ARÇELİK HİSSE YORUMU

arçelik logo

Arçelik Hisse Profili

Arçelik, beyaz eşya ağırlıklı üretim yapan bir şirket. Yönetimsel ve finansal açıdan güçlü bir yapıya sahip. Sadece yerli pazarlara değil aynı zamanda yurt dışına da ihracat yapması ilave bir avantaj sağlıyor. Uygun zamanlama ile alım yapıldığı takdirde çok güzel getiri sağlayan hisse senetlerinden biri.

Arçelik Hisse Analizi Giriş

Hisse analizi için, son üç yıllık net kar grafiği üzerinden hissenin büyüme potansiyelini inceleyeceğiz. Haftalık ve günlük fiyat grafiği üzerinden orta vadede teknik analiz yaparak, son yıllara ait getiri tablosundan istatistiksel bir analiz yapacağız. Son olarak da basit finansal oranlarını inceleyip genel bir değerlendirme ile hisse yorumunu tamamlayacağız.

Arçelik Net Kar Analizi

arçelik-kar-20203

Arçelik son üç yıldır devamlı kar açıklayan bir hisse senedi. Özellikle yıllık toplamda düzenli kar getiren bir hisse senedi. Ancak 2019-2020 yılında kar oranlarında yeni bir zirve görülmüyor. Bununla birlikte mevcut ekonomik koşullarda yüksek kar açıklamaları olumlu. 2020-3 itibari ile kar artışı tekrar görünüyor ancak hala yeni bir zirve kar açıklaması mevcut değil. Özellikle 280 Milyon TL. ve üzeri bir kar açılmaması ile hisse senedi önemli bir yükseliş trendine girebilir.

Bu nedenle 2020 yılı kar oranlarını takip etmekte fayda var. Ayrıca Covid-19 pandemisinin satışlara olan etkilerinin gözlenmesi de faydalı olabilir.

arçelik yıllık getiri

Diğer taraftan 2010 yılından itibaren yıllık bazda kazanç tablosuna göre Arçelik her düşüşten sonra mutlaka önemli getiriler sağlamış bir hisse senedi olarak öne çıkıyor. 2018 yılında kayıp yaşayan hisse senedinin 2019 yılında kazanç sağlaması sürprüz değil. 2020 yılı için ise bu grafiğe göre ortalama bir kar öngörülebilir.

Arçelik Teknik Analiz

arçelik-grafik-may20

Arçelik için haftalık grafikte inceleme yaparsak; hisse senedinin uzun vadeli yatay kanal içinde hareket ettiği görülüyor. Destek seviyelerine daha yakın olması da uzun vadeli getiri potansiyeli oluşturuyor.

Arçelik Finansal Oranlar

Arçelik için PD/DD: 1.07 ve F/K: 10.9 olarak bulunuyor. Her iki oranda borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde. Hissenin özkaynak karlılığı ise %12 seviyelerinde. Dönemsel olarak da %2.5 gibi seviyelerde. Bu oran da yıllık olarak ortalama bir oran. Genellikle kazandıran hisselerin ortak özellikleri olarak yüksek bir özkaynak karlılığı öne çıkıyor. Dolayısıyla Arçelik özkaynak karlılığını devam ettirdiği sürece yükseliş potansiyeline devam edecektir. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Arçelik Hisse Yorumu

Arçelik; güçlü bir yönetim yapısına sahip, düzenli kar açıklayan bir hisse senedi. Genel bir trend olarak düşüş yaşadığı her yıldan sonra önemli getiri elde etmiş. Hissenin son 8 yıllık kazanç tablosunda bu husus açıkça görülüyor.

Teknik analiz olarak haftalık grafikte incelediğimizde, Arçelik hissesinin uzun vadeli yatay bir kanal içinde hareket ettiğini görüyoruz. Kanal içinde destek seviyelerine yakın durumda. Mevcut kar grafiği ile uzun-orta vadeli bir alım için düşünülebilir.

Hisse senedine ait basit finansal oranlar makul seviyelerde. Özkaynak karlılığının iyi oranlarda kalması da yükselişin devam edeceğine bir işaret olabilir. Bu açıdan 2020 dönemi kar açıklamaları önem kazanıyor. Özellikle 2020 yılında yeni bir zirve kar açıklamasının olması durumunda yükseliş trendinin daha hızlı ve sert devam etmesi öngörülebilir.

Sonuç olarak geçmiş kazanç istatistikleri, finansal ve teknik analiz doğrultusunda Arçelik, orta-uzun vadeli bir alım için uygun seviyelerde görünüyor. Özellikle haftalık ve günlük grafiklerde destek seviyelerine yakın durumda bulunması ve geçmiş getiri tablosuna göre yıllık kazanç sağlıyor olması orta vadeli bir alım için fırsat sunuyor. Elbette geri çekilmelerde yapılacak alımlar için. Hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir