bir kanal içinde hareket ettiği görülüyor. Bu kapsamda biraz geri çekilme beklenebilir. Çünkü yükselen kanal içinde düzeltmeler her zaman beklenir.

Arçelik Finansal Oranlar

Arçelik için PD/DD: 1.87 ve F/K: 9.4 olarak bulunuyor. Her iki oranda borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde. Hissenin özkaynak karlılığı ise %42 seviyelerinde. Dönemsel olarak da %10 gibi seviyelerde. Bu oran da yıllık olarak çok iyi bir oran. Genellikle kazandıran hisselerin ortak özellikleri olarak yüksek bir özkaynak karlılığı öne çıkıyor. Dolayısıyla Arçelik özkaynak karlılığını devam ettirdiği sürece yükseliş potansiyeline devam edecektir. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Arçelik Hisse Yorumu

Arçelik; güçlü bir yönetim yapısına sahip, düzenli kar açıklayan bir hisse senedi. Genel bir trend olarak düşüş yaşadığı her yıldan sonra önemli getiri elde etmiş. Hissenin son 8 yıllık kazanç tablosunda bu husus açıkça görülüyor.

Teknik analiz olarak haftalık grafikte incelediğimizde, Arçelik hissesinin orta vadeli yükselen bir kanal içinde hareket ettiği görülüyor. Bu aşamada destek noktalarına geri çekilmeler alım için takip edilebilir.

Hisse senedine ait basit finansal oranlar makul seviyelerde. Özkaynak karlılığının iyi oranlarda kalması da yükselişin devam edeceğine bir işaret olabilir. Bu açıdan 2021 dönemi kar açıklamaları önem kazanıyor. Özellikle 2021 yılında yeni bir zirve kar açıklamasının olması durumunda yükseliş trendinin daha hızlı ve sert devam etmesi öngörülebilir.

Sonuç olarak geçmiş kazanç istatistikleri, finansal ve teknik analiz doğrultusunda Arçelik, orta-uzun vadeli bir alım için takip edilmeli. Özellikle haftalık ve günlük grafiklerde destek seviyelerine yakın olması durumunda alım yapılabilir. Geçmiş getiri tablosuna göre yıllık kazanç sağlıyor olması orta vadeli bir alım için fırsat sunuyor. Elbette geri çekilmelerde yapılacak alımlar için. Hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir