AKSİGORTA HİSSE YORUMU

Aksigorta Hisse Profili

Aksigorta sigortacılık sektöründe, dolayısıyla finans faaliyet alanında olan bir şirket. Sigorta sektöründeki lider şirketlerden biri. Ortakları arasında yabancı bir kuruluş olması nedeniyle de yabancı yatırımcıların da ilgisini çeken bir hisse senedi. Borsada her dönem güzel bir getiri getiren Aksigorta son üç yıldır devamlı kazandıran hisseler arasında. Bu nedenle Aksigorta portföylerde mutlaka değerlendirilmesi gereken ve takip edilmesi gereken bir hisse senedi.

Aksigorta Hisse Analizi Giriş

Aksigorta hisse analizi ve yorumu için son üç yıllık net kar açıklamalarını, haftalık olarak fiyat grafiğini, basit finansal oranları kullanacağız. Dolayısıyla yapacağımız analiz orta vadeli bir görünüm üzerinden olacaktır. Özellikle hisse senedine ait kar trendi ve haftalık grafikteki görünüm hisse analizinde belirleyici olacaktır. Son olarak da bütün analiz sonuçlarından genel bir yorum ve değerlendirme yapacağız.

Aksigorta Net Kar Analizi

Aksigorta hisse senedine ait geçmiş kar açıklamalarını grafik olarak incelediğimizde devamlı yükselen bir kar trendi dikkat çekiyor. Her yeni kar açıklaması bir öncekinden daha yüksek ve karlılık oranı devamlı artıyor. Zaten bu nedenle Aksigorta devamlı yükselen hisseler arasında ve uzun vadeli olarak yükselen bir trend içinde. Bu yüksek karlılık oranı özkaynaklar açısından da hisse senedine ayrı bir avantaj sağlıyor.

Mevcut durumda şirketin yüksek karlılık oranlarının gelecekte fiyatlara da yansıması muhtemel bir senaryo olarak görünüyor. 2020-6 itibarı ile Aksigorta tekrar yüksek bir kar açıklamış durumda. Açıklanan kar oranı yeni bir zirve ve hisse senedinin büyümesine işaret ediyor. Mevcut ekonomik koşullardaki bu yüksek kar oranı çok değerli ve hisse senedinin geleceği açısından çok olumlu. Dolayısıyla 2020 yılı için olumlu bir tablo ortaya çıkıyor ve bu durumda geri çekilmelerde alım yapılması öngörülebilir.

Aksigorta Teknik Analiz

Aksigorta haftalık grafikte orta vadeli bir teknik analiz yapacak olursak; Hisse senedinin bütün olumsuzluklara rağmen uzun vadeli bir yükseliş trendinde olduğu açıkça görülüyor. Bu trendin bozulması çok olası değil. Kaldı ki yeni bir zirve yapılmış durumda. Covid-19 nedeniyle oluşan geri çekilmeden sonra destek seviyelerinden tekrar yukarı bir hareket başlamış. Mevcut fiyatlar Bollinger bandı ortalamasında olduğu için kademeli alım yapılabilir. Dolayısıyla alım için uygun seviyelerin bulunması halinde hala kar potansiyeli görünüyor.

Aksigorta Finansal Oranlar

Aksigorta hisse senedi için basit finansal oranları inceleyecek olursak, PD/DD(Piyasa Değeri/Defter Değeri) : 2.71 ve F/K (Fiyat/Kazanç oranı):6.13 gibi bir seviyede olduğu görülüyor. Genel olarak PD/DD oranı borsa ortalamalarına göre alım için uygun seviyelerde. Fiyat kazanç oranı ise Aksigorta için düşük olarak nitelendirilebilecek seviyelerde. Diğer taraftan özkayaynak karlılığı ise %44 gibi çok yüksek bir oranda ve devam eden karlılık seviyesi ile özkaynak karlılığının sürekli olması kuvvetle muhtemel görünüyor. Son döneme ait özkaynak karlılığı ise %12 ile çok iyi bir oranda. Dolayısıyla böyle bir özkaynak karlılığı ile Aksigorta gelecek açısından ümit veriyor. Daha detaylı finansal oranlara ulaşmak için tıklayınız.

Aksigorta Hisse Yorumu

Aksigorta hisse senedi için yukarıdaki verileri özetleyecek olursak; hisse senedinin düzenli ve yükselen kar grafiği olduğu, uzun vadeli bir yükseliş trendi içinde bulunduğu ve son dönemde Covid-19 nedeniyle meydana gelen olumsuz etkilerden çabuk toparlandığı ilk aşamada söylenebilir.

Son dönem 2017-2020 yılları arasındaki net kar açıklamalarına göre yükselen bir kar trendi dikkat çekici. Özellikle 2019 yılı içindeki yeni kar açıklamalarının çok yüksek olması hisse senedi açısından ümit verici. 2020 yılı içinde de kar açıklamaları ile uyumlu bir fiyat hareketi olması halinde hisse senedinin yükseliş trendine devam etmesi beklenebilir. Kaldı ki faaliyet olarak Aksigorta Covid-19 etkilerinden fazla etkilenmeyecek bir hisse senedi.

Teknik analiz olarak Aksigorta uzun vadeli bir yükseliş trendi içinde ve destek noktalarından yukarı bir tepki vermiş ancak mevcut fiyatlardan kademeli alım denenebilir.

Finansal oranlar olarak ise Aksigorta’nın piyasa değeri borsa ortalamalarına göre alım için uygun seviyelerde. F/K oranı ise borsa ortalamalarına göre düşük seviyelerde. Bu açıdan bakıldığında da olumsuz bir durum görünmüyor. Özkaynak karlılığı ise çok iyi seviyelerde.

Sonuç olarak, Aksigorta hisse senedi orta vadeli yatırım için çok değerli bir hisse senedi. Fiyatlarda oluşacak geri çekilmeler yeni alım için fırsat olarak kullanılabilir. Yükselen bant içinde ve hareketli ortalamalarada uygun seviyeleri takip etmek faydalı olabilir. Dolayısıyla orta vadede portföylerde mutlaka düşünülmesi gereken bir hisse senedi Aksigorta. Bu kapsamda hissenin alımı aşamasında kullanmak için borsada kazandıran stratejiler başlığını incelemenizde büyük fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir