İçeriğe geç

ARÇELİK HİSSE YORUMU

arçelik logo

Arçelik Hisse Profili

Arçelik, beyaz eşya ağırlıklı üretim yapan bir şirket. Yönetimsel ve finansal açıdan güçlü bir yapıya sahip. Sadece yerli pazarlara değil aynı zamanda yurt dışına da ihracat yapması ilave bir avantaj sağlıyor. Uygun zamanlama ile alım yapıldığı takdirde çok güzel getiri sağlayan hisse senetlerinden biri.

Arçelik Hisse Analizi Giriş

Hisse analizi için, son üç yıllık net kar grafiği üzerinden hissenin büyüme potansiyelini inceleyeceğiz. Haftalık ve günlük fiyat grafiği üzerinden orta vadede teknik analiz yaparak, son yıllara ait getiri tablosundan istatistiksel bir analiz yapacağız. Son olarak da basit finansal oranlarını inceleyip genel bir değerlendirme ile hisse yorumunu tamamlayacağız.

Arçelik Net Kar Analizi

arçelik kar grafiği

Arçelik son üç yıldır devamlı kar açıklayan bir hisse senedi. Özellikle yıllık toplamda düzenli kar getiren bir hisse senedi. Ancak 2019 yılında kar oranlarında yeni bir zirve görülmüyor. Bununla birlikte mevcut ekonomik koşullarda yüksek kar açıklamaları olumlu. 2019/12 itibari ile kar artışı tekrar görünüyor ancak hala yeni bir zirve kar açıklaması mevcut değil. Özellikle 280 Milyon TL. ve üzeri bir kar açılmaması ile hisse senedi önemli bir yükseliş trendine girebilir.

Bu nedenle 2020 yılı kar oranlarını takip etmekte fayda var. Ancak genel olarak Arçelik her yılın ilk 3 ayında en yüksek kar oranını açıklamıyor. Dolayısıyla 2020/3 için bu seviyelerde bir kar beklenebilir.

arçelik yıllık getiri

Diğer taraftan 2010 yılından itibaren yıllık bazda kazanç tablosuna göre Arçelik her düşüşten sonra mutlaka önemli getiriler sağlamış bir hisse senedi olarak öne çıkıyor. 2018 yılında kayıp yaşayan hisse senedinin 2019 yılında kazanç sağlaması sürprüz değil. 2020 yılı için ise bu grafiğe göre ortalama bir kar öngörülebilir.

Arçelik Teknik Analiz

arçelik şubat 2020 grafik

Arçelik için haftalık grafikte inceleme yaparsak; hisse senedinin düşüş trendinden sonra tekrar bir yükseliş kanalına girdiği görülüyor. 2018 yılı sonundan itibaren tekrar yükselen kar oranları bu yükselişte etkili olabilir. Mevcut durumda yükselen kanal içerisinde. Ancak yeni zirvelerdeki momentum biraz düşük gibi. Bu aşamada özellikle2020 yılı kar açıklamasını takip etmekte büyük fayda var. İyi bir kar açıklaması ile yukarı hareketin devam etmesi beklenebilir. Bu nedenle her halukarda geri çekilmelerde alım yapmakta fayda var.

Arçelik Finansal Oranlar

Arçelik için PD/DD: 1.51 ve F/K: 14.1 olarak bulunuyor. Her iki oranda borsa ortalamalarına göre makul seviyelerde. Hissenin özkaynak karlılığı ise %30 seviyelerinde. Bu oran da yıllık olarak çok iyi bir oran. Genellikle kazandıran hisselerin ortak özellikleri olarak yüksek bir özkaynak karlılığı öne çıkıyor. Dolayısıyla Arçelik yüksek özkaynak karlılığını devam ettirdiği sürece yükselişe devam edecektir. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Arçelik Hisse Yorumu

Arçelik; güçlü bir yönetim yapısına sahip, düzenli kar açıklayan bir hisse senedi. Genel bir trend olarak düşüş yaşadığı her yıldan sonra önemli getiri elde etmiş. Hissenin son 8 yıllık kazanç tablosunda bu husus açıkça görülüyor. Dolayısıyla 2019 yılında kazandırmış olması beklenen bir durum.

Teknik analiz olarak haftalık grafikte incelediğimizde, Arçelik hissesinin yükselen bir kanal içinde hareket ettiğini görüyoruz. Mevcur kar grafiği ile orta vadeli bir alım için uygun durumda.

Hisse senedine ait basit finansal oranlar makul seviyelerde. Özkaynak karlılığının yüksek oranlarda kalması da yükselişin devam edeceğine bir işaret olabilir. Bu açıdan 2020 dönemi kar açıklamaları önem kazanıyor. 2019 yılı döedüncü ve son çeyrekteki 241 milyon TL. net kar açıklaması ise 2020 yılı için de olumlu bir tablo gösteriyor. Özllikle 2020 yılında yeni bir zirve kar açıklamasının olması durumunda yükseliş trendinin daha hızlı ve sert devam etmesi öngörülebilir.

Sonuç olarak geçmiş kazanç istatistikleri, finansal ve teknik analiz doğrultusunda Arçelik, orta vadeli bir alım için uygun seviyelerde. Özellikle haftalık ve günlük grafiklerde yükselen kanal içinde bulunması ve geçmiş getiri tablosuna göre yıllık kazanç sağlıyor olması orta vadeli bir alım için fırsat sunuyor. Elbette geri çekilmelerde yapılacak alımlar için. Hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.